Fenerbahçe’nin Yeni Teknik Direktörü Philip Cocu Oldu


1

PSV Eindhoven’i son 4 sezonda 3 kez şampiyon yapan Philip Cocu, Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü oldu. Aykut Kocaman’ın istifası ile boşalan koltuğa gelen ünlü direktör Fenerbahçelileri umutlandırdı. PSV Genel Menajeri haberi doğrularken, Philip Cocu’nun yardımcısını da getireceği belirtildi. Yardımcı antrenör olarak, PSV’de yardımcılığını yapan Chris van der Weerden’i seçen Cocu, umarız Fenerbahçe için başarılara imza atabilir. Philip Cocu, Guus Hiddink ve Dick Advocaat’ın ardından Fenerbahçe’yi çalıştıran 3. Hollandalı teknik direktörü olacak. Fenerbahçe’nin Yeni Teknik Direktörü Philip Cocu Oldu.

Fenerbahçe’nin Yeni Teknik Direktörü Philip Cocu OlduFenerbahçe’nin Yeni Teknik Direktörü Philip Cocu Oldu

Philip Cocu Kimdir?

47 yaşındaki teknik direktör Johan Cruyff ekolünün modern temsilcilerinden biri olarak değerlendiriliyor. 29 Ekim 1970 tarihinde Hollanda’nın güneyindeki Eindhoven kentinde dünyaya gelen Cocu ,PSV Eindhoven teknik direktörlüğünden Fenerbahçe’ye geçmiştir. Yıldızı bu takımda parlayan Cocu, 3 şampiyonlukla adından sıkça bahsettirmiştir.

Barcelona’nın Pinokyosu

Avrupa Süper Kupa ve La Liga Şampiyonluğu yaşayan Philip Cocu 2003 yılına kadar Katalan ekibinde forma giydi. 2004 yılında ailesine ve arkadaşlarına yakın olmak istediği için Eindhoven’a döndü. 3 yıl üst üste Hidding yönetiminde şampiyon oldu.
2007- 2008 yılında Arap Emirliklerinde El Cezire Takımında oynadı.
Milli Takım’da 101 kez forma giyen Cocu isabetli pasları ve başarıları ile Hollanda futbolunun unutulmazları arasına girdi.
2008’de futbolculuk kariyerini bitiren Philip Cocu, Hollanda Milli Takımı yardımcı antrenörlük görevine getirildi. Teknik Direktör Bart Van Marvijk yönetimindeki Portakallar ile 2010 Dünya Kupası’nda ikinciliği elde etti.

6 Yıllık Şampiyonluk Özlemi Bitti.

PSV kulübünde Philip Cocu geçici antrenörlük yaptığı takımda 2013 yılında teknik direktörlüğüne getirildi. İlk sezonunda takımı lig 4. Oldu. 2014-2015 sezonunda Eindhoven ekibini şampiyonluğa taşıdı. Şampiyonlar Ligi’nde iki ön elemenin ardından Manchester United, Wolfsburg ve CSKA Moskova’nın yer aldığı gruptan çıkmayı başardı. Aynı yıl 84 puanla PSV’yi yeniden şampiyonluğa ulaştırdı. PSV, 2016 -2017 sezonunu Feyenoord’un ardından ikinci olarak tamamladı. O dönem de hala Phillip Cocu teknik direktördü. 2.34 puan ortalaması ile Hiddink’ten sonraki en başarılı çalıştırıcı ünvanına sahiptir. Yönetiminde beş sezonda 172 resmi maça çıkan Cocu, 410 gol atan Eindhoven ekibinin başındaydı.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

1