Bitcoin adresi nedir?


0
Bitcoin adresi nedir? Kripto para adresleri nasıl kullanılır?

İnceleyeceğimiz ikinci terim olan bitcoin adresi ya da kripto para addresi ile ilgili tüm merak edilenleri bu başlık altında cevaplayacağız.

E mail adresine benzer olan bir adresinizin olması, bir bitcoin ağı üzerinden gönderim yapmak ve bitcoin almak için gereklidir. Bitcoin adresi 1 ya da 3 ile başlayan 26- 35 arası alfanümerik karakterden oluşan bir dizidir. QR kod şekli de bulunmaktadır.

Bitcoin adresi

Bitcoin adresi nasıl üretilir?

Cüzdanımız bir bitcoin adresi üretmek için öncelikle bir anahtar üretmektedir. Bu gizli anahtarın rastgele olmasını tavsiye etmekteyiz çünkü bu şekilde tahmin edilme ihtimali ortadan kalkmaktadır. Cüzdan önce bu gizli bitcoin anahtarını kullanarak bir açık bitcoin anahtarı üretir. Daha sonra da bu açık anahtar bitcoin address üretir. Böylede bitcoin nasıl üretilir sorusunu tüm aşamalarıyla görmüş oluruz.

Her bitcoin platformunda farklı bir bitcoin adresiniz olacaktır. Her borsa size ait bir adres belirler. Bunları muhakkak unutmayacağınız bir yere not ediniz.

Bu adres hakkında detaylı bir örnek verecek olursak, bir bitcoin borsasından bitcoin aldınız, daha sonra da başka bir bitcoin borsasına geçmek istediniz. İşte bu aktarımı yapmanız için bitcoin adresiniz gerekmektedir.

Bitcoin adresini bitcoin borsası haricinde kullanabilir miyiz?

Eğer bitcoinlerinizi bitcoin borsasında tutmak istemiyorsanız, kendi bitcoin cüzdanınızda da tutabilirsiniz. Bitcoin bu sayede size kendi bankanızı yönetme imkanı sunmaktadır.  Merkezi bir yönetim ve otorite olmadığından dünyanın bir ucundan paranızı dilediğiniz yere çok küçük ücretlerle transfer edebilirsiniz.

Bitcoin adresinin dezavantajları nelerdir?

Bitcoin adresi çaldırmanız durumunda büyük sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Bitcoin adreslerinin dezavantajları nelerdir sorusundaki en büyük problem çaldırma durumudur. Bir diğer bitcoin adres dezavantajı da borsadan cüzdanınıza para aktarırken yanlış adres seçmenizdir. Bu durumda gönderdiğiniz bitcoinler başka adrese gidecektir ve o adresin sahibi size parayı göndermek istemedikten sonra paranızı geri almanız mümkün görünmemektedir. Arayacağınız bir şirket ya da kurum olmaması bu durumda sizin için büyük bir problemdir.

Görünen o ki Kripto paralara güvenmeyenler için anlattığımız dezavantajlar oldukça önemlidir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0