Migren tedavisi için neler yapılmalıdır ?


0

Kadınların yaklaşık %20’sinde, erkeklerin ise %8’inde görülmekte olan şiddetli baş ağrısı , Eğer doktorunuz tarafından Migren olarak teşhis edildiyse, bu yazımız tam size göre. Günlük rutininize ekleyeceğiniz yeni alışkanlıklarınızla migren ataklarını azaltmanın yolları artık çok kolay olabilecek. Migren tedavisi için neler yapılmalıdır sorusunun cevabını sizler için 6 maddede inceledik.

Migren tedavisi için neler yapılmalıdır

Migren tedavisinde Omega 3 kullanımı

Vücudumuz için oldukça fazla olumlu etkisi olan omega 3 yönünden zengin beslenmek, aynı zamanda migren ataklarını azaltma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Balık tüketimini düzenli hale getirerek, bu hastalığın belirtilerini azaltabilir. Migren ağrısını hafifletmek için omega 3’ü hayatınıza dahil edebilirsiniz.

 D vitamini ve migren

Ülkemizde güneşli gün sayısı fazla olmasına rağmen, d vitamini eksikliği sıklıkla görülebilmektedir. Günümüzde kapalı ortamlarda uzun saatler çalışıldığı için, gün ışığından uzak kalmak d vitamini eksikliğine sebep olmaktadır. Bu noktada d vitamini ve migren arasındaki ilişki uzmanlar tarafından incelendiğinde, bu eksikliğin görüldüğü kişilerde migren atakları görülme sıklığı artmaktadır. Migren ağrılarını azaltmak istiyorsanız, kış aylarında bile öğlen vakti yarım saat açık havada kalabilir, yumurta tüketimini arttırabilirsiniz.

Migren tedavisi için B vitamini

Migren tedavisi için kullanılacak vitaminler listesinde b vitamini yönünden zengin bir beslenme de önerilmektedir. B vitamini hangi besinlerde bulunur? Yumurta, tam tahıllar, kırmızı et, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler b vitamini yönünden zengin gıdalar arasındadır. Birçok gıdada bulunduğunu gördüğümüz bu vitamin yönünden zengin beslenmek çok kolaydır. B vitamini migren ilişkisi incelendiğinde sinir uçlarına faydası olan bu vitaminin migren tedavisi için önemli olduğunu belirtebiliriz.

 Migren Tedavisi için doğal ağrı kesici : Magnezyum

Migren tedavisinde magnezyum takviyesi almak kullanan kişiler arasında olumlu sonuçlar getirmektedir. Bunun için doktorunuza danışmalısınız. Ancak magnezyum içeren gıdalar tüketmek de migren sorununa çözüm olabilir.

Bol su içmek

Su tüketimi bedenimizin her noktası için vazgeçilmezdir. Migren tedavisinde su tüketimi çok önemlidir. Tüm baş ağrılarında ilaç etkisi yaratan su tüketimi, günlük rutinimizin de olmazsa olmazı olmalıdır. Baş ağrısını geçirmenin kolay yolu 2 bardak su içip 15 20 dakika beklemektedir.

Yoga ve meditasyon ile migren tedavisi

Rutininize yoga ve meditasyonu dahil ederek, stresten arınabilir, kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Migren tedavisi ve yoga ilişkisine baktığımız zaman düzenli yoga yapanlarda migren atakları azalmaktadır. Her akşam yapacağınız 10 dakikalık gevşeme meditasyonu da migrenden kurtulma yolları arasında gösterilmektedir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0