2014 Brezilya Dünya Kupası Brezilya 1-7 Almanya


1

2014 Dünya Kupası, Brezilya Almanya arasında oynanan tarihi bir maça sahne oldu. Brezilya ve Almanya 2014 Dünya Kupası yarı finalinde karşı karşıya geldi. Maçın ortada geçmesi beklenirken tarihi bir skor ortaya çıktı. Almanya, Brezilya’ya tam anlamıyla bir hezimet yaşattı. Dünya devi Brezilya A Milli futbol takımı, kendi seyircisi önünde tarihinin en ağır mağlubiyetlerinden birini yaşadı. 2014 Dünya Kupası’nda oynanan Brezilya Almanya mücadelesi, Dünya Kupası tarihindeki en farklı skorlar arasında yerini almış oldu. 2014 Brezilya Dünya Kupası Brezilya 1-7 Almanya…

2014 Brezilya Dünya Kupası Brezilya 1-7 Almanya

2014 Brezilya Dünya Kupası Brezilya 1-7 Almanya

Almanya’dan Brezilya’ya Tam 7 Gol

İki iddialı ülke, 2014 Dünya Kupası yarı finalinde karşı karşıya geldi. Brezilya Almanya maçı Brezilya’nın Belo Horizonte şehrindeki Mineirao Stadyumu’nda oynanacaktı. Mücadele başladı. Mineirao Stadyumu’nda yaklaşık 58.000 biletli seyirci, ekran başında da yüz milyonlarca futbol sever, bu dev maçı takip ediyordu. Maçın 11. dakikasında Almanya, Thomas Müller’in golüyle 1-0 öne geçti. 23. dakikada Miraslov Klose ve 24. dakikada Toni Kroos skoru Almanya lehine 3-0 yaptı. Brezilya ve tüm dünyadaki futbol severler, tam anlamıyla şok olmuştu.
Ancak Brezilya’nın maçı 3-0’dan çevirecek gücü vardı. Zira Mineirao Stadyumu’nu dolduran binlerce taraftar, Brezilya milli takımından umutluydu. Brezilya seyircisi Neymar, Marcelo, Hulk gibi yıldızların maçın adapte olmalarını bekliyordu. Fakat Panzerler, buna izin vermedi. 26. dakikada Toni Kroos ve 29. dakikada Sami Khedira Almanya’nın 4 ve 5. gollerini attı.

Almanya’nın Durmaya Niyeti Yoktu

İlk yarıyı 5-0 yenik kapatan Brezilya, artık havlu atmıştı. Brezilyalı taraftarlar da ilk yarıdaki şok skorun etkisi ile derin bir sessizliğe bürünmüştü. İkinci yarı başladı ve Almanya gollerine devam etti.
Dakika 69 Andre Schürrle 6-0
Dakika 79 Andre Schürrle 7-0
Artık Brezilyalılar maçın bir an önce bitmesini istiyordu. Brezilya, tarihindeki en farklı mağlubiyetini almak üzereydi. Herkes maçın 7-0 biteceğini düşünürken Brezilyalı Oscar, skora ufak da olsa bir katkı yaptı. Oscar’ın 90. dakikadaki golüyle mücadele 7-1 Almanya’nın üstünlüğüyle sonra erdi.

1930’dan Sonraki En Farklı Mağlubiyet

Brezilya, tarihteki en ağır yenilgisini daha önce 1920 yılında bir Copa America maçında Uruguay’a karşı almıştı. Brezilya, 1920 yılında oynanan bu maçta Uruguay’a 7-1 mağlup olmuştu. Brezilya, tam 84 yıl sonra yine aynı skorla bu kez Almanya’ya yenildi. Sambacılar, böylece tarihinin en ağır bir diğer yenilgisini Almanya’dan almış oldu. Brezilya, ayrıca kendi evinde en son 1975 Copa America maçında Peru’ya 3-1 yenilmişti. Almanya, Brezilya’yı 39 yıl sonra kendi evinde yenen ilk ülkeydi.
Brezilya’yı 7-1 gibi tarihi bir skorla geçen Almanya, finalde Arjantin’i yenerek 2014 Dünya Kupası şampiyonu oldu. Ancak 2014 Dünya Kupası’ndaki 7-1’lik Almanya Brezilya maçı, Almanya şampiyonluğu kadar konuşuldu ve konuşulmaya da devam edecek.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

1