Bitcoin Blockchain nedir?


0

Blok zinciri ağında kalıcı olarak kaydedilen verileri taşıyan veri paketlerine bitcoin block, ilk bloktan en son bloğa kadar olan tüm işlemlerin tarihsel kaydının yapıldığı ve kalıcı olarak kaydedildiği defter ise Bitcoin Blockchain ‘ dir.

Blok zinciri yani blockchain olarak da bilinen bu veri tabanı, hepsinin bu veri tabanının bir kopyasına sahip olduğu bir düğüm ağı tarafından yönetilmektedir. Yani bir blockchaine dahil olduğunuzda siz de bu ağın içinde bir düğüm olursunuz çünkü her düğüm ağa bağlı bir bilgisayar ya da bir sunucudur. Siz bir düğüm olarak ağa bağlandığınız anda blockchain veri tabanının tam kopyasını yüklemektedir.

Daha anlaşılır bir biçimde Bitcoin Blockchain nedir sorusuna örneklerle yanıt verecek olursak. Sayılı liste olarak düşünebileceğiniz bir isim listesinin var olduğunu farz edelim. Bu listeye siz de adınızı yazdığınız anda size tüm liste gelmiş olmaktadır. Bir başkası adını yazdığında ona da tüm liste gitmiş olur. Böylece listeye adını yazan herkese tam liste gider. Bu durumda blockchain birkaç kişi tarafından değiştirilemez bir hal alır. Bu da bitcoin blockchain güvenliği açısından oldukça güçlü bir yöntemdir diyebiliriz.

Bitcoin Blockchain

Bitcoin Blockchain güvenli midir?

Bir kişinin elindeki listede değişiklik yapmasıyla listenin değişemiyor olması durumundan dolayı blockchain güvenli midir sorusunun cevabı evettir. Teorik olarak listedeki kişilerin %51’i bu bilgiyi doğruladığı sürece listenin kötü amaçlarla değiştirilmesi mümkün değildir. Blockchain teknolojisinin para birimi olarak kullanılmasının altında yatan en büyük etken merkezi olmamasıdır. Böylece dijital para transferi işlemleri direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Para aktarımını dijital ortamda yapmak, güven sorununu ortaya çıkartmaktadır. Ancak Block Zincirleri, sahip oldukları yüksek güvenlik özellikleri ve şifreleme yöntemleri sayesinde mevcut yöntemlerle kırılamamaktadır. Merkez bankası gibi tek bir noktadan yönetilen sistemlerden çok farklı olan blok zincirleri tüm dünyaya dağılmış durumda olduğu için herhangi bir saldırı durumunda sadece saldırı bölgesi etkilense de tüm blockchain sistemine zarar gelme ihtimali yoktur. Bu durumda Bitcoin Blockchain güvenli midir? Sorusuna oldukça güvenilir bulduğumuzu cevap olarak ekleyebiliriz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend