WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`

Yarım Günlük Maaşını İade Etti: Japonya’da Yemeğe 3 Dakika Erken Çıkan Çalışan Kamuoyundan Özür Diledi


0

Japonya’da normal mi karşılanıyor bilemeyiz ama Türkiye için oldukça ilginç bir haberle karşınızdayız. Japonya’da yemeğe 3 dakika erken çıkan çalışan kamuoyundan özür diledi. Üstelik yarım günlük maaşını da iade etti. 7 ay içerisinde tam 26 kez öğlen yemeği için masasını 3 dk erken terk eden kamu çalışanı ekran karşısına çıkarak özür diledi. Yetkililer de duruma erken müdahale etmediği için özür diledi.

Japonya'da Yemeğe 3 Dakika Erken Çıkan Çalışan Kamuoyundan Özür Diledi

Yarım Günlük Maaşını İade Etti: Japonya’da Yemeğe 3 Dakika Erken Çıkan Çalışan Kamuoyundan Özür Diledi

Pişmanım

Şirket yöneticilerinin olayı skandal olarak değerlendirdiğini ve özür dilediğini basın açıklamasında görebiliyoruz. Mesai saati içerisinden böylece 78 dakikasını izinde kullanmış olan çalışan da çok pişman olduğunu belirtirken yarım günlük maaşını da iade etti.

%12 çalışan, Japonya’da 100 saat fazla mesai yapıyor

Japonya’daki işçilerin yılda 20 gün izin kullanma hakkı var. Ancak Japonların arasında bu izni kullanma oranı oldukça düşük. Çalışanların %35’i izin kullanırken geri kalanı tercih etmiyor. Ayrıca bir kötü durum daha şirket çalışanlarının %25’i mesai ücreti almadan ayda 80 saat fazladan çalışıyor. %12’lik kesimde ise 100 saatin üstünde mesai yapma durumu var.

Japonya’da meydana gelen bu duruma sosyal medya üzerinden oldukça fazla yorum yapıldı

Japonya’da meydana gelen durumu normal karşılayan çok kişi olmadı diyebiliriz. Bu durumu abartı bulan, ya da ne saçma diyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ayrıca bizde yemeğe geç çıkana keriz derler gibi yorumlar da sık yapılan yorumlar arasındadır. Aslına bakarsanız, Japonya’da 100 saat fazladan mesai yapıp da sesini çıkartmayan çalışanların tepki göstermesi gerekirken, bir iş verenin günde 3 dakika için bu mevzuyu çıkarması ne kadar adil bir durum düşünmek lazım. Çalışanın da bu duruma içerlemesini biz de kendi adımıza tuhaf bulduk Bizim ülkede herkes bunu yapabilir diye düşünüyor olabilirsiniz ancak bu noktada zaten bunu fark etmeyecek ya da önemsemeyecek iş verenlere sahip olmak çok önemli. Japonya’da yemeğe 3 dakika erken çıkan çalışan, özverisinden dolayı ödüllendirilmeli midir? Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`