2017’de İnternette En Çok Arananlar


0

İnternet, hayatımızın içine o kadar girdi ki sanki yüzyıllardır internetle haşır neşir gibiyiz. Eğlendirici özelliği bir yana internet artık hayatımızın merkezinde duruyor. Her işimizi gerçekleştirdiğimiz platformların başında online ortamlar gelmekte. Bir sorunla karşılaştığımızda artık başvurduğumuz kaynaklar arasında internet de var. Hatta bu eylem o kadar sık olur hale geldi ki artık “google’lamak” diye bir sözcük Türkçe’ye girdi. Peki, internette en çok nelerin arandığını hiç merak ettiniz mi? Dijital çağdan önceki neslin Sarı Sayfalar olarak bildiği Yellow Pages isimli şirket, bunun bir süredir istatistiğini tutuyor. 2017 yılının baz alındığı araştırmada Yellow Pages’in verilerine bakacak olursak en çok tıklanan kelimeler arasında ilginç detaylar var. Şimdi Yellow Pages’in kapsamlı araştırması sonucu ortaya çıkan verilere bir göz atalım. İşte 2017’de en çok arananlar:

  • Giyim ve Giyim Ürünleri

2017 yılında internette en çok tıklananlar kelimeler giyim üzerine… Yellow Pages verilerine göre 2017 yılında en çok aranan kelimeler giyim ürünleri ile ilgili. En çok aranan kelimeler arasında giyim ürünleri olması, bizim kendimize daha fazla özen gösterdiğimizin de bir belirtisi.

  • Restoranlar

Yellow Pages’e göre dijital platformlarda en çok arananlar listesinde ikinci sırayı restoran isimleri oluşturuyor. İstatistiklere restoran arayan erkeklerin sayısı kadınlara göre % 60 daha fazla. Restoran arayan kişiler genellikle 18-34 yaş grubu aralığında.

  • Bakanlıklar ve Devlet Daireleri

2017’nin en çok arananlar listesinde bakanlıklar ve devlet daireleri 3. sırada yer alıyor. Hayatımıza internet gibi olağanüstü bir buluş girmesine rağmen bürokrasi konuları ve geleneksel devlet işleyişi popülerliğini halen daha koruyor.

  • Akıllı Telefonlar

İnternet deyince akla gelen ilk araçlar artık mobil cihazlar. Akıllı telefon ve tabletler, internet konusunda masaüstü bilgisayarların üstünlüğüne son verdi diyebiliriz. Eğer bu durum gerçekleşmediyse de yakında gerçekleşmek üzere. Durum böyle olunca da akıllı telefonlar ve akıllı telefon aksesuarları, 2017’nin en çok arananlar listesine 4. sıradan girdi. Akıllı telefon aramalarının 2016 yılında ilk sırada olduğunu hatırlatalım.

Dönemlere Göre Farklılık Gösteren Aramalar

2017 internet aramaları ile ilgili ortaya çıkan ilginç verilerden bir diğeri ise dönemlere göre değişen arama tutumları. Örneğin okulların açılacağı döneme girilirken okul kayıt ve kırtasiye aramaları diğer aylara göre % 200 arttı. Öğrenci yurdu aramalarında ise yine okulların açılacağı dönemde % 600 artış olduğu gözleniyor. Aynı şekilde yaz mevsimine girerken ikinci el araba aramaları % 150, araba kiralama aramaları ise % 300 arttığı ortaya çıktı.

En Çok Arama Yapılan Şehirler

En çok hangi şehirlerden arama yapıldı beklendiği gibi nüfusa göre paralel. 2017 yılında en çok arama yapılan ilk 3 şehir İstanbul, Ankara ve İzmir. Arama sıklığı konusunda bu 3 şehri takip eden diğer şehirler şunlar: Adana, Bursa, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun…

İstanbullular Çilingir, Ankaralılar Halı Yıkamacı Aradı

Yellow Pages’in yıl boyu genel verilerine göre İstanbul’da yaşayanlar çilingir, Ankara’da yaşayanlar ise halı yıkama kelimelerini arattı. Ancak bu aramaların ihtiyaca göre şekillendiğini düşünürsek bu iki şehrin insanlarının gelecekte de aynı kelimelerin aratacağını söylemek güç.

En Çok Nereden Arama Yapıldı?

2017 yılında yapılan aramaların % 66’sı akıllı telefon ve tabletlerden, % 34’ü ise masaüstü bilgisayarlardan yapıldı. 2016 yılında masaüstü bilgisayarlardan yapılan arama yüzdesi % 55’ti. Bu istatistik de mobil cihazların 2016’ya göre daha çok kullanıldığının bir göstergesi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
1
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
1
başarılı
bu ne ya bu ne ya
1
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend