Bugünkü Youtuber Barış Özcan


0

Barış Özcan gün geçtikçe daha çok takipçiye sahip olan ve dikkat çeken bir Youtuber. Youtuber Barış Özcan’ı sizler için araştırdık ve en beğendiğimiz 5 videosunu sizler için sıraladık.

Youtuber Barış Özcan Kimdir?

Aslında bir Youtuber’dan çok daha fazlası Barış Özcan. Bir kere 1974, İstanbul doğumlu olan Barış Özcan Marmara Üniversitesi Hukuk Bölümü’nü bitirmiş. Evli ve 10 bin kitap okuyan Sefa Özcan’ın babası (Instagram profili: @sefaozcan).  Abak.us kreatif medya ajans başkanı. Abak.us’ün İstanbul ve New York’ta ofisleri var. Barış Özcan da bu 2 şehirde hayatına devam ediyor.

Abak.us olarak BASF, THY, LC Waikiki, Türk Telekom, NYMag, TimeOut New York gibi markalarla çalışıyorlar. Bireysel olarak daApple, Adobe ve Linkedin gibi uluslararası yazılım firmalarına daha önce danışmanlık ve sosyal medya hizmeti vermiş. Geçmişte Photoshop, Flash, PDF gibi yazılım ürünlerini geliştiren Adobe’de 6 yıl boyunca Akdeniz Ülkeleri Satış Müdürlüğü yapmış. Ayrıca TRT, el-Cezire, CNNTürk gibi kanallarda yayınlanan belgeseller yapmış ve yönetmiş.

Barış Özcan’ın Youtube Hikayesi Nasıl Başladı?

Barış Özcan’ın  Sanat, tasarım ve teknoloji hikayelerini anlattığı kanalı açıldığı ilk günden itibaren 90 milyondan fazla izlenmiş ve şu anda 15 milyon abonesi var. Bugüne kadar çeşitli kurumlarda ve konferanslarda 600’den fazla konuşma yapmış. Onu profesyonel bir keynote speaker ve TEDx konuşmacısı olarak tanımlayabiliriz.

YouTube’un Dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri olan Barış Özcan #CreatorsforChange adlı bu program için uluslararası projeler üretiyor. Bunlardan bir web dizisi ve kısa filmi olan Scarecrow – Korkuluk toplamda şimdiye 2 milyondan fazla kez izlendi.

2007 yılında YouTube üyesi olan Barış Özcan o zamandan beri zaman zaman bazı videolar yayınlamış. Ancak düzenli olarak video içeriği üretmeye Mayıs 2015’te başlamış. Onun video yayınlama düzenini incelediğimizde geçmişte haftada en az üç video yayınladığım dönemler olmuş. Ancak son zamanlarda haftada 1-2 tane yayınlıyor. Sanat, tasarım ve teknoloji hikayelerini ise her Pazar sabahı 09:11’de yayınlanıyor. Bazen daha erken ya da daha geç de yayına giriyor ama Pazar videolarını şimdiye kadar hiç aksatmamış. Bir süre boyunca her Pazartesi gecesi OKU serisinde yeni bir kitap okumuş. Her Perşembe gecesi de İZLE serisinde bir film ya da dizi incelemesi yapmış. Bazen arka arkaya 4-5 gün boyunca videolar üretmiş, bazen de haftalarca hiçbir şey yapamamış. Bazen de Pi gününde, sevgililer gününde, NaNoWriMo ayında, geleceğe dönüş filminde geleceğe gidilen tarihte olduğu gibi özel videolar hazırlamış. Barış Özcan’ın bize göre en iyi 5 videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

  1. GIF nasıl internetin en başarılı resim formatı oldu?

2. Westworld’ün felsefesi

3. Facebook’u silelim mi?

4. Evrenden gözlemlenebilen en büyük ve en küçük şey nedir?

5. Elon Musk Tesla’sını Mars’a gönderiyor!

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0