2006 Almanya Dünya Kupası Finali Zinedine Zidane


0

Yeni hikayelerin yazıldığı Dünya Kupaları, aynı zamanda vedalara da sahne oluyor. Bu vedaların bazıları başarılı iken bazıları da dramatik olabiliyor. 2006 Dünya Kupası, en unutulmaz vedalardan birine sahne olan Dünya Kupası şampiyonalarından biriydi. Fransa efsanelerinden olan Zinedine Zidane, 2006 Dünya Kupası finali ile kariyerine nokta koydu. Ancak Zidane, bu son maçında futboluyla değil, yaptığı inanılmaz hareket ile futbol hayatına nokta koydu. 2006 Dünya Kupası, Zidane için unutulmaz bir vedaya sahne olmuştu. 2006 Almanya Dünya Kupası Finali Zinedine Zidane …

2006 Almanya Dünya Kupası Finali Zinedine Zidane

2006 Almanya Dünya Kupası Finali Zinedine Zidane

Unutulmaz 2006 Dünya Kupası Finali: İtalya-Fransa

2006 Almanya Dünya Kupası finali, İtalya ve Fransa arasında oynanıyordu. Maçın 6. dakikasında Zidane penaltıdan attığı golle takımını 1-0 öne geçirdi. Maçın 19. dakikasında ise Materazzi, maça denge getirdi. Maçın normal süresi 1-1’lik eşitlikle tamamlandı ve maç uzatmalara gitti. Maçın 110. dakikasında Zinedine Zidane, tekrar sahneye çıktı. Ancak bu kez farklı bir şekilde…
Maçın hakemi Arjantinli Horacio Elizondo, Zidane’a 110. dakikada kırmızı kart gösterdi. Çünkü Zidane, Materazzi’ye kafa atmıştı. Evet, dünyaca ünlü futbolcu Zinedine Zidane, yeşil sahalarda ilk kez kaldırdığı kupa ya da gösterdiği performansı ile değil de centilmenlik dışı bir hareketle gündem olmuştu.

Zidane’dan Unutulmaz Kafa

Maçın 108. Dakikasında Zidane ve Materazzi, auta giden pozisyon sonrası yan yana duruyor ve bir şeyler konuşuyordu. Zidane, daha sonra koşuya başlayarak Materazzi’nin yanından ayrıldı. Birkaç adım kadar koşan Fransız futbolcu, dönüp Materazzi’ye doğru yürüdü ve Materazzi’ye sert bir kafa vurdu. İtalyan Materazzi, bu kafanın ardından acı içinde yere düştü. Maçın hakemi de Zidane’a kırmızı kartını gösterdi.
Fransa, uzatma dakikalarının son 10 dakikasını 1 kişi eksik oynadı. Ancak maçta başka gol olmadı ve final maçı penaltılara gitti. Seri penaltı vuruşlarında İtalya, Fransa’yı eledi ve 2006 Dünya Kupası’nın sahibi oldu.

Tartışmalar Sürdü

Zidane’ın Materazzi’ye attığı kafa, futbol tarihinde ender görülen bir hareketti. Bu olayın kahramanı Zidane gibi yüksek profilli bir oyuncu olması, olayın daha da büyümesine sebep oldu. Üstelik Dünya Kupası finali gibi futbolun en üst noktasında gerçekleşmesi, olayın etkisini daha da arttırıyordu.
Zidane ve Materazzi’nin arasında geçen konuşma, Fransa ve İtalya basını başta olmak üzere tüm dünya basınını uzun bir süre meşgul etti. Materazzi, bu olaydan yaklaşık 1 yıl sonra suskunluğunu bozdu ve Zidane ile arasında geçen konuşmayı kamuoyu ile paylaştı.

İtalyan oyuncu Materazzi, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: “Zidane ile girdiğim pozisyon sonrası refleks olarak onun formasını çektim. Zidane arkasını dönüp alaycı bir şekilde çok istersen sana formamı verebilirim dedi. Ben de cevap olarak kız kardeşini tercih ederim dedim. Ama Zidane’in gerçekten kız kardeşi olduğunu bilmiyordum.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan