Dünyayı Türk Anneler Yönetseydi Neler Olurdu?


0
2 Paylaşım

Son zamanlarda şu cümleyi sıklıkla duyuyoruz: “Farklı bir dünya mümkün”. Evet, mümkün olmasına mümkün ancak bu hiç kolay değil. Ancak biz yine de hayal kurmaya devam edelim. Şimdi biraz farklı bir hayal kursak da tüm dünyayı Türk annelerinin yönettiğini düşünsek… Ütopyanın da böylesi… Gündemin sıkıcılığından biraz olsun sıyrılmak için hadi biraz hayal edelim: Dünyayı Türk anneler yönetseydi acaba neler yaşanırdı?

Silah Yerine Terlik

Terlik, Türk annelerinin en etkili yıldırma nesnesi. Herhalde Türk anneler dünyayı yönetse, bireysel silahlanma yerine herkes terlik ile vukuata girerdi. Ordularda da askerlere anne terliği kullanma eğitimleri verilirdi.

Açlık Bir Problem Olmaktan Çıkardı

Dünyanın en büyük küresel problemlerinden biri açlık. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre milyonlarca insan yetersiz besleniyor. Ancak Türk anneler iş başında olsaydı, açlık oranı kısa bir sürede azalırdı. Bir süre sonra da dünyada açlık diye bir problem kalmazdı.

İnsan Hakları Bildirgesi Değişirdi

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ilk maddesi şu: Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Ancak yönetimi anneler devralsaydı, bu madde ikinci olurdu. İlk maddeye ise oy birliğiyle “anneye karşı gelinmez” getirilirdi.

Dünya Mis Gibi Kokardı

Türk annelerin yönetiminde olduğu bir dünya mis gibi kokardı. Her taraf pırıl pırıl olur, çevre kirliliği tarihe karışırdı. Çamaşır suyu, beyaz sabun, yumuşatıcı kokulu günlere uyanırdık.

Klişe Sözlere Son!

Klişe siyasi sözler yerine Türk anneleri sözleri siyasette kullanılırdı. Örneğin “insan gerçekten hayret ediyor” yerine “ o neydi gız” gibi sözler işitirdik.

Sporda Devrim

Profesyonel sporcuların molalarda terli terli su içmeleri yasaklanırdı. Ayrıca tüm sporcular, sırtlarında bez ile koşarlardı ve terleyince o bez kuru bez ile değiştirilirdi.

Gün Kültürü Önemli Toplantılarda Devam Ederdi

Önemli devlet meseleleri konuşulurken bir yandan yaprak sarması, patlıcanlı börek, kısır yenirdi. Toplantılara renk gelirdi.

Gece Hayatına Kısıtlama

Gece kulüpleri ve barlar akşam 11’de kapanırdı. Herkes akşam 11:30’da uyuyor olurdu.

Büyük Klavyeler Kullanılırdı

Akıllı telefonlarımız daha rahat kullanılsın diye klavyeleri büyütülürdü. Böylece anneler, çocuklarını bayıltmadan daha hızlı bir şekilde yazabilirdi.

Bekar Kalmazdı

Tüm hükümetler, evlilik çağına gelmiş vatandaşlarını evlendirirdi. Hatta ev düzme, çeyiz işleri bakanlıklar kontrolünde ücretsiz olarak yapılırdı.

Dantel Örtülerin Gücü

Dantel, yalnızca evlerimizde TV veya sehpaların üzerinde kullanılmaktan çıkar, sokakta bile kullanılan bir nesne haline gelirdi. Örneğin arabaları koruması için dev danteller örülürdü. Esnaf akşamları kepenk kapatmazdı, dantel kapatırdı.

Talimatlar Değişirdi

Türk annelerinden oluşan yönetici ekip, bakanlarına komşu ülkelerin başarısını işaret etmek için “elin oğlu cin gibi” sözlerini kullanırdı. Bu ve benzeri sözleri duyan yetkililer derhal ekonomik büyümeyi geliştirmek için çalışmalara başlardı.

Sinema Yerine Dizi

Sinema sektörü, belki de silinirdi. Sinema filmleri yerine her biri en az 1000 bölümden oluşan dizi filmler hayatımıza girerdi. Başlayan dizi final yapmazdı, yıllarca sürerdi.

Herkes Aşçı Olurdu

Tüm dünya halkının yemek yapma becerisi gelişirdi. Her ev kendi yemeğini kendi pişirir, dışarıdan ekmek arası sosisli, tavuk döner gibi yiyecekler söylenmezdi. Bir İtalyan, Bir İngiliz ya da Fransız vatandaşlarının sofralarından kuru fasulye soğan eksik olmazdı.

Müzik İle Kapanış

Önemli devlet meselelerinin konuşulduğu toplantılar Tarık Mengüç, Mustafa Ceceli, Mezdeke, Yurtseven Kardeşler, İsmail YK, Ankaralı Namık gibi ünlü isim ve gruplarının şarkılarıyla sonlanırdı. Eğer sonuç olumlu çıkarsa toplantı sonunda belki neşeli oyunlar bile oynanabilirdi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
2 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend