İstanbul’un En Gözde Kültür Turu Rotaları


0

Genellikle üst ve orta yaş grubundan kişilerin çocuklarıyla birlikte katıldığı turlar, hem tarihi mirasımızı daha yakından tanıma, hem de keyifli bir gün geçirme fırsatı sunuyor. İstanbul’un en gözde kültür turu rotaları yazımızla siz de  yerinizde duramayacak, hemen gezmek isteyeceksiniz.

1. Kariye Müzesi , Edirnekapı, Samatya

Kültür turlarında en fazla ilgiyi Kariye Müzesi, Edirnekapı, Kumkapı ve Samatya çekiyor. Şimdi bu rotalara daha yakından göz atalım:

Kariye Camii’ne odaklanan gezi programında Hançerli Kilise, Tekfur Sarayı, Musevi yapıları, Fatih Fethiye Camii, Hirami Ahmet Paşa Camii, Ayios Yeoryios Kilisesi yer alıyor. Geç dönem Bizans mozaikleri ve freskleri ile ünlü olan Kariye, Edirnekapı’da bulunuyor. İstanbul’un en önemli Bizans yapılarından biri. İstanbul’un fethinden sonra 50 yıl kadar metruk kalan Kariye, 16. yüzyıla kadar kilise olarak kullanılmıştır.

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları

2. Kültür turu içinde ikinci rota: Kumkapı

Eski adı Kondoskali olan Kumkapı, Bizans döneminin en önemli liman kentiydi. Kumkapı gezisi, Mimar Sinan’ın Kadırga’da inşa ettiği Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile başlıyor. Ardından restorasyonu sürdüğü için ancak dışardan görülebilen Küçük Ayasofya Camii’ne gidiliyor. Cami, II. Bayezid devrinde yaptırılmış. Kültür turları kategorisindeki bu yer aynı zamanda eğlencenin de merkezidir.

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları

3. Üsküdar’dan Eyüp’e Vakıf Binaları

Bu tura II. Selim’in eşi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan Üsküdar Atik Valide Külliyesi’nden başlayabilirsiniz. Sonra sırasıyla Hürrem Sultan’ın Sultanahmet’teki hamamı ve Cerrahpaşa’daki Haseki Hürrem Külliyesi, Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan’ın Edirnekapı’daki Camisi ve Külliyesi, Eyüp’te Mihrişah Valide Sultan Vakıfları, Pertevniyal Valide Sultan Camii ve Külliyesi ile Haseki Hastanesi’nin en eski bölümleri ve Pertevniyal Lisesi gezilebilir. Bu tur sırasında Üsküdar’daki Kanaat Lokantası’nda, Salacak’taki Katibim’de ya da Aksaray’daki kaburga sofralarından birinde yemek yiyebilirsiniz. Anadolu yakasından başlayarak Avrupa yakasına kadar kültür turları için mükemmel bir rotadır.

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları

4. Kıyıdan boğaz turu

Gezi Beşiktaş Deniz Müzesi’nde başlıyor. Saltanat Kayıkları bölümü mutlaka görülmeli. Kuruçeşme Ayadimitri Rum Ayazması ve Arnavutköy’ün eski Osmanlı sokaklarına gelindiğinde bir öğle yemeği molası için Balıkçı Adembaba, Köfteci Ali Baba veya belediye tesislerinde soluklanabilirsiniz. Ardından Bebek Parkı ve semti geliyor. Roma Dondurmacısı’ndan bir külah denemek şart. Ardından Baltalimanı, Japon Bahçesi, Emirgan Tepeleri ve Boyacıköy. Burada son dönem Osmanlı azınlıklarından günümüze kadar gelebilmiş olan ev, kilise ve sokaklar var. Emirgân Çınaraltı’nda mola verilebilir. Ardından Emirgân Korusu Pembe ve Sarı Köşkler, Yeniköy Sait Halim Paşa Yalısı, Erbilgin Yalısı, Avusturya Elçilik Sarayı, Huber Köşkü ve Tarabya’ya dönüş. Ne dersiniz? Hemn boğaz havası, hem kültür turu çok keyifli değil mi?

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0