Kodak Fotoğrafçılar İçin Kripto Para Çıkarmaya Hazırlanıyor


0
1 Paylaşım

Bitcoin ile zirve yapan kripto para furyası, farklı sektörlere sirayet etmeye devam ediyor. Kullanım alanını her geçen daha da geliştiren kripto paralar, şimdi de ABD merkezli Kodak firmasının gündeminde. Fotoğraf ve yazıcı teknolojilerinin en önemli isimlerinden olan Kodak, Ocak ayı sonunda fotoğrafçılar için kripto para birimini piyasaya süreceği duyurdu.

Kodak Fotoğrafçılar İçin Kripto Para Çıkarmaya Hazırlanıyor

Fotoğraf teknolojileri deyince akla gelen en popüler firmalardan biri Kodak. Tarihe tanıklık eden Kodak firması tam 1888 yılından beri yayın hayatına devam ediyor. Kodak firmasının elde taşınabilen ilk fotoğraf makinelerin yapılmasıyla yükselişi başlamıştı. Ancak firma, fotoğraf makinelerin dijitalleşmesiyle üstünlüğünü kaybetmişti. Tüketici alışkanlıklarının dijital dünyaya kaymasıyla ünlü fotoğraf ekipmanı üreticisi Kodak’a ilgi bir hayli azalmıştı. Bunun üzerine yeni dünya düzenine ayak uyduramayan Kodak, dijitalleşme sonrası yalnızca üstünlüğünü kaybetmemiş, 2012 yılında iflas etmenin eşiğine gelmişti.

İflasın eşiğinden dönen Kodak, 2013 yılı sonrasında dijital çekimler üzerine yoğunlaşmıştı. Teknoloji takip ederek yeni düzene uyum sağlamaya başlayan fotoğrafçılık devi Kodak, yaşadığı ekonomik kriz sonrası yeniden fotoğrafçıların ilgi odağı olmayı başarmıştı.

Kodak’tan Kripto Para Birimi

2013 yılında hızlı bir şekilde dijital dünyaya adapte olan Kodak firması, dijital dünyada var olma adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Firmadan yapılan resmi açıklamaya göre Kodak, kendi kripto para birimini üretecek. Bu açıklama ile Kodak firması, yalnızca dijital ekipman üretmekle kalmayacak, aynı zamanda fotoğrafçıların kullanabileceği dijital para üreticisi de olacak.

Yapılan açıklamada 31 Ocak 2018’de başlatılması beklenen ICO ile Kodak firması, kripto parasını tanıtacak ve piyasaya sürecek. Kodak firmasının kripto para üreteceği haberini vermesiyle dijital dünyaya daha iyi adapte olacağı tahmin ediliyor. Zira kripto para birimi açıklamasının ardından Kodak hisselerinin bir hayli artması bunun bir göstergesi. Kripto para birimi açıklaması ardından firmanın hisseleri 3,10 dolardan 5,50 dolara fırladı.

Kodak firması, 2018 Ocak ayında piyasaya süreceği kripto para birimi için Wenn Digital isimli şirketle anlaşmaya vardığını önceden duyurmuştu. Ancak Kodak’ın üreteceği yeni kripto paranın adı firmadan yapılan açıklama sonrası ilk kez öğrenildi. KodakCoin, Kodak firması tarafından üretilen kriptolu paranın adı. Kripto para KodakCoin, şimdiden heyecan yaratmaya başlamışken fotoğrafçıların bu yeni paraya tutumları merakla bekleniyor.

Amaç Telif Haklarını Güvenceye Almak

Kodak firmasının geliştirdiği kripto para birimi ile telif hakları meselesine bir çözüm getiriliyor. Kodak kripto para birimi KodakCoin, fotoğrafçılara kolaylıkla ödeme alma ve fotoğraf hakları için diğer kullanıcılara ödeme yapma imkanı tanıyor.

Fotoğrafçılar KodakCoin ile KodakOne adı verilen özel bir platforma yeni çalışmalarını ekleyebilecek, çalışmalarını bu platformda lisanslayabilecek ve çalışmaları üzerinde dijital hak sahibi olabilecek. KodakCoin, amatör fotoğrafçılar için de önemli bir fırsat olarak görülüyor. KodakCoin kullanan amatör fotoğrafçılar da lisansladıkları çalışmaları ile para kazanabilecek.

Jeff Clarke: “Çözülmesi İmkansız Problemler Çözülecek”

Ürettiği yeni kripto parayı 2018 Ocak ayında açıklayacak olan Kodak firmasının CEO’su Jeff Clarke, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Blockchain ve kripto para tabirlerinin günümüzde bir hayli popüler olduğunu belirten Jeff Clarke, KodakCoin ile çözülmesi imkansız görülen birçok sorunun artık çözülebileceğini ifade etti. 2020 yılına yaklaşırken şirketlerin teknolojiye ve çağa ayak uydurmak zorunda olduğunu belirten Clarke, sözlerine şöyle devam etti. “Biz Kodak olarak her zaman fotoğrafçılıkta demokrasiyi benimsedik. Devamlı olarak sanatçılarımızın telif haklarını göz ettik. Yeni ürettiğimiz KodakCoin teknolojisi hiç şüphesiz bu sektöre emek veren insanlara istediklerini gerçekleştirebilmeleri için daha kolay ve yenilikçi bir yol sunuyor.”

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
1
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik Testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Hikaye
Hikayenizi anlatın.
Liste
Klasik İnternet Listelri
Geri sayım
Klasik gerisayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Meme
Kendi görselini meme yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo or Vine
Ses
Soundcloud or Mixcloud
Görsel
Fotoğraf yada GIF
Gif
GIF formatı

Send this to a friend