Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Filmi Cannes’da Ayakta Alkışlandı


0

Usta Türk yönetmen Nuri Bilge ceylan, son filmi Ahlat Ağacı ile sinema severleri yine kendine hayran bıraktı. 71. Cannes Film Festivali’nde gösterime giren Ahlat Ağacı, festivalde ilk 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı. Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Filmi ile festivalin büyük ödülü Altın Palmiye’ye adaydı ancak Altın Palmiye ödülünü Japon yönetmen Hirokoazu Kore-Eda tarafından yönetilen Manbiki Kazoku (Bir Aile İşi) filmi kazandı.

Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Filmi
Cannes Film Festivaline Damga Vuran Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Filmi

Ahlat Ağacı, Cannes film festivaline damga vururken eleştirmenler de tam not aldı. Nuri Bilge Ceylan’ın olgunluk döneminin bir ürünü olan Ahlat Ağacı filmi, sinematografi ve hikaye anlatımı açısından izleyenleri adeta büyüledi.
Ahlat Ağacı konusu, 20’li yaşlarında bir gencin yaşadıklarını ele alıyor. Üniversiteyi bitirip memleketine dönen Sinan isimli genç, kitabını yayınlama konusunda yardımcı olacak bir sponsor arayışı içindedir. Bu arayışında farklı kişilerle tanışan Sinan, geçmişte ötelediği gerçeklerle yüzleşir. Sinan’ın yaşadıklarını merkezine alan film, günümüz Türkiye’sine dair bir portre çizerek hayat ve aile ilişkilerine dair önemli betimlemeler yapıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın 9. filmi olan Ahlat Ağacı’nın oyuncu kadrosunda ise şu isimler var: Doğu Demirkol, Ahmet Rıfat Şungar, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir…

Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Filmi

Film Vizyona Girmeden Sosyal Medyada Gündem Oldu

Ahlat Ağacı filmi, Türkiye’de 1 Haziran 2018 günü vizyona girecek. Ancak film, Türkiye’de vizyona girmeden sosyal medyada farklı bir yönüyle gündem oldu.
Birkaç gün önce Cannes film festivalinde çekilen bir fotoğraf, sosyal medyada gündemi değiştirdi. Fotoğrafta Nuri Bilge Ceylan ve Ahlat Ağacı filminin oyuncuları objektiflere poz veriyordu. Ancak filmin erkek oyuncuları, duruşları ile itibariyle rahatsız ediciydi. Doğu Demirkol ve Murat Cemcir, filmin diğer oyuncularını ve Nuri Bilge Ceylan’ı vücutları ve kollarıyla kapatıyordu. Bu poz, sosyal medyada bol takipçili ünlü isimlerin dikkatinden kaçmadı.
Cannes film festivalindeki bu poz, Demet Akalın’ın sosyal medya paylaşımı ile büyük bir tartışma yarattı. Demet Akalın, Instagram hesabından bu pozu paylaştı. Oyuncuları kollarıyla kapatan Doğu Demrikol’un üzerini çizen Demet Akalın, fotoğrafla ilgili şu ifadelerde bulundu: “Kimsin ya kızı kapamışın. Cidden tanımıyorum, yönetmeni de kapamış!” Bunun üzerine sosyal medya üzerinden birçok kişi tartışmaya katıldı. Daha sonra bu olay, gazetecilerin köşe yazılarına da konu oldu.

Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı Filmi
Tartışma Büyümeden Mizahi Bir Dille Kapandı

Doğu Demirkol, Demet Akalın ve fotoğrafı eleştiren diğer kişilere cevabını mizahi bir üslupla verdi. Fotoğraf karesinde gözükmeyen oyuncu Binnur Yıldırım ise arkadaşı Doğu Demirkol’u koruyarak Cannes film festivalindeki bu unutulmaz anların tek bir fotoğrafla değerlendirilmemesi gerektiğini ifade etti. Bunun dışında sosyal medya üzerinden fotoğrafla ilgili yapılan yorumlar ve photoshoplar gülümseten diğer detaylar oldu.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0