İstanbul Balmumu Heykel Müzesi


0
1 Paylaşım

Dünyada bire bir rehberlik hizmeti verilen tek balmumu heykel müzesi olma unvanına sahip olan müze, meraklılarını bekliyor. İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’nin ziyaret edilmesi,topluma kültür ve sanat yoluyla tarih bilinci, tarih sevgisi aşılamanın yanında, geleceğimizin emanetçileri çocuklarımızın aydınlatılması, öğrencilerimizin gelişiminde görsel ve uygulamalı eğitime katkısı açısından önem arz etmektedir.

Heykeller Rusya’da yapılmaktadır.

Dünya’da birebir rehberlik hizmeti verilen tek balmumu heykel müzesi olma unvanına sahip müzede, 70 ünlüye ait balmumu heykeli bulunmaktadır. Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça, Farsça dillerinde ücretsiz rehberlik hizmeti sunmaktadır. Sunumlar sinevizyon gösterimleri ile desteklenmektedir.

Müzenin dünyadaki balmumu heykel müzelerinden diğer bir farkı ise, mezarlarının açılıp kemik yapısından yararlanılarak çalışılan heykellerin var oluşudur. Etlendirme yöntemi denilen bu yöntem ile, 78 yıl önce Timurlenk ve Korkunç İvan’ın heykelleri çalışılmıştır. Ayrıca 50-60 yıl önce çalışılan heykeller de bulunmaktadır.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi diğer adıyla Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi, cazip giriş fiyatlarına baktığınızda, balmumu heykel yapımına harcanan emeğe göre devede kulak kaldığını göreceksiniz. Öyle ki bir balmumu heykeli birden fazla sanatçı bir kaç yıl harcayarak ancak tamamlayabiliyor. Balmumu heykeli yapılacak kişi hayatta değils ve resmi de yoksa işler biraz daha zorlaşıyor. Bu gibi durumlarda kişinin mezarın açılarak kemiklerinden alınan örneklere göre yüz hatları şekillendirilmeye çalışılıyor. Ücretsiz bir rehber eşliğinde gezilebilen ve bu rehber sayesinde balmumu heykelini gördüğünüz kişi hakkında kısa bilgiler aldığınız  Balmumu Heykel Müzesinde, Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Lenin, Rauf Denktaş, Fazıl Say, Elvis Presley, Napolyon, Michael Jackson, Madonna gibi bir çok ismin balmumu heykelini görmek mümkün.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi Nerede?

İstanbul Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi, İstanbul Sapphire AVM içerisinde yer alırken bu ziyaretiniz içerisinde İstanbul Sapphire’deki Seyir terasına çıkarak İstanbul’un en yüksek binasından İstanbul manzarasını da görmeniz mümkün.

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi Fiyatları

Tam 15 TL

Öğrenci / Öğretmen 10 TL

İstanbul Balmumu Heykel Müzesi

Balmumu Heykel Yapımı

Bir heykel üzerinde 8-15 sanatçı çalışmakta ve heykellerin yapımı 1,5-3 ayda tamamlanmaktadır. Heykeli yapılacak kişi yaşıyorsa, kişinin el ve yüzünden mask alınmakta ve bir çok açıdan ayrıntılı fotoğraf çekimi yapılmaktadır. Eğer kişi yaşamıyorsa ve mezarının açılması için bürokratik engel yoksa, kişinin mezarı açılarak kemik yapısı incelenmekte, etnoloji ve antropoloji enstitüsü devreye girmekte, böylece kişinin yüz hatları bilimsel çalışma ile tespit edilebilmektedir. Sergimizde yer alan Korkunç İvan ve Timurlenk’te bu yöntem uygulanmıştır. Bu nedenle yüzyıllar önce yaşamış olmalarına rağmen gerçeğe çok yakın olduklarını söyleyebiliriz. Kişi yaşamıyorsa ve mezarının açılmasında bürokratik engeller varsa mevcut fotoğraflar, resimler veya tasvirlerden yararlanılmaktadır. Bire-bir çalışılan heykellerde kullanılan saç ve sakallar gerçek insan saçı ve sakalı, gözler ve dişler ise protezdir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend