2018 Rusya Dünya Kupası İkonu Lev Yashin


0

FIFA, Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası için bir afiş hazırlattı. Dünya Kupası resmi afişi, 2017 yılının Kasım ayında kamuoyu ile paylaşılmıştı. Afişte bir kaleci, dünya şekline benzetilen bir futbol topunu, uçarak havada yakalıyor. Rusya’da 6 aydır birçok yere asılan bu afiş, futbol severlerden ve futbol kamuoyundan takdir topladı. Afişte resmedilen kişinin ise 2018 Rusya Dünya Kupası İkonu Lev Yashin olduğu belirtildi.

2018 Rusya Dünya Kupası İkonu Lev Yashin
2018 Rusya Dünya Kupası İkonu Lev Yashin Kimdir?

2018 Dünya Kupası ikonu olan Lev Yashin, Sovyetler Birliği doğumlu futbol kalecisidir. 1929 yılında dünyaya gelen Lev Yashin, 1950 ve 1970 yılları arasında Sovyetler Birliği milli takım ve Dinamo Moskova kalelerini korumuştur. Dünyanın en iyi kalecisi olarak bilinen Lev Yashin, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından 20. yüzyılın en iyi kalecisi seçilmiştir.
Lev Yashin’in Futbol Kaleciliğine Etkisi
Lev Yashin, futbol kaleciliğinde önemli bir çığır açmıştır. Günümüzdeki kaleciler, Lev Yashin tarzı kaleciği uygulamaktadır. Lev Yashin’den önce kaleciler, yalnızca kale çizgisi üzerinde hareket ediyordu. Kalecilik, gol çizgisi üzerinde sağa ve sola hareket edilen bir anlayıştan ibaretti. Ancak Lev Yashin, bu kalecilik anlayışını değiştirdi.
Lev Yashin, zamanına göre oldukça aykırı bir kaleciydi. Örneğin Rus kaleci, ceza sahasının tamamını kullanıyordu. Top elinde ceza sahası içinde yürüyen veya koşturan Lev Yashin, o zamanın kalecilik anlayışına göre oldukça farklıydı. Lev Yashin’in getirdiği yenilik sadece bu değildi. Lev Yashin, aynı zamanda kalecilerin defans oyuncuları ile iletişim halinde olmasını da başlatmıştır. Lev Yashin ile birlikte, kalecilerin defans kurgusunu idare etme görevi doğmuştur.

2018 Rusya Dünya Kupası İkonu Lev Yashin
Bireysel ve Kolektif Başarıları

Lev Yashin, kale çizgisini terk ederek cesur hamleleriyle rakip forvetlere geçit vermeyen bir kaleciydi. Lev Yashin’in bu marjinal tekniği, aynı zamanda başarıyı da getirmişti. Lev Yashin, SSCB formasıyla 1958, 1962 ve 1966 yıllarında Dünya Kupası’nda forma giymişti. Yashin’li SSCB, gruptan çıkmayı başarsa da finallerde turnuvadan elenmişti. Lev Yashin’li SSCB, Dünya Kupası finallerinde kupa sevinci yaşayamadı ancak 1956 Yaz Olimpiyatları ve 1960 Avrupa Uluslar Kupası turnuvalarında kupayı kazanan ülke olmuştu.
Lev Yashin, bireysel olarak da önemli rekorların sahibidir. Örneğin kariyerine yaklaşık 800 maça çıkan Lev Yashin, yaklaşık 400-450 maçta hiç gol yemeden maçı bitirme başarısı göstermiştir. Aynı zamanda Rus file bekçisinin kariyeri boyunca 140’ten fazla penaltı kurtardığı da bilinmektedir.

“Lev Yashin Ödülü”

20. yüzyılın en iyi kalecisi Lev Yashin, yalnızca 2018 Dünya Kupası resmi afişine konu olmasıyla hatırlanan bir isim değil. 1989 yılında vefat eden ünlü kalecinin ismini taşıyan bir ödül, her Dünya Kupası’nın ardından turnuvanın en iyi kalecisine veriliyor. FIFA, Dünya Kupalarındaki en iyi kaleciye Lev Yashin ödülü vererek Rus kalecinin ismini yaşatıyor.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0