Online Alışveriş Severlere Müjde: Amazon Mart’ta Türkiye’de


0
2 Paylaşım

Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon, Türkiye satışlarına başlayacağının sinyalini verdi. Mart ayı başında Amazon yetkililerinin İstanbul’da ofis baktıkları bilgisi haber ajanslarına bomba gibi düştü. Bu haber, dünya alışveriş devi Amazon’un Türkiye piyasasına gireceğinin en somut göstergelerinden biri daha oldu.

Amazon firma yöneticilerinin 2018 başında toptancı ve perakende satıcılara Mart ayında hazır olun dediği biliniyordu. Buna ek olarak geçtiğimiz yılın sonlarında Amazon, amazon.de isimli resmi web adresini Türkçe dil seçeneği ile de görücüye çıkarmış, bu gelişme de büyük bir heyecan yaratmıştı. En son gelişme olan Amazon yetkililerinin İstanbul’da ofis bakması ise Amazon online alışveriş sitesinin Türkiye pazarına girmeyi ciddi ciddi düşündüğünü gösteriyor.

Amazon Hepsiburada.com’u Satın Alacak Mı?

Amazon İstanbul ofisi henüz netlik kazanmış değil. Şirket yetkililerin Türkiye satışlarını yönetmek için 4-5 bin metrekarelik bir merkez ofis alanı aradığı belirtiliyor. Diğer yandan Türkiye pazarına gireceğinin sinyalini veren Amazon’un Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi hepsiburada.com’u satın alacağına yönelik haberler çıkmıştı. Çünkü dünyaca ünlü Amazon alışveriş sitesi, hangi ülkeye giriş yaptıysa o ülkenin en büyük e-ticaret sitesini satın alıyordu. Zira Türkiye pazarına giren Ebay, Gittigidiyor’u satın almıştı. Ancak Hepsiburada yetkilileri, Amazon’a satılma haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Bu nedenle, şimdilik Amazon’un Hepsiburada’yı satın alacağı beklenmiyor.

Amazon’un Satış Komisyonu Uygulaması

Amazon’un Türkiye pazarına giriş yapması, ülkedeki e-ticaret dengelerini değiştirebilir. Çünkü Amazon’un satıcılara uygulayacağı komisyon tutarını, Türkiye’deki genel ortalamanın altında tutacağı belirtiliyor. Türkiye’deki e-ticaret satış komisyonları ortalama % 15 ve % 30 arasında değişiklik göstermekte. Amazon’un ise bu oranı % 10’a indireceği konuşuluyor. Eğer alışveriş devi Amazon böyle bir uygulamaya giderse, satıcıların ilgisinin Amazon’a yöneleceği neredeyse kesin gibi. Ancak bu durum henüz bir dedikodu. Komisyon tutarının netlik kazanması için Amazon’un Türkiye satışlarına başlamasını beklemek gerekiyor.

Amazon Kendi Kargo Şirketini Kuracak

Amazon online alışveriş firması, dünyanın en büyük pazar yeri konumunda. Amazon’un resmi web adresine girdiğimiz zaman karşımıza onlarca farklı kategoride birçok ürün çıkıyor. Dolayısıyla Amazon’un yalnızca bir e-ticaret şirketi olduğunu söyleyemeyiz. Amazon aynı zamanda bir teknoloji firması, online giyim mağazası ve daha fazlası… Bu nedenle Amazon, müşteri memnuniyetine her koşulda fazlasıyla önem vermesi gerekiyor. Şirketin bu zamana kadar bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamaması, müşteri memnuniyetini % 100 sağladığını gösteriyor.

Amazon’un hedeflerinden bir diğeri, kendi kargo şirketine kurmak. Bunun nedeni ise daha hızlı ve daha güvenli teslimatlar gerçekleştirmek. Amazon online ticaret sitesinin kuracağı kargo şirketinin ismi şimdiden belli: “Shipping with Amazon”. Henüz fikir aşamasında olan bu kargo şirketi ile Amazon üzerinden alışveriş yapan insanların daha rahat edeceği belirtiliyor. Amazon Türkiye kargo şubesi için ise henüz bir şeyler söylemek erken.

Amazon Patronu Dünyanın En Zengin İnsanı

Amazon’un dünya pazarında başarısı bir yana Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un serveti ise dudak uçuklatıyor. 1964 doğumlu ABD’li girişimci, ünlü iş dünyası ve ekonomi dergisi Forbes’in 2018 Mart ayında açıkladığı verilere göre dünyanın en zengin insanı. Bunu söylemek bile Jeff Bezos’un servetinin ne kadar korkunç derecede yüksek olduğunu belirtmek için yeterli. Jeff Bezos, açıklanan rakama göre tam 112 milyar dolarlık servete sahip. ABD’li girişimcinin dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada yer alması, Amazon online alışveriş sitesinin ne kadar başarılı ve güvenilir bir yapı olduğunu gösteriyor.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
2 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
1
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
1
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
1
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend