En Büyük Vuvuzela 2018 Dünya Kupası Turnuvasında


0

2018 Dünya Kupası haberleri ilgili çekmeye devam ediyor. 2018 Dünya Kupası resmi şarkısı, Playboy’a poz veren Rus kadın spikerler ve takımların Dünya Kupası öncesinde oyuncularına koyduğu ilginç yasaklar 2018 Rusya Dünya Kupası gündeminde oldukça yer etmişti. 2018 Dünya Kupası, şimdi de dev Vuvuzela ile gündemde. 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’na adeta damga vuran Vuvuzela, 2018 Dünya Kupası’nda da unutulmadı.
Rus yetkililer, 2018 Dünya Kupası için sembolik bir Vuvuzela örneği hazırladı. Ancak bu Vuvuzela, tarihte ilk ve tek. Ruslar, tam 9 metre boyunda dev bir Vuvuzela tasarladı. 9 metre boyutunda olan bu Vuvuzela, dünyanın en büyük Vuvuzelası olarak tarihe geçti. Dev Vuvuzela, Rusya’nın Moskova şehrinde yer alan Sokolniki Parkı’na kuruldu. En Büyük Vuvuzela 2018 Dünya Kupası Turnuvasında ….

En Büyük Vuvuzela 2018 Dünya Kupası Turnuvasında
Sokolniki Parkı’nda sergilenen 9 metre boyutundaki Vuvuzela, yalnızca görüntüden ibaret değil. Dev Vuvuzela, orijinal bir Vuvuzela sesinin aynısını elektronik ortamda kurulmuş bir düzenek ile veriyor. Bu Vuvuzela’nın aktif hale gelmesi için etrafında olan insanların konuşması veya gürültü yapması yeterli oluyor.

En Büyük Vuvuzela 2018 Dünya Kupası Turnuvasında

Vuvuzela Nedir?

61 cm büyüklüğünde ve 100 gram ağırlığında olan Vuvuzela, Güney Aftika bölgesine ait yerel bir çalgıdır. Üflemeli bir enstrüman olan Vuvuzela, görünüş itibariyle zurna isimli çalgıya benzer. Bu nedenle Vuvuzela, Güney Afrika zurnası olarak da bilinir.

Vuvuzela, fazla fonksiyona sahip olmayan bir çalgıdır. Vuvuzela’yı çalmak için sadece üflemek yeterlidir. Vuvuzela’nın üzerinde herhangi bir tuş, tonlama veya nota deliği yoktur. Ancak bu enstrümanı çalabilmek için güçlü bir üfleme yeteneği gereklidir. Vuvuzela’nın çıkardığı ses genellikle rahatsız edici olarak bilinir. Vuvuzela’nın sesi sis düdüğü, fil sesi, sinek veya arı vızıltısına benzetilmiştir. Bu enstrüman, toplu olarak çalındığında ise 135 desibele kadar çıkmaktadır.

Vuvuzela, 1990 yılından itibaren Güney Afrika yöresinde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Vuvuzela’yı en çok meşhur eden organizasyon ise 2010 Dünya Kupası oldu. 2010 yılındaki Dünya Kupası Güney Afrika’da düzenlenmişti ve tribünde binlerce kişi Vuvuzela çalarak maçlara eşlik etmişti. Ancak daha sonra yarattığı rahatsızlıktan dolayı Vuvuzela’nın yasaklanması gündeme geldi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0