Barselona Tatiline Gitmişken Görmeden Dönmemeniz Gereken 10 Yer


0

İspanya Katalonya Özerk Bölgesi başkenti yılın tüm zamanları turist çeken bir şehir. Yaygın olarak Katalanca kullanılsa da İspanyolca’nın melodik ezgilerini de duymuyor değilsiniz. Burası tam bir Akdeniz şehir. Barselona’ya tipik bir İspanya şehir olarak bakmak olmaz. Burada biraz Fransız, biraz İspanya, biraz Endülüs etkisi var. Farklı kültürlerin mükemmel birleşimi adeta. İspanya’nın liman kenti olan Barselona, Sanayi Devrim’indeki gelişiminin ardından İspanya İç Savaşı sırasında özerk bölge olmaktan çıkarılsa da gelişmeye devam etmiş ve 1978 yılında tekrar Katalonya Özerk Bölgesi haline gelmiştir.  Eşsiz sokakları, ucsuz bucaksız La Rambla Caddesi, göz kamaştırıcı marinası ve birçok diğer yeri ile mutlaka görülmesi gereken bir kent.

Barcelona’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

         1. La Sagrada Familia

Barselona’nın simgesi. Yılda iki milyondan fazla turist ağırlıyor. Modern neo-gotik ve art nouveau tarzıyla yüzyılın mimari kurallarını hiçe sayıyor. Tam adı “Templo Expiatorio de la Sagrada Familia” (Kutsal Aile Kefaret Tapınağı) olan yapı, “La Sagrada Familia” (Kutsal Aile) Katedrali olarak biliniyor. 2026 yılında bitmesi planlanan katedral Gaudí  tarafından 1883’te yapılmaya başladı. Ancak Gaudi bu yapıyı bitiremedi. O günden beri onun ekolünden gelen çeşitli mimarlar yapıma devam etti.

Barselona             2. Plaça de Catalunya

Barselona’nın en işlek meydanı olan Plaça de Catalunya 19. yüzyılın ortasına kadar şehir duvarları dışında kentin dışında olan meydan 1858’de Madrid merkezi hükumetinin bu duvarı yıkması ile daha popüler ve işlek hale gelmiştir. Bu meydan eski şehir ve Eixample bölgesi arasında bulunmaktadır. Oval şekildeki meydan ağaçlar ile çevrilidir. Bu nedenle trafikten uzaktır. Gün boyu yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan meydan; Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi bir çok önemli caddenin merkezi durumundadır.

Barselona

           3. Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Barselona’nın gösterişli saraylarından Palau Nacional’de yer alan Katalan Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional d’Art de Catalunya, MNAC), şehrin dünyaca ünlü sanat müzesidir.  Katalonya’nın ulusal sanat galerisi, binlerce yıllık Katalan sanatının harika bir şekilde sergilediği, Barselona’nın en önemli ziyaret noktalarından biridir.

Barselona         4. Casa Mila

Ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi en dikkat çeken eserlerinden biri modernist stile sahip 8 katlı apartman Casa Mila’dır. La Pedrera(Taş ocağı) ismiyle de tanınan yapı 1900’lü yılların başında şehrin varlıklı isimlerinden Pere Mila ve ailesi için yapılmıştır.

Casa Mila ile ilgili görsel sonucu          5. Santa Maria Del Mar Kilisesi

Görkemli Santa Maria del Mar Kilisesi şaşırtıcı sadeliğiyle muhtemelen Barselona’nın en dikkat çekici noktalarından biridir. 14. yüzyılda Mimar Berenguer de Montagut tarafından tasarlanan kilise deniz kenarında yer alır ve La Ribera’nın sakinleri tarafından inşa edilmiştir. Kilisenin 15. ve 18. yüzyıllardan kalma renkli camları meşhurdur.

Barselona          6. Park Güell

Her şey şehrin zenginlerinden Eusebo Güell‘in daha önce Palau Güell isimli evini yaptırdığı mimar Gaudi‘ye Barselona’nın yüksek bir tepesinde bir bahçe-şehir siparişi vermesiyle başlamış. İçerisinde evler, çeşitli sosyal etkinliklerde toplanmak için bir meydan, bahçeler ve başka ortak kullanım alanları da olması planlanan bu bahçe-şehrin yapımı 1914 yılında yarım bırakılmış ve sonra da devam etmemiş. Ancak bu yarım kalan haliyle bile nefes kesici güzellikle olan park 1922 yılında halka açık bir parka çevrilmiş.

Barselona          7. Picasso Müzesi

Barselona’da yer alan Picasso Müzesi, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun ilk çalışmalarının sergilendiği tüm dünyadaki en önemli ve büyük koleksiyona sahiptir. Picasso Müzesi, 1963’te Picasso’nun yakın dostu Jaime Sabartes’in bağışladığı eserler ile kurulmuş; 1968’deki ölümünün ardından Picasso’da birçok önemli eseri müzeye bağışlamıştır.

Barselona          8. La Rambla

Şehrin Arap kökenlerinden kaynaklı, Arapça’da “kurumuş nehir yatağı” anlamına gelen Ramla kelimesi caddeye adını vermiş. Zamanında birbirini takip eden 5 kısa sokak (Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins ve Rambla de Santa Monica) birleşerek La Rambla Caddesi’ni oluşturmuş. Ki aslında orijinal adı Las Ramblas “Ramblalar anlamında” çoğul bir kelime. Üstelik bugün de bu eski 5 sokak işaretlerle belirlenmiş durumda, yani La Rambla’da dolaşırken hangi bölgesinde olduğunuzu bulabiliyorsunuz.

Barselona          9. Marina Port Vell

Kordon olarak da anlandırabileceğimiz deniz kenarı ve liman bölgesi, Port Vell, Barcelonata ve Port Olimpic alanları başta olmak üzere olmak üzere Barselona’nın deniz kıyısında çok güzel plajlardan marinaya, modern Olimpiyat Köyü’nden deniz kıyısı gezinti yerlerine kadar popüler mekanları ile Barselona’da gezilecek yerler arasında popüler bir konumdadır.

Barselona          10. Barselona Katedrali

Capella de Santa Lucia (Romanesk Şapeli) ve arkadlı avlusuyla bir Roma tapınağı ve bir Mağribi camisinin temelleri üzerinde yükselen bu gotik katedralin inşasına 1298’de II. Jaume’nin emriyle başlanmış; ancak 20. yüzyılın başında ana sivri kulenin inşasıyla tamamlanmıştır.

Barselona


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0