Ölümcül Zika Virüsü Karadeniz’de


-1
1 Paylaşım, -1 points

Ölümcül Zika Virüsü Karadeniz’de

TC Sağlık Bakanlığı uyardı. Zika virüsü Türkiye’de! Güney Amerika bölgesinde sıklıkla görülen zika virüsü bulgularına Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlarında da rastlandı. Eğer önlem alınmazsa, zika virüsü gelecekte Türkiye için bir risk olabilir.

TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, zika virüsünün Türkiye’de ilk kez 2017 yılında Karadeniz’de ortaya çıktığı belirtildi. Raporda ayrıca ilk defa Artvin’de görülen virüsün Kocaeli’ye kadar yayıldığı bilgisine de yer verildi.

Zika Virüsü Nedir?

Flavivirus grubuna ait bir virüs türü olan Zika virüsü, bilimsel adı Aedes Albopictus olan sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan bir hastalık virüsüdür. İlk olarak 1947 yılında Afrika ülkesi Uganda’da Rhesus isimli bir maymunda görülen zika virüsü, bir insanda ilk kez 1954 yılında Nijerya’da ortaya çıkmıştır.

Tek başına ölümcül bir hastalık olmayan virüs, başka hastalıklarla birleştiğinde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Virüsün belirtileri genel olarak ateş, baş ağrısı, kızarık gözler, kas ve eklem ağrıları olarak ortaya çıkıyor. Virüsün gözle görülebilir bir özelliği yok. Genellikle hafif seyreden hastalık, yaklaşık olarak 4-7 sonra insan vücudunu terk ediyor.

Asıl Risk Grubu Hamile Kadınlar!

Başka bir hastalık ile birleşmezse ölümcül sonuçlar doğurmayan zika virüsünden asıl etkilenenler hamile kadınlar. Virüsün binlerce fiziksel doğum bozukluğuna neden olduğu biliniyor. Bu bozukluklardan en belirgini ise anne karnındaki bebeklerin beyinlerinin yeterince gelişememesi ve bebeklerin engelli olarak dünyaya gelmesi. Ayrıca hamile kadınların virüse yakalanması, anne karnındaki bebekler için ölümcül riskler taşıyabiliyor.

Virüsün En Sık Görüldüğü Yer Brezilya

Ölümcül zika virüsünden en yoğun şekilde etkilenen ülke Brezilya. Ölümcül zika virüsü, ilk olarak Brezilya’da kitlesel bir tehdit haline geldi. Güney Amerika, Orta Amerika, Orta Afrika ve Güney Asya’da da ölümcül sonuçlar doğuran virüs, Avrupa kıtasının güney bölgesinde de gözlemlendi. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarında önlem alınmazsa virüsün içinde Fransa, İtalya ve Türkiye gibi ülkelerin de olduğu birçok Avrupa ülkesine sıçrama ihtimalinin olduğu belirtildi.

En Yüksek Risk Karadeniz Bölgesi’nde

Avrupa ve Dünya sağlık kontrol merkezlerinin ortaklaşa yayınladıkları rapora göre Türkiye, zika virüsü sınıflandırmasına göre 4. kategoride bulunuyor.  Türkiye, risk seviyesi düşük olan ülkelerden biri olsa da Türkiye’de zika virüsüne rastlanması, virüsün henüz yayılmasa da Türkiye’ye ulaştığını gösteriyor.

Türkiye içinde ise zika virüsünün yayılma ortamının en müsait olduğu bölgelerden ilki Karadeniz. Uygun iklim koşullarında daha kolay yayılan zika virüsüne Türkiye’de ilk kez Karadeniz’de rastlanması bir rastlantı değil. Karadeniz iklimine benzer bölgelerde daha kolay yayılan virüs, Türkiye’de şu anda 4 kişide saptandı. Yapılan araştırmalara göre, zika virüsünü kapan 4 kişinin de Orta Amerika ülkesi Küba’ya tatile gittiği belirlendi. Dolayısıyla bu 4 kişinin Küba’dayken zika virüsünü kaptıkları ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü, virüs riski taşıyan kişileri kesinlikle cinsel ilişkiye girmemeleri konusunda uyardı. Aynı zamanda zika virüsünün yoğun olarak görüldüğü ülkelerde bulunan kişilere de en az 6 ay boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri tavsiye ediliyor.

7 Yıl İçinde Anadolu’ya Yayılabilir

2017 yılı sonlarında Türkiye’de tespit edilen 4 importe (dışardan gelen) zika virüsü, eğer önlem alınmazsa 7 yıl içinde Anadolu’ya yayılabilir. Bunun için uyarıların dikkate alınmasının gerekliliğini ortaya koyan sağlık otoriteleri, aynı zamanda Türkiye’ye giriş yapan herkesin sağlık kontrolünden geçmesinin de gelecekte gerçekleşebilecek bir uygulama olabileceğini belirtti. Otoritelere göre uluslararası seyahat imkanlarının fazlasıyla arttığı şu günlerde eğer yeterli önlemler alınmazsa, zika virüsü uzun vadede Türkiye’de ciddi sorunlar yaratabilir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

-1
1 Paylaşım, -1 points

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
1
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik Testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Hikaye
Hikayenizi anlatın.
Liste
Klasik İnternet Listelri
Geri sayım
Klasik gerisayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Meme
Kendi görselini meme yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo or Vine
Ses
Soundcloud or Mixcloud
Görsel
Fotoğraf yada GIF
Gif
GIF formatı