Kennedy’nin Öldürüldüğü Gün Yapacağı Konuşma Hayata Döndü


0
1 Paylaşım

Teknoloji sayesinde zamanda yolculuk yapmaya başladık dersek çok da abartmış olmuyoruz. Günümüzde gelişen teknoloji ile eski ses kayıtlarına ulaşmak ve geçmişimizi aydınlatmak artık çok kolay. Kennedy’nin Öldürüldüğü Gün Yapacağı Konuşma Hayata Döndü. Teknoloji sayesinde yeniden yaratılan ses kayıtları ile, 55. Ölüm yıl dönümünde Kennedy oldukça fazla konuşuldu. Yapay zeka kullanılarak elde edilen ses kayıtları ile eğer Kennedy suikaste kurban gitmeseydi neler söyleceyecekti tüm bilgilere ulaştık. JFK Unsilenced projesi kapsamında bu konuşma dinlendi. 22 dakikalık Kennedy’nin konuşması, sözlerin aktarılacağı şekilde yeniden güncellendi ve yaratıldı. Bugün hayatta olmayan kişiler yaşasaydı neler söylerdi araştırması sonucu yapılan bu çalışma çok fazla dikkat çekti.

Kennedy’nin Öldürüldüğü Gün Yapacağı Konuşma Hayata Döndü

Kennedy’nin Öldürüldüğü Gün Yapacağı Konuşma Hayata Döndü

Eski Konuşmaların Detaylı Analizi

Ses teknoloji firması CereProc ile iş birliği yapan Times ve Rothco, bu İngiliz firması ile derin bir araştırma sürecine girdi. Öncelikle bir ses veritabanı yaratıldı. Bu veritabanı Kennedy’nin ulaşılabilen ses kayıtlarından oluşmaktaydı. 831 adet röportaj ve ses kaydının incelenmesi ile 8 haftalık bir çalışma yapıldı. Kayıtlar analog haldeydi. Elde edilen bilgiler tiz ve ses olmak üzere oldukça titiz bir çalışma ile ayrıştırıldı. İzole edilen 41 fonem daha sonra bir araya getirilerek kelimeler oluşturuldu. Aslında hiç yapılamayan o konuşma, Kennedy tarafından yapılmış gibi oldu. O’nun konuşma tarzı, diksiyonu, ses tonu baz alınarak bu hazırlıklar tamamlandı.

Kennedy’nin Öldürüldüğü gün yapacağı konuşma günümüze kadar geldi

Rothco ve Times iş birliği ile projelendirilen bu olayın fikir sahibi de aynı ajanstan. Rothco ajans’ın yaratıcı yönetmeni Allan Kelly fikri sunan kişi. İrlanda merkezli ajansın adını da bu sayede daha uzun süre duyuracak kişi Kelly olacak gibi görünüyor. Bu fikrin nereden aklına geldiği kendisine elbette ki sorulmuş. Kennedy suikasti ve başkan hakkında tüm detayların onun özel ilgi alanında olduğunu belirtebiliriz. Başkanın Dallas gezisi ile ilgili bir belgeselini izlerken aslında O’nun o gün orada bir konuşma yapma niyetinde olduğunu fark etmesi ile bu fikir de şekillenmeye başlıyor. Böylece sosyal medya üzerinden desteklenen büyük bir projenin de başlangıcı ortaya çıkmış oluyor.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend