İrlanda’dan Tarihi Bir Adım, Dünya’da Fosil Yakıt Yatırımlarını Tamamen Çeken İlk Ülke


0
3 Paylaşım

İklim değişiklikleri ile mücadelemiz sürüyor. Bu savaşı sürdüren ülkelerden biri olan İrlanda geçtiğimiz günlerde tarihi bir karar aldı. Bu ülke artık fosil yakıt yatırımı yapmayacak. “Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası” parlamentoda oylanarak geçti. Bu yasanın onaylanmasının ardından İrlanda fosil yakıtlarla yani kömür, gaz veya petrol ile üretim yapan yeni bir tesis kurmayacak. 2 yıldan uzun süredir düzenlenen kampanya sayesinde geçen tasarının ardından İrlanda yepyeni bir döneme merhaba demiş oldu. Dünya’da Fosil Yakıt Yatırımlarını Tamamen Çeken İlk Ülke olan İrlanda bu kararı alırken nasıl bir süreçten geçmiş inceleyelim.

Dünya’da Fosil Yakıt Yatırımlarını Tamamen Çeken İlk Ülke

Dünya’da Fosil Yakıt Yatırımlarını Tamamen Çeken İlk Ülke: İrlanda

Bu yasa bağımsız milletvekili olan Thomas Pringle, sivil toplum kuruluşları, İrlandalı Uluslararası Kalkınma Kuruluşu, öğrenci grupları, aktivistler ve Küresel Yasal Eylem Ağı’nın iki yıldan fazla yürüttüğü başarılı kampanya sayesinde yasallaşmış oldu. Yasaya tüm muhalefet partileri tam destek verdi. Yasa gereği önümüzdeki 5 yıl boyunca fosil yakıtlara yapılan yatırımlar teker teker geri çekilecek.

Bu yasa gereği İrlanda Stratejik Yatırım Fonu küresel fosil yakıt firmalarındaki yatırımlarını 5 sene içinde yavaş yavaş da olsa tamamen geri çekmek zorunda. Bu fonun 2017 Haziran itibariyle bu tip 150 şirkette 318 milyon Euro civarı bir yatırımı bulunuyor.

Tasarıyı hazırlamış olan Global Legal Action Network kuruluşundan Gerry Liston, geçen tasarıdan sonra “Hükümetler, fosil yakıt endüstrisini finansal olarak sürdürmeye devam ettikleri takdirde, iklim değişikliği konusunda Paris Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyecekler. Dünya üzerindeki ülkeler şu anda İrlanda’nın liderliğini ve fosil yakıtlardan uzaklaşma kararını acilen izlemelidir.” dedi.

AB’ye Göre İrlanda’nın İklim Taahhütleri Yeterli Değil

İrlanda 2020’e kadar yüzde bir azaltmayı hedefliyor ancak bu hedef CAN Europe’a göre İrlanda’nın iklim açısından AB üyeleri arasında en kötü ikinci ülke olmasına sebep olmuş durumda. İrlanda gibi iklim politikaları çok eleştirilen bir ülke bile böyle bir karar alabiliyorsa diğer ülkeleri benzer kararları alması kolay olacak gibi. Ülke bu yasanın geçmesiyle bundan sonra petrol, kömür ve/veya gaz ile enerji üreten herhangi bir tesis kuramayacak.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
3 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend