Kadın Tekvando Milli Takımı Avrupa Şampiyonu


0
Büyükler Avrupa Tekvando Şampiyonası’nı 3’ü altın toplamda 9 madalya ile tamamladık. Millilerimiz, kadınlarda takım halinde tekvando Avrupa Şampiyonu olurken, genel sıralamada ise ikinci sırayı elde etmiştir.
Tekvando

Avrupa Tekvando Şampiyonası

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen ve 45 ülkeden 363 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada Türkiye’yi 13’ü kadın 9’u erkek toplam 22 sporcu temsil etti. Türkiye, şampiyonayı 3 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya ile tamamladı.

Kadın tekvandocularımızdan

  • 46 kiloda Rukiye Yıldırım, 62 kiloda İrem Yaman ve 73 kiloda Nafia Kuş altın madalya kazanmıştır. İrem Yaman aldığı bu altın madalya ile 2.kez Avrupa Şampiyonu olmuştur.
  • 57 kiloda Hatice Kübra İlgün, 67 kiloda Nur Tatar Askari gümüş madalya kazanmıştır.
  • +73 kiloda Sude Bulut bronz madalya kazanmıştır.

Erkek tekvandoncularımızdan

  • 63 kiloda Hakan Reçber ve 74 kiloda Muhammed Emin Yıldız gümüş madalyanın sahibi olmuştur.
  • 54 kiloda Deniz Dağdelen bronz madalya elde etmiştir.

Türkiye, bu sonuçların ardından kadınlarda takım halinde Avrupa Şampiyonu olmuştur. Türkiye’yi İngiltere takip ederken Rusya üçüncü sırayı aldı. Genel sıralamada ise Rusya ilk sırayı alırken Türkiye ikinci, İngiltere ise üçüncü olmuştur.

Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’nin gücünü gösterdiklerini ifade eden Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, “3’ü altın olmak üzere 9 madalya ile şampiyonayı tamamlamış olduk. Avrupa’nın en iyi sporcularının yarıştığı bir alanda 16 sıkletin 7’sinde final müsabakasına çıkarken toplam 9 sıklette madalya kazandık. Kadınlarda Avrupa’nın en iyi takımı olduk. Ufak nüanslar yüzünden altın madalya sayımızı arttırma şansımızı kaçırdık. Ve böylelikle Rusya’da ülkemizin gücünü bir kez daha gösterdik. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na emin adımlarla ilerliyoruz. Elde edilen başarıda emeği geçen sporcularımızı ve teknik ekibimizi kutluyorum. Madalyalarımızı ülkemize armağan ediyoruz. Türk Tekvandosu başarılarına devam ediyor ve devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Tekvando

İrem Yaman Nasıl 2. Kez Şampiyon Oldu?

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen şampiyonada kadınlar 62 kiloda tatamiye çıkan İrem, finalde İspanyol Marta Calvo Gomez ile karşılaştı.  Milli sporcu, İspanyol rakibine 8-1 üstünlük sağlayarak, üst üste 2. kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. İrem Yaman, rakibini 2015’teki Dünya Şampiyonası’nda da yenmişti.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0