Bitcoin Blockchain nedir?


0

Blok zinciri ağında kalıcı olarak kaydedilen verileri taşıyan veri paketlerine bitcoin block, ilk bloktan en son bloğa kadar olan tüm işlemlerin tarihsel kaydının yapıldığı ve kalıcı olarak kaydedildiği defter ise Bitcoin Blockchain ‘ dir.

Blok zinciri yani blockchain olarak da bilinen bu veri tabanı, hepsinin bu veri tabanının bir kopyasına sahip olduğu bir düğüm ağı tarafından yönetilmektedir. Yani bir blockchaine dahil olduğunuzda siz de bu ağın içinde bir düğüm olursunuz çünkü her düğüm ağa bağlı bir bilgisayar ya da bir sunucudur. Siz bir düğüm olarak ağa bağlandığınız anda blockchain veri tabanının tam kopyasını yüklemektedir.

Daha anlaşılır bir biçimde Bitcoin Blockchain nedir sorusuna örneklerle yanıt verecek olursak. Sayılı liste olarak düşünebileceğiniz bir isim listesinin var olduğunu farz edelim. Bu listeye siz de adınızı yazdığınız anda size tüm liste gelmiş olmaktadır. Bir başkası adını yazdığında ona da tüm liste gitmiş olur. Böylece listeye adını yazan herkese tam liste gider. Bu durumda blockchain birkaç kişi tarafından değiştirilemez bir hal alır. Bu da bitcoin blockchain güvenliği açısından oldukça güçlü bir yöntemdir diyebiliriz.

Bitcoin Blockchain

Bitcoin Blockchain güvenli midir?

Bir kişinin elindeki listede değişiklik yapmasıyla listenin değişemiyor olması durumundan dolayı blockchain güvenli midir sorusunun cevabı evettir. Teorik olarak listedeki kişilerin %51’i bu bilgiyi doğruladığı sürece listenin kötü amaçlarla değiştirilmesi mümkün değildir. Blockchain teknolojisinin para birimi olarak kullanılmasının altında yatan en büyük etken merkezi olmamasıdır. Böylece dijital para transferi işlemleri direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Para aktarımını dijital ortamda yapmak, güven sorununu ortaya çıkartmaktadır. Ancak Block Zincirleri, sahip oldukları yüksek güvenlik özellikleri ve şifreleme yöntemleri sayesinde mevcut yöntemlerle kırılamamaktadır. Merkez bankası gibi tek bir noktadan yönetilen sistemlerden çok farklı olan blok zincirleri tüm dünyaya dağılmış durumda olduğu için herhangi bir saldırı durumunda sadece saldırı bölgesi etkilense de tüm blockchain sistemine zarar gelme ihtimali yoktur. Bu durumda Bitcoin Blockchain güvenli midir? Sorusuna oldukça güvenilir bulduğumuzu cevap olarak ekleyebiliriz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0