Japonlar Zihin Okumayı ve Yeni Düşünceler Oluşturmayı Başardı


0
1 Paylaşım

Bir kişiye baktığınız zaman onun ne istediğini anlayabilir misiniz? Cevabınız tabi ki hayır olacak. Bir kişinin ne istediğini bilmek, ne düşündüğünü tahmin etmek o kadar zor ki. Bir kişiyle uzun uzun konuştuktan sonra o kişinin ne istediğini bildiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bunun yine de bir garantisi yok. O kişi size yalan söylüyorsa? Kısaca ister konuşarak ister sezgi yeteneğinizi kullanarak bir kişinin aklından geçenleri bilmek oldukça zor.  Fakat bundan sonra bu işlem son derece kolay olabilir. Karşımızda duran kişinin ya da yolda gördüğümüz kişilerin akıllarından neler geçtiğini artık öğrenebileceğiz. Bunun nasıl olacağını merak ediyorsanız, sizi Japon bilim adamlarının son icadı ile tanıştıralım.

Japonlar Zihin Okumayı ve Yeni Düşünceler Oluşturmayı Başardı

İnsanların Düşünceleri Okunabilecek

Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz zihin okumanın hayalini kuranlar, her geçen gün bu hayaline daha da yaklaşıyor. Bu konu üzerinde uzun süredir çalışmalar yapan Japon bilim adamları, geliştirdikleri teknolojiyle zihin okuyabilen bir çip yaratmayı başardı. Kyoto Üniversitesi’nde oluşturulan bu çip, 21. yüzyılın en önemli buluşu olabilir.

Japon bilim adamlarının geliştirdiği bu çip, derin sinirsel ağları kullanarak insan düşüncelerini okumayı başarabiliyor. Kulağa çılgınca gelen bu yöntem, sonuçları bakımından da şaşkınlık yaratıyor. Japon bilim adamlarının zihin okumada kullandıkları yöntemin adı Deep Image Reconstrucion (Derin Görsel Yapılandırması). İnsan zihnindeki görüntülerin farklı katmanlarını tanımlayan bu yöntem, zihinlerde yer alan imgeleri bilgisayar ortamına aktarıyor. Geçmişte daha önce beyin taramalarını incelemek ve kişinin zihnindeki basit şekilleri görselleştirmek için bilgisayar/makine öğrenimi kullanılmıştı. Ancak Japon bilim adamlarının bulduğu bu yeni yöntem, daha kapsamlı ve detaylara kadar inebiliyor.

Filmlerde Gördüklerimiz Gerçek Oluyor

Kyoto Üniversitesi’nden 4 bilim adamı tarafından geliştirilen bu buluş ile artık düşünceler çözülebilecek. Bir yapay zeka aracılığı ile insan beynine bağlanabileceğini öngören bu yöntem, yalnızca insan zihnini okumakla kalmayacak, aynı zamanda insanların bağımsız düşünceler oluşturabilmelerine de zemin hazırlayacak.

İnsan düşüncelerini çözen bu buluş, basit objelere ek olarak çok katmanlı ve karmaşık görselleri çözmek için de kullanılacak. Örneğin bir resim tablosu ya da doğa manzarası gibi karmaşık ve bol renkten oluşan görüntüleri okuyabilme, bu yöntemin yetenekleri arasında.

10 Ay Süren Test Çalışmaları

Bu yeni yöntemin gelişim aşamasında insanlara farklı görseller gösterildi ve bu görsellere bakan insanların farklı şeyler düşünmeleri istendi. Daha sonra araştırmaya katılanların beyin aktiviteleri ölçüldü. Daha sonra beyin etkinliği taranan bu kişilerin düşünceleri bilgisayar ortamına aktarıldı. Bilgisayar ortamına aktarılırken ters mühendislik ve şifre çözümü gibi teknikler uygulandı.

Farklı Alanlarda Fayda Sağlayabilir

Japon bilim adamları tarafından geliştirilen zihin okuma sistemi, büyük bir potansiyele sahip. Bu yeni yöntem, farklı alanlarda yeni gelişmelerin habercisi olabilir. Bu görselleştirme sistemi ile insanların hayalleri bilgisayar ekranına taşınabilir. Böylece hem bilinç hem de bilinçaltı düzleminde insanların neleri düşlediklerini, korkuları ve temel duyguları açığa çıkabilir. Bu teknoloji ile sadece düşünerek bile bir resim yapılabilir. Ayrıca psikiyatri hastalarının halüsinasyonları da bu teknoloji ile öğrenilebilir.

Elon Musk da Bu Teknolojinin Peşinde

Dünyanın en büyük girişimcilerinden olan Elon Musk, bu konudaki çalışmalarını bir süredir sessiz sedasız yürütüyor. Neuralink isimli çalışmasıyla insan ve bilgisayarları (makineleri) tek bir platformda buluşturmayı amaçlayan Elon Musk, zihin okumak için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Elon Musk, zihin okuma ve zihindeki fikirleri bilgisayara aktarma teknolojisinin bedensel engeli olanlar için oldukça önemli olacağı görüşüne sahip.

İnsan Hayatını Ne Yönde Etkileyecek?

Japon bilim adamları ve dünyanın en başarılı girişimcilerinden Elon Musk’ın içinde olduğu bu teknolojinin ne zaman kullanılacağı henüz belirsiz. Ancak bu teknolojinin sürprizlere açık olduğunu söylemek zor değil. Bakalım, insanlık böyle bir teknoloji ile tanıştıktan sonra neler yaşanacak? Zihin okuma (görselleştirme ve yeni fikir yaratma) teknolojisi hangi alanları etkileyecek? Fayda mı sağlayacak, zarar mı verecek? Hep birlikte göreceğiz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik Testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Hikaye
Hikayenizi anlatın.
Liste
Klasik İnternet Listelri
Geri sayım
Klasik gerisayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Meme
Kendi görselini meme yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo or Vine
Ses
Soundcloud or Mixcloud
Görsel
Fotoğraf yada GIF
Gif
GIF formatı

Send this to a friend