Bitcoin Cash Nedir ?


0

Bugün size bahsedeceğimiz kripto para birimiz girdiği ilk andan itibaren ortalığı karıştıran Bitcoin Cash.

 Bitcoin Cash önceleri BCC olarak anılmıştır. Diğer bir kripto para birimi olan BitConnect’in kısaltması da bu olduğu için daha sonraları BCH olarak anılmaya başlandı. Bitcoin Cash kullanıcılar arası, internet için yaratılmış bir elektronik nakittir. Herhangi bir üçüncü kişi tarafın çalışmasına veya varlığına gerek duymamaktadır. Merkez bankası olmaksızın işlem gören bir kripto para birimidir.

Aynı BTC gibi merkezsiz ve eşten bir para birimi olan BCH tekrar oynatma ve ortadan kaldırma koruması özellikleri ile BTC zincirleri ile tamamen ayrılır ve bu 2 zincirin birarada bulunmasının yarattığı sorunları ortadan kaldırır.  İşlemleri imzalamak için çıkarılan yeni yöntem sayesinde fiziksel cüzdanların güvenliğini arttırmaktadır. BCH sayesinde yazılımsal hash sorunları ortadan kalkar ve ayrıca BCH ağı SegWit bloklarını reddetmektedir.

İlk olarak 1 Ağustos 2017 tarihinden ViaBTC tarafından kazılmaya başlanan BCH blogunda blok boyutu tam olarak 1.915 MB olarak saptanmış ve 6985 işlem yapılmıştır. Birçok sorunu ortadan kaldıran BCH’nin işleme girmesiyle birlikte marketler ve madenciler Bitcoin sahiplerinin hesaplarına aynı miktarda BCH ekleyerek gerekli önlemleri almıştır.

Bitcoin Cash Nedir

Cash madenciliği nasıl bu kadar karlıdır?

Son zamanlarda, Bitcoin Cash, hash oranını önemli ölçüde artıran bir sürü madenciyi kendine çekmiştir.  

Jimmy Song’a göre Bitcoin Cash zorluğu ne zaman düşüreceği konusunda belirleyici bir kurala sahiptir. Bitcoin Cash’in zorluk ayarlamasında belirlediği kural şudur: geçerli bloğun MTP’si ve 6 blok öncesindeki MTP’si 12 saatten büyükse madencilerin yeni bloklar bulması %20 daha kolay olur. Bu madencilere zorluğu ayarlama konusunda biraz güç verir.

BTC Zorluk Oranı

Zorluk oranı, sistemdeki bir grup madenciye göre ayarlanmaktadır yani daha az madenci varsa, sistemin genel hash gücü düştüğü için zorluk da düşer. Bitcoin Cash ilk başladığında, çok sayıda madenci çekemediği için zorluk oranı düşüktü bu da kazancı arttıracağından birçok madenciyi cezbetti. Birçok madenci bundan dolayı BTC’den gelip sisteme girdiğinden BTC hash gücünün yarıya inmesini sağladı. İşlem süresinin azalmasına ve doğal olarak ücretlerin artmasına neden oldu.

Bitcoin Cash İşlem Hızı

BCH işlem hızının ön plana çıkmasıyla birlikte Bitcoin’in en büyük rakibi olacak gibi gözüküyor. Geleceğin en çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alan BCH  Bitcoin’in tahtından indirecek.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0