Dejan Stankoviç 3 Farklı Ülke İle Dünya Kupalarında Oynayan Tek Futbolcu


0

Dünya Kupaları tarihine baktığımızda her oyuncunun tek bir milli takım formasıyla mücadele ettiğini görüyoruz. “Zaten normal olan bu değil mi” dediğinizi duyar gibiyiz. Tabi ki de normal olan bu. Ancak sadece bir futbolcu var ki tam 3 farklı milli takım formasıyla Dünya Kupalarına katıldı. Bu oyuncu, futbol severlerin yakından tanıdığı Dejan Stankoviç. Dejan Stankoviç, Dünya Kupası tarihine çok farklı bir konuda adını yazdırmış bir oyuncudur. Dünya Kupalarında bir ilk olan Dejan Stankoviç, bu rekoru kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Dejan Stankoviç 3 Farklı Ülke İle Dünya Kupalarında Oynayan Tek Futbolcu …

Dejan Stankoviç 3 Farklı Ülke İle Dünya Kupalarında Oynayan Tek Futbolcu

Dejan Stankoviç 3 Farklı Ülke İle Dünya Kupalarında Oynayan Tek Futbolcu

Bir Değil İki Değil Tam Üç Farklı Milli Forma

Dejan Stankoviç, 1978 yılında Sırbistan’da dünyaya geldi. Sırbistan, Stankoviç’in doğduğu yılda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne bağlıydı. Yugoslavya, 2000’li yılların başında dağıldı ve farklı ülkeler bu dağılma sürecinde bağımsızlıklarını ilan etti. Yugoslavya’nın dağılma sürecinde bağımsızlıklarını ilan eden ülkeler şunlar oldu: Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Slovenya, Bosna Hersek, Slovenya…

Yugoslavya Milli Formasıyla Stankoviç

Yugoslavya, 2003 yılına kadar varlığını sürdürmüş bir ülkedir. Bu nedenle Dünya Kupası Avrupa elemelerinde ve Dünya Kupası şampiyonalarında Yugoslavya takımı yer almıştır. Stankoviç, Dünya Kupası’nda ilk kez Yugoslavya milli takım formasıyla mücadele etmişti. 1998 Fransa Dünya Kupası’nda Almanya, ABD ve İran ile mücadele eden Yugoslavya, grubunu ikinci sırada tamamlamış ve son 16 turuna yükseldi. Son 16 turunda Hollanda’ya 2-1 yenilen Yugoslavya, Dünya Kupası’na veda etti.

Sırbistan-Karadağ Milli Formasıyla Stankoviç

2003 yılında dağılan Yugoslavya içinde farklı ülkeler bağımsızlığını ilan etmişti. Bunlardan biri de Sırbistan-Karadağ ülkesiydi. Sıbirstan-Karadağ, 2006 Dünya Kupası için Avrupa eleme gruplarına dahil edildi. Avrupa eleme grubunu lider tamamlayan Sırbistan-Karadağ 2006 Almanya Dünya Kupası’na katılma hakkı kazandı. Bu ülkenin en önemli oyuncusu ise 1998 Dünya Kupası’nda Yugoslavya forması giyen Stankoviç’ti. Stankoviç, Miloseviç ve Kezman’lı kadrosuyla dikkat çeken Sırbistan-Karadağ, 2006 Dünya Kupası’nda Arjantin, Hollanda ve Fildişi Sahilleri ile aynı grupta yer aldı. Grupta oynadığı tüm maçları kaybeden Sırbistan-Karadağ, 2006 Almanya Dünya Kupası’na veda etti.

Sırbistan Milli Formasıyla Stankoviç

2006 yılından sonra Sırbistan-Karadağ, Sırbistan ve Karadağ olmak üzere iki ayrı ülke haline geldi. Stankoviç ise Sırbistan doğumlu olduğu için Sırbistan milli takımını tercih etti. Avrupa grubu elemelerini ilk sırada tamamlayan Sırbistan, 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’na direkt olarak katılma hakkı elde etti. Almanya, Gana ve Avustralya ile aynı grupta yer alan Sırbistan, yalnızca Avustralya’yı yendi, Gana ve Almanya’ya mağlup oldu. Böylece grubunu 3 puanla son sırada tamamlayan Sırbistan, 2010 Dünya Kupası’na veda etti. Böylece 2010 Güney Afrika Dünya Kupası ile Stankoviç, Dünya Kupalarında 3 farklı ülke ile mücadele eden ilk ve tek futbolcu oldu.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan