Kuzguncuk Artık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı


0

2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan İstanbul Boğazı’nda yer alan Üsküdar’daki 16 mahalle için geçerli kentsel dönüşüm kararı artık maalesef uygulama aşamasına geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından oy çokluğu ile alınan karara göre bu knstsel dönüşüm uygulanacak mahallelerden birisinin de Kuzguncuk olduğu açıklandı. Tarihi semt Kuzguncuk’un yer aldığı 89 bin metrekarelik alan İBB tarafından alınan karar ile ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ oldu. Üsküdar bulunan 16 mahalleden birisi olan tarihi dokusuyla İstanbulluların nefes alma mekanlarından Kuzguncuk semti 13 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından düzenlenen oturumda oy çokluğu ile Kuzguncuk Artık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edildi.

Kuzguncuk Artık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı

Kuzguncuk Artık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı

Kararname: “Sağlıksız yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi için”

Bu kararın ‘üzerindeki riskli yapılaşma nedeniyle güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel dokunun elde edilmesi, gayri yasal ve sağlıksız gelişmiş yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi, yakın çevrede yaşayanların sosyal ve fiziki imkanlarının gelişmesi, eksikliği hissedilen kentsel donatı alanlarının sağlanması için’ alındığı belirtildi.

Kararın etkilendiği alanda 167 bina var. Bu kararda yer alan parseller mevcut planlarda “Boğaziçi etkilenme alanı” içinde yer alıyor. Bölgede yer alan binaların 87’si tek, 43’ü iki, 22’si üç, sekizi dört, beşi beş, ikisi de altı katlı.
Alınan karar büyük tepki çekti. İşte sosyal medyada karara verilen tepkiler:

Merve Yakut: “Bu gerçek olamaz, olmamalı. İstanbul’un en sevdiğim birini de mahvedecekler demek?! “Kentsel koruma alanı” ilan edilmeli Kuzguncuk “Kentsel dönüşüm alanı” değil. “
Sevim Gözay: “Güzel olan herşey gidiyor: Kuzguncuk Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi”

Kuzguncuk

İstanbul Anadolu yakasında Üsküdar’da yer alan semt boğazın Anadolu yakasında Paşalimanı ve Beylerbeyi arasında yer alır. Buradaki yerleşme kuzeybatı- güneydoğu doğrultusunda olmuştur ve Boğaziçi’ne doğru devam eden bir vadide gelişmiştir.
Eski adı “Hrisokeramos” yani “Altın Kiremit” olan bu adın 2. Iustinos tarafından yaptırılan altın yaldızlı kiremitlerle kaplı bir kiliseden geldiği söylenmektedir. Bir diğer söylentiye göre semtin ilk adının “Kosinitza” olduğu ancak sonra bozularak Kuzguncuk adını aldığı söylenmektedir. İstanbul’un Asya yakasındaki ilk Musevi yerleşim bölgesi olan Kuzguncuk’a dait 17.yy’dan gelen kaynaklar vardır.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0