Dünya Kupaları Tarihinde Gösterilen İlk Kırmızı Kart


0

Kırmızı kart, futbolun gerçeklerinden. Organizasyonların büyüklüğü fark etmeksizin kırmızı kart, hakemlerin kolaylıkla çıkarttığı bir kart olmaktadır. Futbolun en üst noktası olan Dünya Kupaları da kırmızı kartlar ile gündem olmuştur. Köklü bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilen kırmızı kartın aslında yeni bir sistem olduğunu biliyor muydunuz? Futbolun içinde olan kırmızı kart uygulaması, Dünya Kupası’nda popüler olmaya başlamıştır. Dünya Kupaları Tarihinde Gösterilen İlk Kırmızı Kart  bir Türk hakemden çıkmıştır.

Dünya Kupaları Tarihinde Gösterilen İlk Kırmızı Kart

Dünya Kupaları Tarihinde Gösterilen İlk Kırmızı Kart

İlk Kırmızı Kart Gösteren Türk Hakem: Doğan Babacan

Türk hakemliğinin Dünya Kupası tarihinde önemli bir yeri vardır. Çünkü Dünya Kupası ilk kırmızı kart, bir Türk hakem tarafından gösterilmiştir. Kırmızı kartı gösteren hakem ise Doğan Babacan’dır. Doğan Babacan, 1974 Dünya Kupası’nda kırmızı kart göstererek hem Dünya Kupası hem de dünya hakemlik tarihine geçmiştir.
1974 Dünya Kupası açılış maçı Batı Almanya ve Şili arasında oynanmıştı. Dakikalar 33. gösterdiğinde hakem Doğan Babacan, Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartını gösterdi. Kırmızı kartı gören oyuncu Şili’den Calos Caszely oldu. Böylece Şilili oyuncu Calos Caszely de Dünya Kupası tarihinden ilk kez kırmızı kart gören oyuncu olarak tarihe geçti.

Sarı ve Kırmızı Kart Uygulaması Nasıl Doğdu?

Sarı ve kırmızı kart uygulaması olmadan önce hakemler oyunculara sözlü uyarıda bulunuyordu. Oyuncu hafif sertlikle bir hareket yaptıysa, hakem bu oyuncuya sadece sözlü bir ikazda bulunuyordu. Ancak oyuncu rakibine sert bir hareket yaptıysa oyuncuyu sözlü olarak oyun dışına gönderiyordu, yani oyundan atıyordu.
1966 Dünya Kupası’nda ise ilginç bir olay yaşandı. 1966 Dünya Kupası İngiltere-Arjantin yarı finalinde oynayan bir oyuncu, maçtan bir gün sonra ihtar aldığını gazeteden öğrendi. FIFA ile iletişime geçen oyuncu, gazetedeki haberi doğrulattı. Dolayısıyla oyuncunun ihtar aldığından haberi yoktu. Ortada bir karışıklık vardı ve FIFA hakem komitesi bu karışıklığı önlemek için kart uygulamasına geçti. Bundan sonra hakemler, hafif sertlikte hareket yapan oyunculara sarı kart gösterecekti. Bunun anlamı, “bir daha benzer bir hareket yaparsan seni oyundan atarım” demekti. Eğer oyuncular, daha sert bir hareket yaparsa hakemler kırmızı kart gösterecekti. Bunun da anlamı “seni oyundan attım” demekti.

Bu uygulamayı getiren isim, İngiliz hakem Ken Ashton’dı. Ken Ashton, kart uygulamasında trafik lambalarından esinlenmişti. Trafik lambalarındaki sarı rengin uyarı, kırmızı rengin ise dur anlamı böylece hakemlerin gösterdiği kartların anlamları haline dönüştü.

Dünya Kupası’nda sarı ve kırmızı kart uygulamasına ilk kez 1970 yılında geçildi. Ancak turnuvada düdük çalan hiçbir hakem kırmızı kartına başvurmadı. 1970 Dünya Kupası turnuvasında toplamda 33 sarı kart çıktı. Bir sonraki turnuvada ise Türk hakem Doğan Babacan, Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartını göstermişti.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend