1958 İsveç Dünya Kupası Protesto Dolayısı ile Katılmadığımız Dünya Kupası


0

1958 Dünya Kupası, Türkiye A Milli futbol takımımızın kendi isteğiyle katılmayı reddettiği bir turnuvaydı. A Milli futbol takımımız, benzer bir tabloyla geçmişte de karşılaşmıştı. 1950 Dünya Kupası’na katılmayı hak ettiği halde Türkiye maddi imkansızlıklardan dolayı katılamamıştı. Ancak 1958 Dünya Kupası’nda durum biraz farklıydı. 1958 İsveç Dünya Kupası Protesto Dolayısı ile Katılmadığımız Dünya Kupası…

1958 İsveç Dünya Kupası Protesto Dolayısı ile Katılmadığımız Dünya Kupası

1958 İsveç Dünya Kupası Protesto Dolayısı ile Katılmadığımız Dünya Kupası

Türkiye’den FIFA’ya Protesto

Türkiye, Dünya Kupası elemelerinde geçmişte Avrupa gruplarında mücadele etmişti. Ancak FIFA, 1958 Dünya Kupası öncesi A Milli futbol takmımızın Asya-Afrika eleme gruplarında mücadele etmesini istedi. Türkiye Futbol Federasyonu FIFA’nın bu teklifini kabul etmedi. Bunun nedeni, Türkiye’nin İsrail ile aynı grupta yer alacak olmasıydı. Türkiye, İsrail ile karşılaşmak istemedi ve FIFA’ya Dünya Kupası eleme gruplarına katılmayacağını bildirdi. Böylece 1958 Dünya Kupası, Türkiye, eleme grubu aşamasına katılmak istemediği bir Dünya Kupası oldu.
Türkiye A Milli futbol takımı, 1958 Dünya Kupası grup elemelerine katılmayı reddettikten sonra diğer Dünya Kupası eleme gruplarında mücadele etti. Ancak Türkiye 2002 yılına kadar Dünya Kupalarına katılma hakkı elde edemedi.

1958 Dünya Kupası Brezilya’nın

İsveç’te düzenlenen 1958 Dünya Kupası, 16 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. Turnuvaya
Avrupa kıtasından İngiltere, Galler, İsveç, Avusturya, Çekoslovakya, Fransa, Batı Almanya, Macaristan, İskoçya, SSCB, Kuzey İrlanda, Yugoslavya
Amerika kıtasından Brezilya, Arjantin, Paraguay, Meksika katıldı. Bu 16 ülke 4 grupta mücadele etti. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar çeyrek finale yükseldi. Yarı finalde Fransa’yı 5-2 yenen Brezilya ile Batı Almanya’yı 3-1 mağlup eden İsveç karşılaştı. Final maçı Rasunda Stadı’nda 50 bin kişi önünde oynandı. Final maçında Brezilya, İsveç’i 5-2 yenerek 1958 Dünya Kupası’nın sahibi oldu.

1958 Dünya Kupası’ndaki İlkler

1958 Dünya Kupası, Brezilya’nın ilk kez şampiyon olduğu turnuva oldu. Brezilya, sonraki Dünya Kupalarında başarılı bir performans göstererek Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülke haline geldi.
1958 Dünya Kupası, aynı zamanda Pele efsanesinin doğuşuydu. 1940 doğumlu Brezilya efsanesi Pele, bu turnuvada mücadele ettiğinde yalnızca 18 yaşındaydı. 18 yaşında genç bir futbolcu olan Pele, attığı 6 golle takımının 1958 Dünya Kupası’nı kazanmasında başrol oynayan isimlerden biriydi.
İsveç’te düzenlenen 1958 Dünya Kupası, farklı kıtalardaki iki ülkenin final oynadığı ilk turnuvaydı. 1958 yılından önceki Dünya Kupalarında hep aynı kıtaya ait olan ülkeler final oynamıştı. 1958 Dünya Kupası’nda oynanan Brezilya-İsveç finali, farklı kıtaların ülkeleri arasında oynanan ilk Dünya Kupası final maçıydı.
1958 Dünya Kupası, ayrıca bir oyuncunun en çok gol attığı Dünya Kupası oldu. Fransız oyuncu Just Fontaine, 1958 Dünya Kupası’nda attığı 13 gol ile tarihe geçti. Şu ana kadar hiçbir oyuncu bir Dünya Kupası şampiyonasında 13 gol kaydedemedi.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend