İspatlanmış Alternatif Tıp Yöntemleri


0

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, beklenmeyen bir açıklama yaptı ve şimdiye kadar ‘koca karı yöntemi’ diye adlandırılan birçok yöntemin artık doktorlar tarafından reçeteye yazılabileceğini duyurdu. Bu yöntemlerin başında hacamat ve sülük tedavisi yer alırken listede başka ispatlanmış alternatif  tıp yöntemleri de bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı kimyasal ilaca bağımlılık ve ilaç kullanımındaki artış yüzünden geleneksel tıp yöntemleri hakkında geniş bir araştırma başlatmıştır.

Bakanlık geleneksel tedavi, bitkisel ürün gibi yöntemlerin doktorlar tarafından tavsiye edilip reçetede yazılabileceği duyururken bu tedavilerin modern tıptan ayrı olmadığını ve ‘alternatif tıp’ tanımının doğru olmadığını belirtmektedir.

Ülkemizde gündeme yeni gelmiş olmasına rağmen başta Almanya olmak üzere, ABD ve İngiltere’de de uzun yıllardır geleneksel tıp yöntemlerinin onaylı bir şekilde kullanıldığı belirtilmektedir.

İspatlanmış Alternatif Tıp Yöntemleri

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ndeki 6 yöntem sıralaması şöyle:

Akupunktur

Çin tıbbına dayanan ve vücudun belli noktalarına batırılan özel iğnelerle enerji uyarımı sağlayan bu yöntem uzun zamandır bilinmesine rağmen artık sağlık bakanlığı araştırmaları arasında yer almaktadır. Alternatif tıp içinde en bilinen tedavi yöntemidir.

Alternatif tıp için sülük kullanımı

2004 yılında FDA tarafından tıbbi cihaz kategorisine dahil edilen sülükler kan emerek şifa vermektedir. Burada kan emme işlemi değil şifalı olan o sırada sülüklerin salgıladıkları maddedir. Sülük tedavisi nedir hangi alanlarda kullanılır soruları sağlık bakanlığı tarafından da araştırılmaktadır.

Mezoterapi

Mezoterapi ne işe yarar diye biz de sizler için araştırdık ve sorunlu bölgede derinin orta katına mikro iğneler aracılığıyla bazı ilaçların enjeksiyonunun yapılma yöntemi olduğunu öğrendik. Kökü Fransa’ya dayanan mezoterapi yöntemi şu anda sadece kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Alternatif tıp çeşitleri arasında pek bilinmeyen bir yöntemdir.

Hipnoz

Hipnoz nasıl yapılır? Hipnoz tedavisi nedir? Hipnoz hangi rahatsızlıklarda uygulanır? Sorular bir çoğumuzun kafasında yer alıyor. Sağlık bakanlığı tarafından da araştırmalar arasında bulunan hipnoz, reçeteye yazılabilecek.

Hacamat

Bardak veya boynuzla alınan kan, genellikle iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden alınıyor. Bu yönteme hacamat deniyor. Kan alınan noktaların önemli olduğu belirtilen hacamat yöntemi de artık reçeteye yazılabilecek.

Fitoterapi

Fitoterapi nedir denince çok geniş bir yelpazeden bahsetmiş oluyoruz. Bitkilerle tedavi yönteminin adı fitoterapidir. Bitkisel tedaviyi mercek altına alan sağlık bakanlığı, gerçek profesyoneller tarafından tıbbi bitkilerin eczanelerde satışı için çalışmalara başlamıştır. Bitkisel kapsüller eczanede satılacak ve reçete edilebilecek.

Sadece bu 6 yöntemi değil, sağlık bakanlığı birçok geleneksel tıp yöntemini incelemeye almıştır. İspatlanmış alternatif tıp yöntemlerinin reçetelere girmesi çok zaman almayacak gibi görünmektedir.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0