Neden Rüya Görürüz ?


0

Rüyalarda her şey mümkün. Ama neden beynimiz her gece böyle renkli rüyalar üretiyor? Aslında tüm sorulardan önce sorulması gereken neden rüya görürüz sorusudur.

Rüya Görme ile İlgili Yapılan Bilimsel Çalışmalar ve Sonuçları

Bazılarımız belki hatırlamıyor olsa da mutlaka uykumuz esnasında rüya gördüğümüze emin olabiliriz. Rüyalarımızı uyku sırasında sahip olduğumuz öznesel varoluşumuz şeklinde kısaca tanımlayabiliriz. Neden rüya görürüz sorusu bu durumda sıklıkla kafamızı kurcalamaktadır. Unutulmaması gereken, beynimizin bu rüyaları oluştururken günlük yaşantımızdaki gelişmelerden ve tecrübelerimizden yararlandığı bir gerçek. Bazı bilim adamları rüya görmenin günlük yaşamda da önemli bir rol oynadığını söylüyor. Onlara göre rüya görme esnasında beynimizde sahip olduğumuz eski bilgiler ile öğrendiğimiz yeni bilgiler buluşuyor ve bu şekilde beynimizde yeniden saklanıyor.

Neden Rüya Görürüz

Neden Rüya Görürüz , Kabuslarımız Neye İşaret Ediyor?

İnsanlar uyku görme sırasında günlük yaşamda korktukları şeyler ile yüzleşip onlar ile savaşmaya çalışırlar. Kabus görmeler bu durumun en açıklayıcı örneğidir. Eğer insanlar günlük yaşamlarında bir şekilde korkularla karşı karşıya kalıyorlarsa bu durumu beynin çeşitli şekillerde rüya sırasında tekrar işleyip karşımıza çıkarması çok normal bir süreçtir.

Neden Rüya Görürüz

Çocukların hepsi rüya görür mü?

Araştırmalar çok küçük yaştaki çocukların bile REM-Uyku yani çok derin yoğunlaşmış rüyalar görülen uyku sahibi olduklarını gösteriyor. REM Uyku genelde bir gece içerisinde beş adet safhaya sahip olan uyku ve rüya görme süresince bir yetişkinde bu sürenin yüzde yirmisini oluşturan yoğunlaşmış rüya görme süresidir. REM ingilizce Rapid-Eye-Movementkelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuş bir terimdir. Böyle isimlendirilmesinin sebebi ise bu süre boyunca gözlerin göz kapaklarının altında uyku sırasında çok hızlı sağa ve sola hareket etmesidir. Özetle çocuklar da sürekli rüya görür diyebiliriz. Çocuklar için de oldukça enteresan bulunan durum sonun da onlar da neden rüya görürüz sorusunu size sorabilirler. Büyüklere bile zor açıklanan bu sorunun cevabını çocuklara da açıklamak pek kolay olmayacaktır.

Neden bazı rüyaları çok net hatırlarken bazılarını sabah uyandığımız anda tamamen unuturuz?

Bu tamamen neden rüya görürüz sorusu gibi tam cevabı verilemeyecek bir soru olsa da şunu söyleyebiliriz. Bu tamamen algı ile alakalı bir durumdur. Dikkatinizi çeken hiçbir şeyi unutmazsınız.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0