1986 Meksika Dünya Kupası Maradona Tanrının Eli


0

2018 yılına kadar toplamda 20 tane Dünya Kupası oynandı. Bu turnuvaların her biri, farklı gelişmelerin yaşandığı şampiyonalar oldu. Ancak bazısı var ki futbol tarihi kitaplarında ve Dünya Kupası belgesellerinde hep en önde yer aldı. 1986 Meksika Dünya Kupası, tam da böyle bir turnuvaydı. Üzerinden yıllar geçse de 1986 Dünya Kupası, hafızalarda kalacaktır. 1986 Meksika Dünya Kupası Maradona Tanrının Eli …

1986 Meksika Dünya Kupası Maradona Tanrının Eli

1986 Meksika Dünya Kupası Maradona Tanrının Eli

70 Jenerasyonun Çocukluk Kahramanı Maradona

Maradona, gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak kabul ediliyor. Tek başına Napoli’yi şampiyon yapması ve Dünya Kupası’nı Arjantin’e kazandırması, Maradona’nın dev başarıları. Aynı zamanda saha içinde tutulamayan bir futbolcu olması, Maradona’yı dünyanın en iyi futbolcusu haline getirmişti.
Maradona, yalnızca yeşil sahadaki performansı ile futbol tarihine geçen bir oyuncu değildi. Arjantinli efsane, Tanrı’nın Eli olarak futbol literatürüne geçen olayın da kahramanıdır. 1986 Dünya Kupası, Tanrı’nın Eli deyiminin dünya futbolu ile buluştuğu bir turnuvaydı. Maradona, Tanrı’nın Eli olarak bilinen bir hareketle unutulmaz bir gol atmıştı. Bu unutulmaz deyim, yine Maradona tarafından lanse edilmişti. Dolayısıyla Maradona, Tanrı’nın Eli ifadesinin hem başkahramanı hem de isim babasıydı.

Tanrı’nın Eli Topu Tokatlıyor

Tanrı’nın Eli şeklinde lanse edilen pozisyon, 1986 Meksika Dünya Kupası çeyrek final mücadelesinde gerçekleşti. Arjantin ve İngiltere, çeyrek finalde karşı karşıya gelen iki ülkeydi. İki takımın mücadelesinde maç 0-0 eşitlikle tamamlanmıştı. 51. dakikada öyle bir an yaşandı ki dünya futbolu bu yaşanan pozisyonu unutamadı.
51. dakikada Arjantin, İngiltere kalesine hücum ediyordu. Top, İngiltere defansından ters bir vuruşla İngiltere kalecisi Peter Shilton’a doğru yönelmişti. Peter Shilton, topa sahip olmak için kalesini terk etti, ancak Maradona tam bir atom karınca gibi topu takip ediyordu. İngiltere ceza sahasında Maradona ve Peter Shilton baş başa kalmıştı. Her iki oyuncu da topa yükseldi ve Maradona’nın müdahalesi ile top İngiltere ağlarına gitti. Tüm gözler, maçın hakemi Bin Nasser üzerindeydi. Hakem, tüm İngiltere ve Arjantinli oyuncuların şaşkınlığı arasında orta noktayı gösterdi ve bu golü geçerli saydı.

Oyuncular Neden Şaşkındı?

Çünkü Arjantinli ve İngiliz oyuncular, Maradona’nın topa elle müdahale ettiğini görmüştü. Üstelik Maradona da topa bir voleybolcu gibi elle vurduğunun farkındaydı. Ancak bu tarihi pozisyonu, sadece maçın orta hakemi ve yan hakem göremedi.
Maradona’nın elle attığı golden sonra bir tarihi an daha yaşandı. Maradona, az önce attığı skandal golden 3 dakika sonra kendini affettirmek istermişçesine İngiltere yarı sahasında topu aldı. Önüne çıkan tüm İngiliz oyuncuları çalımladı ve topu İngiltere filelerine gönderdi. Böylece Arjantin-İngiltere 1986 Meksika Dünya Kupası çeyrek final maçı, Tanrı’nın Eli pozisyonundan sonra tarihi bir gole daha sahne oldu.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend