Habertürk 5 Temmuz İtibariyle Artık Basılmayacak


0

Habertürk’ün kapatılacağına dair söylentiyi hepiniz duymuşsunuzdur. 1 Mart 2009’da yayına başlayan Habertürk’ün bu durumuna dair dedikodular Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ tarafından gazete çalışanlarına dün sabah gönderilen e-posta ile doğrulandı. Yollanan e-postaya göre gazetenin matbu hali 5 Temmuz tarihinden itibaren yayın hayatına veda edecek. Habertürk 5 Temmuz İtibariyle Artık Basılmayacak ….

Habertürk 5 Temmuz itibariyle artık basılmayacak.

Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ tarafından gazete çalışanlarına yollanan e-posta ile gazetenin basılı versiyonun artık olmayacağına dair dedikodu doğrulanmış oldu.

Gazete çalışanlarının bir bölümü online portalına geçirilecek.
Habertürk’ün vedasının sebebini “Sektörde meydana gelen değişimlere ekonomik olarak zorunlu yanıt” olarak gösteren Tekdağ gazete çalışanlarına gönderdiği e-postada şu ifadeler yer verdi:

“Yazılı basın faaliyetlerimizi 5 Temmuz 2018 tarihi itibariyle sonlandırmaya, buna mukabil gazetecilik faaliyetlerimizi televizyonlarımız Show Haber, Habertürk TV, Bloomberg HT ile entegre bir vaziyette haberturk.com başta olmak üzere internet mecralarımız odaklı olarak daha da güçlü bir şekilde devam ettirmeye karar verdik. Yukarıda duyurusunu yaptığımız kararımızın çalışma ilişkilerimizde bazı değişmeler ve sonuçlara yol açması doğaldır ve kaçınılmazdır. Bu konudaki kararlarımız ve uygulamalarımız kısa süre içerisinde insan kaynaklarımız tarafından değerli çalışma arkadaşlarımızla paylaşılacaktır.

Ancak şu kadarını belirtelim ki, sektörde meydana gelen değişimlere ekonomik olarak zorunlu yanıt niteliğindeki bu dönüşüm kararımızla nitelik ve nicelik olarak uygun özelliklere sahip olduğunu değerlendirdiğimiz çalışma arkadaşlarımızla grubumuz bünyesinde yol arkadaşlığımızı devam ettirme kararlılığımız mevcuttur. Bu konuda da yönetim düzeyinde yapılan ve yapılacak değerlendirmeler en kısa sürede İnsan Kaynakları birimimiz tarafından çalışma arkadaşlarımızla paylaşılacaktır.”

Habertürk’ün yayın hayatının sonlanması ile ilgili sosyal medya tepkileri şöyle oldu:

Gazeteci İsmail Saymaz attığı twitte :”Habertürk gazetesinin kapanacağı bilgisi doğruymuş. Habertürk’ü bir muhabir olarak çok beğeniyordum. Yıllarca öncesinde kaldı diye düşündüğüm habercilik rekabetini var ediyordu. Etkili haberler, esaslı söyleşiler, dikkate değer yazılar okuyordum. Kapanmasına çok üzüldüm.” sözleriyle Habertürk’ün vedası ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Habertürk çalışan Emine Kamış Habertürk’ün vedası ile duygularını şu twit ile paylaştı: “Haberturk Gazetesi kağıt ortamında basımını durduruyor. Çok emek verdiğimiz maddi şartlara karşı koyabilmesi için en fazla mücadele ettiğimiz gazetemizdi:) Maalesef basın sektöründe en zayıf halka kağıt gazete.Hepimiz üzüldük. Onca emek var üzerinde. İnşallah bu son kapanma olur.”

Ali Tirali adlı Twitter kullanıcısının ise çok acı bir yorumu oldu: “Matbu bir gazetenin internet gazetesine dönüşmesi Türkiye şartlarında o gazetenin ölümü demek. Habertürk de Radikal’in yanına gidiyor.”
Habertürk kurucu ortağı olan Hakan Aygün ise daha pozitif bir yorumda bulundu: “Kurucu ortağı ve isim babası olduğum habertürk’ün gazetesi kapatılıyormuş.Çok hazin ama gerçek şu ki habertürk’ü internet sitesi olarak kurarken önce yazılı medyanın,daha sonra tv’lerin internete kayacağı varsayımıyla hareket etmiştim. Sıra tv’lere de gelecek; evrim sürüyor!”

Türkiye’nin en yüksek tirajlı 5.gazetesi olan Habertürk’ün yayın hayatına veda etmesi kamuoyunu şoke etti. Ancak durumla ilgili olumlu, olumsuz birçok yorum ve düşünce mevcut. Her iki taraf da düşüncelerini açık etse de önemli olan Habertürk’ün akibetinin ne olacağı? 5 Temmuz itibariyle matbu bir gazete olmaktan çıkıp online portal adresi www.haberturk.com üzerinden yayına devam edecek olan Habertürk’ün nasıl devam edeceği merak konusu.
Bakalım basılı yayın hayatına veda eden Habertürk’ün sonu bazılarının dediği gibi Radikal gibi mi olacak yoksa daha pozitif düşünenlerin dediği gibi bu durumdan günümüz koşullarına uygun şekilde daha da güçlenerek mi çıkacak?
Habertürk eğer bu durumdan güçlenerek çıkarsa klasik medyanın sonu geldi demektir. Farkında mısınız?


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0