Dünyanın En Ünlü 10 Tribünü Açıklandı


0
2 Paylaşım

İspanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden olan AS gazetesinde dünyanın en ünlü tribünleri hakkında bir haber yayınlandı. ‘Ultras’ tribünlerinin baz alındığı haberde Avrupa ve Latin Amerika’dan birçok taraftar grubu var. Liste içinde Türkiye’den de bir taraftar grubu yer aldı.

İspanyol AS gazetesi, dünyanın en ünlü ‘ultras’ taraftar gruplarını değerlendirdi. Listede genel olarak duymadığımız ancak etkisi kıtaları aşan taraftar grupları yer alıyor. Liste içinde Türk futbol severlerin yakından tanıdığı bir taraftar grubu da var. Türkiye taraftar grubunun da içinde yer aldığı en ünlü ‘ultras’ tribünlerini açıklamadan önce ‘ultras’ kavramı hakkında bilgi verelim.

Ultras Nedir?

‘Ultras’ kelimesi, futbolun ateşli seyircileri olan taraftar gruplarını ifade etmektedir. Ancak bu taraftar grupları, bildiğimiz taraftarlardan farklıdır. Ultras taraftar grupları, takımlarını her koşulda, skor ne olursa olsun 90 dakika boyunca desteklerini eksik etmez. Bu grupların varlığı, gönül verdikleri takımların saha içindeki en büyük motivasyonlarından biridir.

Ultras taraftar gruplarının genellikle bir politik duruşu vardır. Bu taraftar grupları daha çok sol görüşe sahip bireylerden oluşur. Endüstriyel futbola tepkili olmak, bu taraftar grubunun doğasında vardır. Günümüzde futbolda başarıyı belirleyen ana etkenin para olması, ultras taraftar grupları tarafından hoş karşılanmayan bir durumdur. Bu nedenle ultras taraftar gruplarının tarih sahnesine çıkması, futbolun endüstrileşmesi ile başlamıştır.

‘Ultras’ taraftar grubu ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmıştır. İsminde ‘ultras’ kelimesini kullanan ve ‘ultras’ ideolojisini yansıtan ilk taraftar grubu ünlü İtalyan kulübü Sampdoria’ya aittir. Sampdoria’yı destekleyen “Ultras Tito Cucchiaroni”, tarihteki ilk ‘ultras’ tribün grubudur.

Ultras Tribün Gruplarının Özellikleri

Ultras tribün grubunun en önemli özelliği, takımlarını karşılıksız desteklemeleridir. Bu tribün grubu, 90 dakika boyunca takımlarını destekler. Statta oturup sadece maçı izleyen bir ultras taraftarı hemen hemen yok gibidir. Ultras tribün grupları, destekledikleri takımın deplasmandaki her maça gider.

Ultraslar, genelde tribünlerin kale arkası kısmında yer alır. Geçmişte kale arkası tribün fiyatlarının düşmesiyle kale arkasında maç izlemeye başlayan bu taraftar grubu, halen daha kale arkası tribünlerindeki yerlerini korumaktadır. Ultras taraftar gruplarının futbol takımları için önemi büyüktür. Ancak bazı durumlarda destek verdikleri takımların yöneticileriyle anlaşmazlık içine girebilirler. Ultras taraftar grupları zaman zaman medyadan da sert eleştirilerle karşılaşır. Çünkü bazı medya organları, bu taraftar gruplarını kavgacı olarak değerlendirir. Ultraslar zaman zaman kavgalara karışabilir ancak bu kavga sadece rakip takım taraftarlarıyla olur ve ekstrem durumlarda gerçekleşir.

En Ünlü Ultras Taraftar Grupları

İspanyol AS gazetesinin haberine dönecek olursak, habere göre Los Der Sur dünyanın en ünlü ultras taraftar grubudur. Bu taraftar grubu, Kolombiya takımı Atletico National’a aittir. AS gazetesine göre dünyanın en ünlü tribün grubu listesinde 2. sırada Arjantin kulübü Boca Juniors taraftar grubu La 12 vardır. Listede Şili kulübü olan Colo Colo takımının La Garra Blanca taraftar grubu ise 3. sırada bulunmaktadır.

AS gazetesinin haberine göre ilk 3 sırada bu taraftar grupları varken listede ilk 10 sıraya giren diğer taraftar grupları şu şekildedir:

 1. sırada Sırbistan kulübü Red Star’ın taraftar grubu Delije
  5. sırada İtalya kulübü Lazio taraftar grubu İrriducibili
  6. sırada Polonya kulübü Liegia Varşova taraftar grubu Teddy Boys 95
  7. sırada Mısır kulübü Al Ahly taraftar grubu Ultras Ahlawy
  8. sırada Sırbistan kulübü Partizan taraftar grubu Grobari
  9. sırada Rusya kulübü Zenit taraftar grubu Landscrona Ultras

Fenerbahçe Taraftar Grubu 10. Sırada

İspanyol AS gazetesinin haberine göre dünyanın en ünlü ilk 10 tribününe giren tek Türk taraftar grubu ise Fenerbahçe’ye ait Fenerbahçe Ultras.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
2 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend