İstanbul’a 25. İstanbul Caz Festivali ile yaz geliyor


0
1 Paylaşım

1994’ten beri İstanbul Caz Festivali her yılın Temmuz ayında İKSV tarafından düzenenlenen ve şehrin caz ile bürünmesini sağlayan bir etkinliktir. İKSV  ülkemizin sanatçılarının çalışmalarını destekleyen ve bu müziğe gönül vermiş yeni nesilleri öne çıkaran bir etkinliğe senelerdir imza atıyor.

İstanbul Caz Festivali’nde her sene yeni keşiflerin ve bu müziğin klasiklerinin yan yana durduğu, Latin Amerika’dan Kuzey Avrupa’ya oldukça geniş bir coğrafyayı kapsayan, kendisini sadece caz müziği ile sınırlamayıp elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara; rock, pop, blues, reggae, funk, dünya müziği gibi farklı türlere yer veren çok çeşitli bir seçki oluyor. Sunduğu bu çeşitliliği İstanbul’daki değişik mekanlara taşıyan festival izleyicilere farklı konser deneyimleri vaat ederken kentin başka bir gözle deneyimlenmesine olanak sağlıyor.  Ülkemizde son yıllarda giderek gelişen müzik sektörü ve benzeri festivaller açısından da önemli bir örnek oluşturan festival sayesinde İstanbul artık uluslararası konser haritasında!

25. İstanbul Caz Festivali

Her seferinde Türkiye’den müzisyenlerle dünya sanatçılarını özel projeler kapsamında biraraya getiren festival bu özelliği ile benzer festivallerden kendini farklılaştırmış durumda!

2003 yılından bu yana düzenlediği “Genç Caz” konserler serisiyle de amatör caz müzisyenlerine yeni bir platform ve uluslararası bir caz festivalinde yer alma imkânı sağlayan festival 2017 yılında hayata geçirdiği “Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması” serisi ile yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını müzik sektörünün dünyadan önemli temsilcileriyle buluşturarak onların uluslararası bilinirliğine katkı sağlamayı hedeflemiş durumda.

Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra Aya İrini Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi tarihi mekânlar, kentin dört bir yanındaki alışılagelmedik açık alanlar ve Şan Tiyatrosu’nun yıkıntıları, Beykoz Kundura gibi özel mekânlarda gerçekleştirdiği 30’u aşkın konserle festival, her yıl yaklaşık on binlerce izleyiciye ulaşmıştır. İstanbul Caz Festivali Dünya’nın en prestijli 16  caz festivalinin yer aldığı Uluslararası Caz Festivalleri Birliği IJFO’nun ilk üyelerinden. 1998-2002 arasında da IJFO’nun başkanlığını da yürütmüştür. 2013’te UNESCO Uluslararası Caz Günü kutlamaları için 50’ye yakın uluslararası yıldızı Aya İrini Müzesi’nde buluşturmuştur.

25. İstanbul Caz Festivali ile yaz geliyor

Bu yıl 25. yaşını kutlayan İstanbul Caz Festivali, 26 Haziran – 17 Temmuz arasında farklı müzik türlerinin önemli isimlerini sahneye çıkaracak.  Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nden Zorlu PSM’ye, Beykoz Kundura’dan Esma Sultan Yalısı’na çok farklı mekanlarda konserler olacak. Festival Gece Gezmesi’yle, Kadıköy-Moda eksenindeki 9 sahneyi genç nesil müzisyene açarak yeniden festival içinde festival havası yaşatıyor.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend