Karın bölgesindeki yağlardan kurtulamamanızın nedenleri


0

Kilo problemlerinde en zor kilo verilen bölgeler her zaman karın ve bel bölgesindeki kilolar olmaktadır. Bunun birçok sebebi vardır ancak en çok etki eden nedenler arasında işlenmiş ve fast food gıdaların tüketiminin artması, oturarak çalışılan uzun saatler ve aşırı alkol tüketimini ilk 3 sıraya koymak mümkündür. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulamamanızın nedenleri ortadan kaldırıldığında sorununuz çözülecektir.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulma yolları nedir diye soracak olursanız. Hayatınızda yapacağınız birkaç maddelik değişim size kalıcı kilo verme yolunu açacaktır.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulamamanızın nedenleri

Şimdi karın bölgesindeki kilolardan kurtulamama nedenlerini inceleyelim,

Alkol tüketimi karın bölgesindeki yağlardan kurtulamamanızın nedenlerindendir

Alkol sıvı bir madde olduğu için, ne kadar kalorili olduğu çoğu zaman dikkate alınmadan tüketilmektedir. Şekerli tadı olmamasına rağmen vücutta şeker olarak depolanan alkol bel çevresinde genişlemeye sebep olmaktadır. Aslında alkolün kalorisi vücutta depolanmaz ama sürekli alkol tüketimi vücutta yağ yakma metabolizmasına zarar vererek, yağ depolanmasına sebep olur. Bu sebeple karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için alkol tüketiminizi sınırlandırmalısınız.

Yanlış yapılan antrenmanlar

Vücut yapınıza ve beslenme tarzınıza uygun olmayan antrenmanlar kilo almanıza sebep olabilir. Ayrıca kas çalıştırmaya yönelik sporlarda, yanlış çalışma sonrasında bel bölgesinde kalınlaşma da görülebilir. Bilinçsizce yapılan sporlardan uzak durmalısınız. Bir uzmandan destek alarak spora başlayabilir, daha sonra da karın bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

İşlenmiş gıda tüketimi karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur

İçerisinde çok fazla katkı maddesi bulunan gıdalarda, gizli şeker, tuz ve metabolizmayı yavaşlatan maddeler bulunmaktadır. Bu sebeple karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenler paketli ve hazır gıdalardan uzak durmalıdır. Karın bölgesindeki yağlanmanın sebepleri içinde sebze ve meyve tüketmemek bulunmaktadır.

Meyve tüketimi

Yemekten hemen sonra meyve yemek,  karın bölgesinde yağlanma sebeplerinden biridir. Yemekten hemen sonra yediğiniz meyve karaciğerde aynı alkol almış gibi bir etkiye sebep olarak karın bölgesinde yağ birikmesine neden olacaktır. Meyve tüketimi aç karnına ya da yemeklerden en az 2 saat sonra yapılmalıdır. Ülkemizde alkol tüketimi oranı fazla olmamasına rağmen alkole bağlı hepatit hastalığına yakalanma oranı yüksektir. Bunun sebebi yemekten hemen sonra meyve tüketme alışkanlığıdır.

Az su tüketimi karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur.

Gün içinde düzenli olarak en az 2 litre su tüketmek karın yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Hiç su tüketmemek, su yerine gazlı içecekler tüketmek, fazla çay kahve tüketimi karın bölgesindeki yağlardan kurtulamamanıza sebeptir.

Sadece bu 5 maddeyi bile değiştirmek karın yağlarınızdan kurtulmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu 5 madde karın yağlarınızdan kurtulamamanızın nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun dışında, uyku düzensizliği, stres, gece geç saatlerde ağır yemekler yemek ve herhangi bir hastalık karın yağlarının sebepleri içindedir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0