MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Tahliyesinin Durdurulması İle İlgili Rektörlükten Açıklama Geldi


0

Beşiktaş’taki MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı’nın Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin yanında bulunmasının ‘sakıncalı’ bulunduğu gerekçesi ile tahliyesine karar verilmiş ve bu binanın müze yapılacağı bildirilmişti. MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Tahliyesinin Durdurulması ile ilgili gelişmeler şöyle oldu.

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı'nın Tahliyesinin Durdurulması

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Tahliyesinin Durdurulması

Birçok öğrenci, akademisyen ve sanatçının tepki gösterdiği tahliye kararı durduruldu. TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle oldu:

“Mimar Sinan Üniversitesi’ne geçici olarak tahsis edilen Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’nin bir yıldan fazladır devam eden tahliye süreci neticesinde Beşiktaş Kaymakamlığı anılan binayı 26 Haziran Salı günü tahliye edeceğini bildirmişti.

Üniversitenin; sınav dönemini tamamlamamış olması ve taşınılacak yerin tespit edilmesi amacıyla 22.06.2018 tarih ve 554 sayılı yazısı ile yapmış olduğu tahliyenin makul bir süre erteleme talebi, Başkanlığımız tarafından uygun görülmüş olup, tahliye işlemi Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından bir süreliğine ertelenmiştir.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere konservatuvarın kapatılması yahut öğrencilerin mağdur edilmesi söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MSGSÜ Rektörlüğü konuya ilişkin hemen ertesinde  bir açıklama yazısı paylaştı. Yapılan açıklamada;” Üniversitemizin, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliyesi hakkında yaptığı başvuru sonucunda, T.C. Beşiktaş Kaymakamlığı’nın 26/06/2018 saat 13:30’da gerçekleştirileceği bildirilen tahliye işleminin durdurulmuş olduğu bildirilmiştir. Bu süreç içerisinde destek veren öğretim üyelerimize, öğrencilerimize ve mezunlarımıza teşekkür ederiz ifadelerine yer verildi. Bu yüzden 26.06.2018 günü yapılacak gösteri iptal edilmiştir.

Prof. Dr. Karayağız, senato üyeleri ve bazı öğrencilerin katılımıyla Beşiktaş’taki İstanbul Devlet Konservatuvarı önünde bugün bir basın açıklaması yaptı. Konservatuvarın tahliyesine ilişkin daha önce de gönderilen tebligatın ertelendiğini belirten Karayağız, Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’nin mülkiyetinin TBMM Milli Saraylar Sekterliği’ne ait olmadığını, bu nedenle kendilerini çıkarma yetkisi bulunmadığını savundu.

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı'nın Tahliyesinin Durdurulması

“Burası bizden önce de eğitim kurumuydu.”

Protokolde mülkiyetin kime ait olduğunun yazdığını, buraya takas yoluyla geldiklerini anlatan Karayağız, “Burası bizden önce de eğitim kurumuydu. Biz gelince de burası eğitim kurumu olarak devam etti.” dedi. Protokol kapsamında binanın amacı dışında kullanılması veya eğitim faaliyetlerinin sona ermesi halinde dava açılarak tahliye etmelerinin istenebileceğini, şimdiye kadar da bu gerekçelerin hiçbirisinin oluşmadığını kaydeden Karayağız, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir devlet olduğunu, iyi eğitim veren bir okula mutlaka alternatif yer gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı tarafından aleyhlerine açılmış bir dava bulunmadığını belirten Karayağız, “Tersine yetki devrine ilişkin bizim açmış olduğumuz yürütmenin durdurulması istemli dava vardır. Israrla ifade ediyorum, mülkiyet hakkına sahip olmayan bir kurum, başka bir kurumun tahliyesini isteyemez. TBMM’ye bağlı Milli Saraylar’ın bize tebligat göndermeye hakkı yok. Bizim muhatabımız Maliye Bakanlığı’dır. Bize gönderilen tahliye tebligatı ertelendi. Ayrıca Milli Saraylar’ın, bize yer gösterme hakkı ve yetkisi de yoktur. Devleti yöneten siyasiler, Maliye Bakanlığı üzerinden bize yer gösterirlerse o zaman değerlendirilir. Buradan çok uzakta, varoş denilecek bir yerde bize bir mekan gösterilirse onu da kabul etmeyiz. Makul, kabul edilebilir, çağdaş eğitim verilebilecek, konservatuvarın ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzgün bir bina gösterilmediği sürece bizim buradan çıkma durumumuz mümkün değildir.”” diye konuştu.

Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan