Bitcoin terimleri nelerdir? %51 Attack Nedir?


0

Kripto para dünyasına yeni girenlerin ya da girmeyi düşünenlerin en çok takıldığı konulardan biri de terimlerin anlamlarıdır. Bu yazı dizimizde sizlere A’dan Z’ye tüm terimleri anlatacağız ve Bitcoin terimleri nelerdir? Bitcoin ya da diğer kripto paralarda karşıma çıkan terimler bana ne anlatmaya çalışıyor bunların tümüne cevap bulmuş olacaksınız. Bu yazımızda  değineceğimiz terim % 51 attack olacaktır.

%51 attack, yani %51 bitcoin saldırısı nedir, karşılaştığımızda ne anlamamız gerekir?

Bu terim, hesaplama gücünün yarısından fazlasının tek bir madenci ya da madenci grubu tarafından kontrol edilmesi durumunu tanımlamaktadır. %51 saldırısı bir varsayım olmakla birlikte, ağın manipüle edilerek, tek kişi tarafından ele geçirilmesi demektir.

51 attack

% 51 attack gerçek midir?

Ağ açık bir sistem olduğu için aslında teorik olarak mümkündür diyebiliriz. Ancak eğer ağ hesaplayıcı gücünün % 51 oranı biri tarafından ele geçirilse, o kişiyi durdurmanın mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda hiçbir bitcoin otoritesinin bu duruma müdahale etme şansı kalmayacaktır. Böyle bir bitcoin saldırısı durumunda, değerinin hızla düşmesi ve güvenin azalması beklenebilir.

Realitede, madencilik havuzlarındaki artış yüzde 51 attack durumunun gerçekleşmesine yol açabilir. %51’lik Bitcoin sağlayıcılarının Hash rate’inin yapabilecekleri kısıtlıdır. Ancak ihtimaller üzerinde açıklama yapacak olursak, çifte harcama olarak işlemleri tersine çevirebilirler. Ya da seçili işlemlerin geçişini engelleyebilirler. %51 attack durumunda bir anda ağa zarar vermek ihtimaller dışındadır. Havuz halinde madencilik yaptığınızda bir bloğu çözüp ödül kazanma şansınız çok daha yüksek olsa da, ödül havuza katılan kişiler arasında paylaştırılacaktır. Eğer düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız bir havuza katılmak çok daha mantıklı olacaktır. Ancak burada önemli olan nokta, ağın hashing gücünün %51’e ulaşmamasıdır. Tek bir grup kripto ağının %50sinden fazlasını kontrol etmeye başlarsa, bu durum ağı yıkabilir.

Bu konuda son olarak söyleyeceklerimiz, mevcut madenciliğin şu anda seviyesi üst seviyelerde olduğu için büyük ölçekli hükümetler yani Çin ve ABD bile bu saldırıyı kolayca başlatamaz.

Kripto Paralar her geçen gün hayatımıza daha da fazla dahil olurken, her ayrıntısına hakim olmak gerekmektedir. Tüm terimlerin anlamlarını bilmek ve sürekli takipte olmak gereken bu dünyada Bitcoin ile kazanmanın yolları ancak bu şekilde mümkündür.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend