İstanbul’un En Gözde Kültür Turu Rotaları


0
2 Paylaşım

Genellikle üst ve orta yaş grubundan kişilerin çocuklarıyla birlikte katıldığı turlar, hem tarihi mirasımızı daha yakından tanıma, hem de keyifli bir gün geçirme fırsatı sunuyor. İstanbul’un en gözde kültür turu rotaları yazımızla siz de  yerinizde duramayacak, hemen gezmek isteyeceksiniz.

1. Kariye Müzesi , Edirnekapı, Samatya

Kültür turlarında en fazla ilgiyi Kariye Müzesi, Edirnekapı, Kumkapı ve Samatya çekiyor. Şimdi bu rotalara daha yakından göz atalım:

Kariye Camii’ne odaklanan gezi programında Hançerli Kilise, Tekfur Sarayı, Musevi yapıları, Fatih Fethiye Camii, Hirami Ahmet Paşa Camii, Ayios Yeoryios Kilisesi yer alıyor. Geç dönem Bizans mozaikleri ve freskleri ile ünlü olan Kariye, Edirnekapı’da bulunuyor. İstanbul’un en önemli Bizans yapılarından biri. İstanbul’un fethinden sonra 50 yıl kadar metruk kalan Kariye, 16. yüzyıla kadar kilise olarak kullanılmıştır.

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları

2. Kültür turu içinde ikinci rota: Kumkapı

Eski adı Kondoskali olan Kumkapı, Bizans döneminin en önemli liman kentiydi. Kumkapı gezisi, Mimar Sinan’ın Kadırga’da inşa ettiği Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile başlıyor. Ardından restorasyonu sürdüğü için ancak dışardan görülebilen Küçük Ayasofya Camii’ne gidiliyor. Cami, II. Bayezid devrinde yaptırılmış. Kültür turları kategorisindeki bu yer aynı zamanda eğlencenin de merkezidir.

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları

3. Üsküdar’dan Eyüp’e Vakıf Binaları

Bu tura II. Selim’in eşi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan Üsküdar Atik Valide Külliyesi’nden başlayabilirsiniz. Sonra sırasıyla Hürrem Sultan’ın Sultanahmet’teki hamamı ve Cerrahpaşa’daki Haseki Hürrem Külliyesi, Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan’ın Edirnekapı’daki Camisi ve Külliyesi, Eyüp’te Mihrişah Valide Sultan Vakıfları, Pertevniyal Valide Sultan Camii ve Külliyesi ile Haseki Hastanesi’nin en eski bölümleri ve Pertevniyal Lisesi gezilebilir. Bu tur sırasında Üsküdar’daki Kanaat Lokantası’nda, Salacak’taki Katibim’de ya da Aksaray’daki kaburga sofralarından birinde yemek yiyebilirsiniz. Anadolu yakasından başlayarak Avrupa yakasına kadar kültür turları için mükemmel bir rotadır.

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları

4. Kıyıdan boğaz turu

Gezi Beşiktaş Deniz Müzesi’nde başlıyor. Saltanat Kayıkları bölümü mutlaka görülmeli. Kuruçeşme Ayadimitri Rum Ayazması ve Arnavutköy’ün eski Osmanlı sokaklarına gelindiğinde bir öğle yemeği molası için Balıkçı Adembaba, Köfteci Ali Baba veya belediye tesislerinde soluklanabilirsiniz. Ardından Bebek Parkı ve semti geliyor. Roma Dondurmacısı’ndan bir külah denemek şart. Ardından Baltalimanı, Japon Bahçesi, Emirgan Tepeleri ve Boyacıköy. Burada son dönem Osmanlı azınlıklarından günümüze kadar gelebilmiş olan ev, kilise ve sokaklar var. Emirgân Çınaraltı’nda mola verilebilir. Ardından Emirgân Korusu Pembe ve Sarı Köşkler, Yeniköy Sait Halim Paşa Yalısı, Erbilgin Yalısı, Avusturya Elçilik Sarayı, Huber Köşkü ve Tarabya’ya dönüş. Ne dersiniz? Hemn boğaz havası, hem kültür turu çok keyifli değil mi?

İstanbul'un En Gözde Kültür Turu Rotaları


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
2 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
1
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
1
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend