WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`

Porto Rehberi


0

Porto, Portekiz’in en büyük 2. kentidir ve ayrıca ülkenin de en önemli endüstri ve ticaret merkezidir. Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer alır.  Porto’nun özellikleri arasında nehrin üzerine kurulmuş estetik harikası taş köprüler, demir balkonlu nostaljik binalar ve 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi şehir yer alıyor. Porto rehberi için aşağıya doğru inin.

 

Porto, kendi adıyla anılan şarabıyla dünyaya nam salmış bir şehir. 15. yüzyıldan beri Douro Nehri boyunca uzanan vadide yetiştirilen üzümlerden yapılan Porto şaraplarının kalitesi 18. yy’da çıkarılan bir kanunla koruma altına alınmış.

Bir festival kenti olarak da tanımlanan Porto, özellikle 12. yy’dan bu yana ülkede Katolikliğin merkezi haline gelen şehrin bahar festivalleri çok ünlü. Douro Nehri’nin sakinliği, küçük limanın göz alıcılığı, hüzünlü Portekiz müziği Fado ve bir yudum şarap, Porto’nun tadının çıkarmanız için ideal anlar. Sahil şeridi ve özellikle Ribeira’nın kıyısındaki restoran ve barlar iseromantik saatler geçirmek için birebir.

Porto Rehberi

GEZİLECEK YERLER

1. Ribeira Bölgesi

Porto Rehberi

Ribeira Bölgesi, kentin UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan dünyaca ünlü tarihi merkezi.Bu bölgede Sé Katedrali, Portekiz Fotoğrafçılık Merkezi, Borsa Sarayı ile Clérigos Kulesi ve Clérigos Kilisesi yer alıyor.

2. Sé Katedrali

Porto Rehberi

Se Katedrali, Roma ve gotik mimari stillerinde yapılmış bir 13. yy yapısı, halk arasında Porto Katedrali olarak adlandırılıyor. Hâlen aktif olarak hizmet veren bu etkileyici mimari eser, dıştan güçlü bir kaleyi andırırken, Nossa Senhora da Vandoma ile São Vincente Şapeli öne çıkan bölümleri.

3. Müzik Evi

Porto Rehberi

Fütüristik ve minimalist mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Müzik Evi (Casa da Musica), Avrupa Kültür Başkenti Porto Projesi kapsamında yapılan ve şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olarak kabul edilen yapı.  Ulusal Porto Orkestrası’nın, Barok Orkestrası’nın ve Remix Ensemble Grubu’nun da merkezi olan Müzik Evi, akustik açıdan dünyanın en gelişmiş konser salonlarına sahip.

4. Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

Porto Rehberi

Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Álvaro Siza tarafından yapılan art deco stilindeki bir villa ile çevresini saran büyük yemyeşil bir parktan oluşuyor. Şehrin en saygın kültür merkezlerinden biri olan Çağdaş Sanat Müzesi ve bahçesinde ayrıca birçok konser, kültürel konferans ve atölye çalışmaları da düzenleniyor.

5. Sao Bento Tren İstasyonu

Porto Rehberi

Sao Bento Tren İstasyonu, Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Devasa bir sanat galerisi olan istasyonda yaklaşık 20 bin mavi çinili fayansa işlenmiş Porto ve Portekiz tarihi bulunuyor.

6. Bolhao Market

Porto Rehberi

Bolhao Market (Mercado Bolhao), 1914’te tüm sokak pazarlarının kapatılmasıyla kurulan şehrin en büyük kapalı pazar yeri. Meyveden sebzeye, rengarenk çiçeklerden deniz ürünlerine dek ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer olan Bolhao, pazartesi ile cuma günleri arasında 07.00-17.00, cumartesileri de 07.00-13.00 arası açık. Pazar günleri ise kapalı olan ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz Bolhao, ünlü alışveriş caddesi Santa Caterina‘ya da çok yakın.

7. Şarap Müzesi

Porto Rehberi

Şarap Müzesi (Museu do Vinho do Porto), on sekizinci yüzyılda inşa edilmiş bir şarap atölyesi binası. Porto’nun dünyaca ünlü şarap kültürünü tanıtan eğlenceli bir kültür merkezi olan müzede, fotoğraf, belge, eşya ve objeler ile Porto şarabının üretim süreçlerinin ve Porto’da şarap ticaretinin gelişimi anlatılıyor.

8. Aliados Meydanı

Porto Rehberi

Aliados Meydanı (Avenida dos Aliados), Porto’nun en popüler meydanı. Aliados Meydanı’nın yukarı bölümünde yerel meclis binası aşağı bölümünde ise Palacio das Cardosas bulunuyor.

9. Clérigos Kulesi ve Clérigos Kilisesi

Porto Rehberi

Clérigos Kulesi (Torre dos Clérigos) ve Clérigos Kilisesi, 76 metre yüksekliğe sahip, Portekiz’in en yüksek kulesi. On sekizinci yüzyılda barok stilinde inşa edilmiş olan Clérigos Kulesi’nin tepesine, 235 basamak çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Clérigos Kilisesi’nin yanına kiliseye inşa edilen kulenin üzerinde etkileyici güzellikte kabartmalar, aziz heykelleri ve bir de saat yer alıyor.

10. Cedofeita ve Santa Caterina caddeleri

Porto Rehberi

Cedofeita ve Santa Caterina caddeleri, şehrin trafiğe kapalı ve Portoluların en keyif aldığı caddeleri. Dünyaca ünlü Majestic Kafe’nin de yer aldığı Catarina Caddesi tüm popüler mağazaların yanında mavi çinili Almas Şapeli’ni de görebileceğiniz bir yer.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`