Formula 1’de Yeni Dönem “Artık Grid Kızları Yok”


0

Motor sporları deyince akla gelen en büyük organizasyon olan Formula 1, uzun süre konuşulacak bir karara imza attı. Formula 1 organizatörlerinin aldığı karara göre, F1’de pilotların başlama anını bekledikleri alanda toplanan hostesler olarak bilinen Formula 1 Grid Kızları Artık Yok. Çok tartışılan ve de uzun süre tartışılacağa benzeyen bu karar, 2018’in Ocak ayında Formula 1 Ticari Operasyonlar Direktörü Sean Bratches tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Formula 1 Grid Kızları Artık Yok

“Grid Kızları, Toplum ve Motor Sporları Gelenekleri ile Örtüşmüyor!”

Yaklaşık 50 yıldır F1 organizasyonu içinde yer alan grid kızları, Sean Bratches’e göre motor sporlarının ruhuna aykırı. Aynı zamanda grid kızlarının toplum örf ve adetleri ile de çelişen bir anlayış olduğunu dile getiren Sean Bratches, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Geride bıraktığımız 2017 yılı boyunca hangi alanlarda güncellemeler yapabileceğimizi düşündük. Motor sporlarının ruhuyla daha iyi örtüşen değişikliklerin gerekli olduğuna karar verdik.”

Grid kızlarının F1 ile özdeşleştiğinin bilincinde oldukları söyleyen Sean Bratches, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Grid kızları, her ne kadar Formula 1 organizasyonunun olmazsa olmaz özelliklerinden biri olsa da bu gelenek markamızın temsil ettiği değerlerle örtüşmüyor. Bu nedenle 2018 yılından itibaren Formula 1, grid kızlarına veda edecek”

Formula 1 Grid Kızları Artık Yok

Sean Bratches: “Grid Kızları F1 Hayranlarının da İlgisini Çekmiyordu”

Formula 1 Ticari Operasyonlar Direktörü Sean Bratches tarafından yapılan açıklamada grid kızları uygulamasının kaldırılmasının bir diğer nedeni, yeteri kadar ilgi görmemesi. Ünlü Alman organizatöre göre Formula 1 grid kızları, F1 hayranlarının dikkatini eskisi gibi çekmiyor ve F1 izleyicileri, grid kızlarından daha ateşli olan birbirinden güzel 20 tane yarış otomobiline odaklanıyor. Bu nedenle Sean Bratches, bu kararı alan diğer F1 organizatörleri gibi grid kızlarının F1 hayranları için bir anlam ifade etmediğini düşünüyor.

Sean Bratches’ın yaptığı açıklama sonrası, yeni uygulama 21 Mart 2018’de Avustralya’da düzenlenecek olan Melbourne Grand Prix’i ile hayata geçirilecek. F1 grid kızları, bu tarihten sonra yapılacak olan yarışlarda organizasyon içinde yer almayacak. Aynı zamanda grid kızlarının kaldırılması kararı Formula 2 ve GP3 yarışları için de geçerli olacak.

Formula 1 Grid Kızlarının F1’deki Rolü Neydi?

Yarım asırdır F1 organizasyonunun alametifarikalarından olan grid kızları, birbirinden güzel ve çekici hosteslerden oluşan F1 organizasyonuna özgü bir ekipti. Formula 1 yarışları deyince akla ilk gelenlerden olan grid kızlarının F1 organizasyonunu tekdüzelikten kurtarma adına farklı görevleri vardı.

  • F1 pilotlarının başlama sinyalini beklediği alanda toplanmak,
  • Yarış öncesi pistte dizilen otomobillerin yanında durmak
  • Pilotun yarış numarasını tutmak,
  • Vatandaşı olduğu ülkenin bayrağını taşımak

grid kızlarının başlıca görevleriydi. Ayrıca grid kızları F1’in reklam yüzleriydi. Grid kızları giydikleri formalarda çeşitli logo, reklam ve sloganlar taşıyordu.

Diğer yandan grid kızı olmak, dünya çapında saygı duyulan bir meslekti. Örneğin Japonya’da grid kızları, çalışma yasasına dahil edilmişti. Bunlara ek olarak bazı ünlü oyuncu ve modeller grid kızı olabilmek için başvuruda bulunuyordu. Kelly Brook, Melinda Messenger ve Jody Marsh geçmişte grid kızı olan ünlü isimlerdi.

F1 yönetimi tarafından alınan grid kızlarının yasaklanması kararı sonrası, F1 organizasyonları bu şovun önemli bir parçası olan grid kızlarından yoksun bir şekilde devam edecek.

Formula 1 Grid Kızları Artık Yok

Bernie Ecclestone: “Yeni Uygulama Tam Bir Bağnazlık”

F1 yönetimi, aldığı bu karar sonrası sosyal medyada ve çeşitli basın kuruluşlarında eleştirilerin odak noktası haline geldi. Yeni uygulama ile ilgili en sert eleştiriyi ise F1’in eski patronu Bernie Ecclestone yaptı. 87 yaşındaki Bernie Ecclostone, yeni uygulamanın tam bir bağnazlık olduğunu dile getirerek pilotların da izleyiciler gibi grid kızlarını sevdiğini ve grid kızlarının kimseye bir zararı olmadığını ifade etti.

Zamanlama Dikkat Çekti

Formula 1 yönetimi grid kızlarından vazgeçtiğini kadınlara yönelik saldırı ve istismar ile mücadele kampanyalarının dünya çapında genişlemesinden hemen sonra duyurdu. Otoritelere göre F1 yönetimi bu hamlesini, gelecekte ağır bir eleştiriye maruz kalmamak için hayata geçirdi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0