MSGÜ Devlet Konservatuarı İçin Tahliye Emri Verildi


0

MSGÜ Devlet Konservatuarı İçin Tahliye Emri Verildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı tahliye talimatı ile binayı 5 günde boşaltın uyarısında bulunuldu. Binanın tahliyesi gerçekleşmediği taktirde elektrik ve suyun da kesileceği belirtildi. Üstelik tahliye emri yerine getirilmediği taktirde öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin polis zoruyla binadan atılacağı da bildirildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı binasının müzeye dönüştürüleceği söylense de seçim sonrası Cumhurbaşkanlığı Ofisi genişletileceği için binanın boşaltılacağı iddialar arasında.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı İçin Tahliye Emri Verildi

MSGÜ Devlet Konservatuarı İçin Tahliye Emri Verildi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı için son gün Pazartesi

136 yıllık Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı tahliye şoku yaşıyor. Öğrenciler, öğretim görevlileri ve eski mezunlar bir yana halkın büyük bölümü tarafından da tepki çeken karar nasıl sonuçlanacak merak konusu. Üniversite rektörlüğüne tebligat gönderildi. Tahliye günü için son tarih ise Pazartesi olarak belirtildi. Pazartesi günü bina boşaltılmadığı taktirde, Salı günü elektrik ve su kesilecek ve bina polis tarafından tahliye edilecek.

Tebligat yazısında binanın müze olacağı yazıyor ama?

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 9. İdare Dava Dairesine itiraz yapıldı. Bu itirazın gerekçesi olan tebligat yazısında binanın müze olarak kullanılacağı bildirildi. Ancak söylentiler arasında başka bir durum daha var. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı binası, Başbakanlık Ofisine komşu durumda. 24 Haziran sonrası başbakanlık ofisinin genişletileceği ve binanın bu sebeple tahliye edildiği konuşulmakta. Boşaltılan binanın, 24 Haziran sonrası Akp tarafından Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılacak alana dahil edileceği öğrenildi. Mimar Sinan Devlet Konservatuarı rektörü Karayağız, böyle bir keyfiliği kabul edemeyeceğini bildirdi. 1,5 yıldır devam eden davanın sonucu tepkilere yol açtı. Karara tepki gösteren Prof. Yalçın Karayağız “Kararın bizim için hiçbir hükmü yok. Ayın 26’sında gelirler kapıda bizi görürler” dedi. 26 Haziran günü senato toplantısı düzenleneceğini belirten Karayağız, binayı boşalmayacağız dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine henüz bir yer göstermediğini de belirten rektör, aynı zamanda dava sürecinin de henüz sonuçlanmadığını ve alınan kararın keyfi olduğunu belirtti. Kendilerine yer gösterilmediği gibi boş bir arazi bile gösterilmeyen rektör duruma tepki göstermeye devam edeceklerini de belirtti. Ayrıca karara tepki olarak bir imza kampanyası da düzenlendi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend