Maddi İmkânsızlıklardan Katılamadığımız 1950 Brezilya Dünya Kupası


0

Türkiye A Milli futbol takımı, tarihinde ilk kez 1954 yılında Dünya Kupası’na katıldı. Ancak A Milli futbol takımımız Dünya Kupası’na 1950 yılında katılması gerekiyordu. Fakat Türkiye, 1950 Dünya Kupası’nda yer alamadı. Maddi İmkânsızlıklardan Katılamadığımız 1950 Brezilya Dünya Kupası…

Maddi İmkânsızlıklardan Katılamadığımız 1950 Brezilya Dünya Kupası

Maddi İmkânsızlıklardan Katılamadığımız 1950 Brezilya Dünya Kupası

Türkiye 1950 Dünya Kupası’na neden katılamadı?

1950 Dünya Kupası, Türkiye A Milli futbol takımının maddi imkansızlıklardan dolayı katılamadığı bir Dünya Kupası oldu. 13 ülkenin mücadele ettiği 1950 Dünya Kupası’nda Türkiye finansal nedenlerden yer alamadı.
1950 Dünya Kupası, Brezilya’da düzenlenmişti. Türkiye, bu turnuvaya katılmak için eleme gruplarında gerekli olan başarıyı göstermişti. Eleme gruplarının ardından Türkiye’nin Suriye ile son bir maç daha yapması gerekiyordu. Bu maçta rakibini eleyen ülke 1950 Dünya Kupası’na katılacaktı. Türkiye, zayıf rakibi Suriye’yi yendi ve Dünya Kupası’na katılma hakkı elde etti. Sıra Dünya Kupası’na katılmak için Brezilya’ya gitmek vardı. Ancak savaş sonrası yaşanan ekonomik krizden Türkiye de etkilenmişti. Türkiye, Dünya Kupası için ekonomisini yeterli görmüyordu ve bu karanlık tabloda Türkiye Dünya Kupası’na katılmaktan vazgeçti.

O zamandaki Brezilya yol ve konaklama masrafları el yakıyordu. Türkiye Futbol Federasyonu, Brezilya’ya gitmenin maliyetini karşılayamayacaklarını belirtti. Böylece Türkiye, 1950 Dünya Kupası’nda yer alamadı.

13 Ülkeli Dünya Kupası

1950 Dünya Kupası’nda 16 ülkenin mücadele etmesi bekleniyordu. Ancak Türkiye’nin de içinde olduğu 3 ülke Brezilya’ya gidemedi. Turnuvaya
Avrupa’dan İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Yugoslavya
Amerika’dan Meksika, Brezilya, Şili, Bolivya, Uruguay, Paraguay, ABD
katılmıştı. Turnuvaya katılan takımlar 4’erli gruba ayrıldı. Gruplarını birinci sırada bitiren takımlar, ayrı bir final grubu daha oluşturdu. Final grubunda en çok puanı Brezilya ve Uruguay topladı. Daha sonra Brezilya ve Uruguay, 1950 Dünya Kupası finalini oynadı.

1950 Dünya Kupası Brezilya ve Uruguay Finali

O zamanki statü gereği, Brezilya bir beraberlik alsa dahi şampiyon oluyordu. Brezilya hem avantajlıydı hem de favoriydi. Maracana Stadı’nda 195 bin seyirci önünde oynanan maçta Brezilya 1-0 öne geçti. Herkes Brezilya’nın artık kazanacağını düşünüyordu. Ancak Uruguay 66 ve 79. dakikada bulduğu gollerle Brezilya’yı 2-1 yendi. Uruguay, böylece 1930 yılından sonra ikinci kez Dünya Kupası kazandı. Brezilya, kendi ülkesinde düzenlenen Dünya Kupası’nı finalde kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyordu.
Turnuvanın gol kralı attığı 8 golle Brezilyalı Ademir oldu. Attığı gollerle Uruguay’ın finale çıkmasını sağlayan Oscar Miguez ise 5 golle turnuvada en çok gol atan ikinci oyuncu oldu.

Taraftarlar Heyecandan Hayatını Kaybetti

1950 Dünya Kupası finali, ilginç ölüm olaylarıyla da hafızalardadır. Final maçını tribünden izleyen 3 Uruguaylı taraftar kalp krizi geçirdi. Yapılan müdahalelere rağmen bu taraftarlar kurtarılamadı. Maç bittikten sonra yapılan açıklamada ise maçı radyodan dinleyen bir kişinin daha kalp krizi geçirerek vefat ettiği belirtildi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan