2018’in En Ümit Veren Kripto Paralarından Biri: Stellar


0

2017 yılının kripto paralar için harika bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 8-9 yıllık kripto para geliştiricilerinin emekleri, meyvesini 2017 yılında verdi. Bu konuda en büyük sıçrayışı Bitcoin gerçekleştirse de Bitcoin’in aslında sanıldığı kadar yalnız olmadığını yeni yeni anlamaya başladık. Bitcoin ile artan sanal kripto paralara olan ilgi, ister istemez diğer dijital kripto para birimlerine de sirayet etti. Yazılımcılar ve/veya şirketler, açık kaynak kod yazılımı olan bu sistemde kendi kendilerini rahatlıkla var edebiliyorlar. Bundan dolayı 2017 yılında harika bir ivme kazanan Bitcoin, 2018 ve sonrasında sanıldığı kadar yalnız olmamaya devam edecek gibi görünüyor. Bitcoin gibi bir sisteme sahip olan kripto para birimi Stellar Lumen, Bitcoin’in yalnız olmadığının kanıtlarından biri.

2014 yılında üretilen Stellar Lumen (XLM) isimli kripto para birimi, Bitcoin kadar ses getirmese de yükselişine devam eden yeni bir dijital para teknolojisi. 2018 yılına harika bir giriş yapan Stellar, 0,91 dolara ulaşarak dolar bazında yeni bir rekorun sahibi oldu. Stellar Lumen isimli bu kripto para biriminin yükselişi şimdiden Bitcoin’e rakip olabilir mi sorularını da gündeme getirmeye başladı.

 

Blok Zincirinde Yeni Bir Oluşum: Stellar Lumen (XLM)

Ripple ve eDonkey isimli şirketlerin kurucuları Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından hayata geçirilen Stellar isimli platform, yalnızca para alıp satmaya yarayan bir oluşum değil. Stellar isimli platformun özellikleri arasında para transferleri esnasında paraları birbirine kolayca dönüştürmesi de var. Kripto para ağı Stellar, farklı para birimlerini çevirmek için süreç içindeki tüm bileşenleri (alım satım işlemi yapan kişiler, ödeme sistemleri, bankalar) birbirine bağlayarak bir konsensüs oluşturuyor.

Blockchain platformu olan Stellar’ın koinleri, Lumen veya XLM olmak üzere iki farklı şekilde adlandırılıyor. Lumenler farklı para birimlerine dönüştürülürken başka bir aracıya ihtiyaç duymuyor. Dağıtık defter teknolojisi denilen sistem ile Lumenler (XLM) farklı para birimlerine kolayca çevrilebiliyor.

Stellar 2018’de Sıçrama Yapabilir

Yeni bir sitem ağı olan Stellar Lumen, 2018’de beklenilenden daha farklı bir etki yaratabilir. Çünkü Bitcoin gibi birkaç büyük kripto para birimi, 2017 yılının sonlarına doğru durağanlaştı. Hatta artık Bitcoin’in düşüşe geçeceğini ve Bitcoin’e yatırım yapılmaması gerektiğini söyleyen otoritelerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Tam da böyle bir teknolojik düzlemde Stellar, yatırımcılar için yeni bir fırsat olabilir.

Finans piyasalarındaki yükselişine baktığımızda Stellar’ın iyi bir yatırım olacağına işaret ediyor. 2018’in ilk günlerinden itibaren % 65’lik bir artış gösteren Stellar, en değerli kripto para listesinde ilk 10’a girmeyi başardı. Dash, Neo, Monero, Tron gibi kripto para birimlerini geride bırakan Stellar Lumen değeri yaklaşık olarak 10 milyar dolar. 2018 Ocak ortalarında bir Lumen (XLM) fiyatı 0,6 dolar iken, bu fiyatın gelecekte daha da artacağı tahmin ediliyor.

Stellar Lumen (XLM) Hakkında

Bir Blockchain platformu olan Stellar, ilk olarak 2014 yılında Jed McCaleb ve Joyce Kim isimli yatırımcılar tarafından üretilmeye başlanmıştır. 2014 yılında yalnızca Stellar ismiyle tanıtılan bu kripto para birimi, daha sonra Lumen (XLM) adını aldı. Stellar ismi ise sistem ağını tanımlamak için kullanıldı. Lumen’den şu ana kadar toplamda 100 milyar adet üretildi. Üretilen Lumenlerden şu ana kadar ortalama 17 milyar doları kullanımda. Geriye kalan lümenler şirket tarafından muhafaza ediliyor.

Stellar ağı, her Lumen gönderiminde 0,00001 lumen ücret almaktadır. Bu ücretlendirme ile Stellar Lumen, blok zincirindeki en ucuz gönderim bedellerinden birine sahip olan kriptolu paradır. Lumen’in en önemli fonksiyonu, değişim kuru olmayan kriptolu paralar arasında çok ucuz bir köprü görevi görmesi ve para transferleri esnasında paraları birbirine kolayca dönüştürmesidir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
1
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
1
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
1
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
1
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik Testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Hikaye
Hikayenizi anlatın.
Liste
Klasik İnternet Listelri
Geri sayım
Klasik gerisayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Meme
Kendi görselini meme yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo or Vine
Ses
Soundcloud or Mixcloud
Görsel
Fotoğraf yada GIF
Gif
GIF formatı

Send this to a friend