Kediler Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey


0

Onlar bizim canlarımız, çocuklarımız. Onlarsız bir hayat düşünemeyiz. Onları bu kadar çok sevdiğimiz için bizi anlamayan bir sürü insan var. Kimlerden mi bahsediyoruz tabii ki en yakın dostlarımız kedilerden. Bu kadar onlarla iç içe yaşasak da onlar hakkında bilmediğimiz hala bir sürü şey var. Kediler hakkında bilmediğimiz ve bizi çok şaşırtan 8 şey ise:

  • Kediler aslında köpeklerle yaşayabilir.

2008 yılında İsrail Tel Aviv Üniversitesi’nde 2008 yılında yapılan bir araştırmada 6 aylık kediler ve 1 yaşındaki köpekler aynı ortama konulmuştur ve beraber yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Kediler

  • Bir kedinin beyni köpeğinkinden daha karmaşıktır.

Her ne kadar minicik beyinleri olsa da Psychology Today’in açıklamasına göre kedilerin beyin yüzeyleri insanlarınkine %90 oranla benzer. Ayrıca bir kedide 300 milyon nöron bulunurken köpeklerde bu sayı 160 milyondur.

Kediler

  • Yabani Kediler ev kedilerinden daha uzaklara gidebilirler.

İki yıl boyunca izlenen 42 kedi üzerinde yapılan araştırmalara göre yabani kediler özgür ev kedilerine oranla daha çok gezer. Yapılan bir araştırmaya göre kırma ırktan olan bir erkek kedi yaklaşık 5.5 milyon metre kare alanda gezinirken ev kedilerindeyse rekor 20 bin metre karede kalmıştır.

Aynı araştırmaya göre ev kedilerinin %97’si uyumayı ve düşük enerjili işler yapmayı tercih ederken sadece %3’lük bir kısmı yürümek kovalamak gibi işler yapmayı tercih etmiştir. Vahşi kedilerdeyse bu oran %14. Sebebi olaraksa sahipsiz kedilerin hayatta kalmak için yiyecek bulma, vücut ısısını yükseltmek zorunda olma gibi dürtüleri gösteriliyor.

Kediler

  • Bazı hastalıkları bizlere çok benzer.

Kediler 250’den fazla kalıtımsal hastalığa yatkındır ve bunların çoğu insan hastalıklarına benzer. DNA’daki genetik bozukluklar kedilerde ‘Retinis Pigmentosa’ isimli kalıtımsal hastalığa neden olabilir, bu hastalığa yakalanma oranı insanlarda da 3500 kişide birdir. Ayrıca kedilerin DNA’larında nesilden nesle aktarılan bizdeki HIV virüsüne benzer FIV virüsü de vardır.

Kediler

  • Benekleri genler tarafından belirlenir.

2012’de yapılan bir araştırma kedilerdeki beneklerin sebebinin Taqpep adlı gen olduğunu ortaya çıkarmıştır. Benekli kediler genlerinde mutasyonun kopyalarını taşırken çizgili kedilerde bu yoktur. Aynı araştırma sonucunda desenli çizgilerin de Edb3 adlı başka bir genden kaynaklandığı anlaşılmıştır.

  • Gerçekten tatlı şeyleri yiyemezler.

Kediler tatlı şeyleri sevmezler çünkü genlerinde tat almaçlarının ‘tatlı’ kısmı yoktur. Şöyle ki bu almaçlar T1R2 ve T1R3 protein alt birimlerini içerir. Fakat kedi, çita ve kaplanlarda T1R2 geni yoktur, bu yüzden tatlı yiyemezler, yeseler de tadını alamazlar. Yani yedikleri şeyi tatlı olup olmadığını anlamazlar.

  • Günlük alışkanlıklarını değiştirirseniz hasta numarası yapabilir.

Sağlıklı kedilerde bile kumunun dışına dışkı yapma, kusma ve iştahsızlık gibi hastalık belirtileri görülebilir. 2011’de yapılan bir araştırmada günlük alışkanlıkları değişen sağlıklı kedilerin bu şekilde tepki verdikleri gözlemlenmiştir. Yani kediler bize ne isterlerse onu yaptırmak için elinden geleni herşeyi yapar.

Kediler

  • Suyu patileriyle içmelerinin bir sebebi vardır.

Buna basitçe, bir tercih diyebiliriz. Fakat bazı kedilerin su kabının şeklini beğenmediği zaman diliyle içmek yerine patilerini emerek içmeyi tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca kediler bir şeyler yiyip içerken bıyıkları etrafında baskı olmasını istemezler. Tabi bunun çok basit bir sebebi de olabilir; belki de suyun yaptığı dalgacıklar kedinin çok hoşuna gidiyordur…


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0