Dünyanın En Zengini Belli Oldu!


0

Popüler iş dünyası ve ekonomi dergisi Forbes, dünyanın en zengin insanları listesini açıkladı. Online alışveriş sitesi Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, 112 milyar dolarlık servetiyle listenin ilk sırasında yer alıyor.

100 Milyar Dolardan Fazla Serveti Olan İlk İsim

ABD’li yayın organı Forbes, 2018 Mart ayında 31. kez yayınladığı dünyanın zenginleri listesiyle en zengin insan kim sorusunu bir kez daha cevapladı. 1964 doğumlu ABD’li iş adamı Jeff Bezos, Bill Gates’i tahtından indirerek listede ilk sıraya oturdu. Amazon kurucusu Jeff Bezos, 112 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’i tahtından indirmenin yanı sıra 100 milyar dolar barajını geçen tarihteki ilk isim oldu.

Microsoft’un kurucusu olan 1955 doğumlu Bill Gates, uzun bir süre sonra dünyanın en zenginleri listesinde ikinci sıraya geriledi. Bill Gates’in serveti ise 90 milyar dolar. Listede 3. sırada dünyanın en büyük ikinci holdingi Berkshire Hathaway ‘in sahibi Warren Buffett yer aldı. 1930 doğumlu ABD’li iş adamının serveti 84 milyar dolar.

2018 yılının 4. zengini 72 milyar dolarlık servetiyle Louis Vuitton kurucusu 1949 doğumlu iş adamı Fransız Bernard Arnault olurken, 5. zengini ise Facebook kurucusu Mark Zuckerberg oldu. 71 milyar dolarlık servete sahip olan 1984 doğumlu Zuckerberg, listede yer alan en genç isim.

Jeff Bezos ile ilgili görsel sonucu

İlk 10’da 7 ABD’li

2018 yılının en zenginleri listesinde ABD’li iş adamlar her yıl olduğu gibi yine çoğunlukta. Listenin 6. sırasında 71 milyar dolarlık servetiyle Zara’nın sahibi İspanyol Amancio Ortega yer alırken, listenin 7. sırasında Telekom devi America Movil şirketinin sahibi Meksikalı Carlos Slim yer aldı.

Listenin ilk 10 sırası ise şu şekilde:

8- Koch Industries sahibi Charles-David Koch: 60 milyar dolar
9- Oracle şirketinin sahibi Larry Ellison: 58,5 milyar dolar
10- Bloomberg LP şirketinin sahibi Michael Bloomberg: 50 milyar dolar

Listede Türkler de Var

Forbes dergisinin açıkladığı listeye Türk iş adamları da girdi. Listeye giren Türklerin toplam serveti 72,4 milyar dolar olarak belirlendi. Bu sayı geçen yıla göre 20 milyar dolar artış gösterdi.

Murat Ülker ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin En Zengini Kim?

Açıklanan listede Türkiye’nin en zengini unvanını Murat Ülker elde etti. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 4,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengini olurken dünya sıralamasında ise 422. sırada yer aldı. Murat Ülker’i takip eden diğer Türk iş adamı Erman Ilıcak oldu. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak 4,1 milyar dolarlık servetiyle dünya sıralamasında 550. sırada yer aldı.

Forbes dergisinin açıkladığı listede ilk 1000 sırada yer alan diğer en zengin Türkler şu şekilde:

Hüsnü Özyeğin (Fiba Holding) 2,9 milyar dolar
Osman Kibar (Samumed) 2,8 milyar dolar
Mustafa Küçük (LC Waikiki) 2,7 milyar dolar
Semahat Arsel (Koç Holding) 2,6 milyar dolar
Rahmi Koç (Koç Holding) 2,5 milyar dolar
Şarık Tara (Enka İnşaat) 2,5 milyar dolar
Ferit Şahenk (Doğuş Holding) 2,4 milyar dolar
Filiz Şahenk (Doğuş Holding) 2,3 milyar dolar
Suna Kıraç (Koç Holding) 2,2 milyar dolar
Suat Gürsel (Yakın Doğu Üniversitesi) 1,9 milyar dolar
Hamdi Ulukaya (Chobani) 1,8 milyar dolar
Mehmet Nazif Günal (MNG Holding) 1,7 milyar dolar
Nihat Özdemir (Limak Holding) 1,7 milyar dolar
Sezai Bacaksız (Limak Holding) 1,7 milyar dolar
Şefik Yılmaz Dizdar (LC Waikiki) 1,7 milyar dolar
Ahmet Çalık (Çalık Holding) 1,6 Milyar dolar


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0