Akıllı Telefonlardan Soğumak İçin 8 Neden


0
1 Paylaşım

Akıllı telefonlar son dönemde değişen dünya ile son derece popüler. Keyfin ötesinde artık bir gereklilik olarak hayatımızın ortasına konumlanan akıllı telefonlar ile her şey daha kolay. Günümüzde herkes akıllı telefon kullansa da bu cihazların ciddi olumsuz özelliklerini görmezden gelemeyiz.

Sonsuza kadar kullanacak mıyız bilinmez ama keşki olmasa dedirten olumsuzluk özelliklerine rağmen vazgeçemediğimiz akıllı telefonlardan soğumak için bazı nedenler: (Bu yazıyı okuduktan sonra akıllı telefon kullanmayan insan görünce belki daha az şaşırabilirsiniz)

Şarj sıkıntısı

Telefonlar şimdiki gibi fazla fonksiyonlu olmadan önce bataryalar bu kadar popüler değildi. 3- 4 gün ve daha fazla giden pil ömrü ile eski telefonların bize sunduğu olanaklardan güzelce faydalanıyorduk. Ama şimdilerde öyle mi? Her telefonun akıllı olduğunu düşünürsek şimdilerde en belirleyici soru şu oldu? Kankaa şarjı ne kadar gidiyo? Bir günden daha az ömrü olan ya da ihtiyacı karşılamayan bataryalar gerçekten can sıkıcı. Akıllı telefonlardan soğuma nedenleri arasında şarj sıkıntısını ilk sıraya koyabiliriz.

Yetmeyen Depolama Alanları

Fotoğraf ve video paylaşımı, akıllı telefonların en sık kullanım alanları arasındadır. O kadar akıllı telefonumuz var diyip her yerden fotoğraf ve video paylaşımı keyfi bir harika. Orası kesin. Ama paylaş paylaş nereye kadar. Kendi çektiklerini ya da sana gönderilenleri silmezsen büyük sıkıntı. Müzik gibi alan kaplayıcı hobileri de eklersek hafıza konusu da can sıkmakta. Bir de uygulama güncellemeleri var tabi. Nice akıllı telefon kullanıcısı güncellemelere yer açacağım diye helak olmakta. Acil çözüm admin.

 

mobile phones storage ile ilgili görsel sonucu

Çekmeyen Wifi

İnternet olmadan neyleyim akıllı telefonu. Modemi açıp kapamak, internet paketim bitmiş mi kontrolü yapmak, modeme daha da yakınlaşmak çekmeyen wifi’ye çözüm alternatifleri. İtinayla deneyiniz.

Dokunmatik Ekran Rahatlığı!

Dokunmatik ekran, telefonların fonksiyonlarını çoğaltsa da zorlukları yok değil. Başarılı bir şekilde uzun metinler/mesajlar yazabilmek, ekranı sağa sola yukarı aşağı kaydırmak için uzman olmak gerekir. Bir işlem yapmak isterken yanlışlıkla başka bir şeye dokunmak bazen sinir bozucu olabilir. Bir de cips yiyip telefon keyfi yapmak artık çok uzaklarda.

mobile phones ile ilgili görsel sonucu

Ben bu akşam telefonumla yemeğe çıkacağım. Siz yiyin.

Telefon kullanmadan sohbet etmek günden güne zorlaşıyor. Arkadaş buluşmalarında wifi’yi kapatmak koşulu getirilse neler olur kim bilir? En yakın arkadaşınız bile telefon mu ben mi dese galip belli olamaz. “Salondan mutfağa kadar niye geldin Whatsapp’tan yazsaydın ya” dedikçe temelde yalnızlık ve bireysellik kokan çarpık bir sosyalleşmenin hüküm süreceği kesin.

Unutuyorum, o halde Bağımlıyım.

Akıllı telefonlar literatüre yeni bir hastalık terimi kattı. Dijital demans semptomu… Demans beyni etkileyen konsantrasyon ve bellek bozulmasına yol açan 60 yaş üzerinde görülen bir sağlık tehdididir. Son yıllarda özellikle yurt dışında 20 – 30’lu yaşlardaki gençlerin “ben Alzheimer’mı oldum doktor bey” diye hastanelere başvurması sonucu uzmanların boşuna kafadan sıktığı bir tanım olmasa gerek dijital demans semptomu.

Akıllı telefonlara kaydedilen bilgilere kolayca erişildiği için artık bir şey hatırlamamıza gerek yok. Alışkanlık haline geldiği zaman bu süreç beynin gelişimine zarar vermekte ve zayıf bir hafızaya sahip olmamıza neden olmakta. Aynı zamanda telefon numaralarını, randevu ve önemli günleri telefona kaydetmek yakın belleği kullanma oranını azaltmakta. Tüm bunlar gelecek için riskli bir durum olabilirmiş. Doktor ve uzmanlar öyle diyor. Beyin bedava efendim neden telefona kaydediyoruz ki.

mobile phone addict ile ilgili görsel sonucu

Kazasız Belasız Telefonsuz

Akıllı telefonlar bazı kazalara yol açabilir. Günümüzde yolda yürürken karşıdan gelene çarpmamak için alınması gereken ilk önlem telefona bakmamak oldu. Bir de trafik kazalarına yol açan sebepler arasında akıllı telefonların liste başı olduğunu düşünürsek aman dikkat diyelim.

mobile phone accidents ile ilgili görsel sonucu

Sürekli bir bölünmüşlük

Telefonu aklımızdan çıkaramadığımızdan dolayı yaptığımız aktiviteler de sürekli bölünmekte. Akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra bir şeye dikkatimizi uzun süreliğine veremiyoruz. Sürekli mesaj kontrolü yapıyoruz ve gündemi takip ediyoruz. Kısaca akıllı telefonlar artık hayatımızın odağında ve bizi esir almak üzere. Film izlerken, kitap okurken, bakkaldan ekmek alırken, otobüste oturmak için yer keserken, tuvaletteyken ve her zaman her yerde devamlı aklımızın bir köşesinde zihnimizi meşgul etmekte.

mobile phone addict ile ilgili görsel sonucu

Akıllı Telefon Artık Büyük Bir İhtiyaç

Akıllı telefonların ciddi olumsuz özellikleri olsa da bu cihazların gerekliliğini görmezden gelmek, insanın modern yaşama ve kendisine yaptığı büyük bir ihanettir. Akıllı telefonların artık ihtiyaç olduğunu göz önünde bulundurursak, yapılması gereken akıllı telefon kullanmayı ihmal etmemek ve bu mobil cihazlar ile hayatı kolaylaştırmaya devam etmek.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
1
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
1
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
1
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend