Ramazan Ayı Beslenme Önerileri


0

Ramazan ayı yine çok sıcaklara denk geldi. Bugün ilk oruç açılacak. Ramazan ayında oruç tutarken uzun süre aç ve susuz kalındığı için oruç tutan kişilerin sağlıkları riske girebilmekte ve bu kişiler oruç tutarken büyük sorunlar yaşabilmekte. Bunların yanında uzun süre aç kalınıp sonra geç vakit yemek yenildiği için oruç tutan kişilerin kilo olması olası. İşte bu yüzden size bu fayda sağlayacak bazı önerileri topladık.

Ramazan Ayı Beslenme Önerileri

Ramazan’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Diyetisyen Emre Uzun, Ramazan ayında beslenme konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini belirtmiş.

Yanlış beslenerek metabolizmayı yavaşlatma riski taşındığını belirten Uzun, “Yumurta, Tam Buğday Ekmeği, Süt/Yoğurt, Salata ve Tarçın’dan” oluşan süper 5’liyi Ramazan ayındaki beslenmemizin odak noktası yaparsak hem açlık krizlerine çözüm bulacağımızı hem de sağlıklı bir şekilde zayıflama şansı da yakalayabileceğimizi vurguluyor.

2. Kahvaltılık türünde, çok ağır olmayan fakat aynı zamanda tok tutucu besinler tüketmek gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Emre Uzun, Tuzlu peynir, zeytin, salam, sucuk gibi gıdalardan ise uzak durulması gerektiğini özellikle vurgulamış.

Bu tür besinlerin hem gün içerisinde susuzluk hissini arttırıdığını hem de yağlı oldukları için kilo artışına neden olduğunu söyleyen Uzun, sahurda daha çok hafif kahvaltı, çorba, az yağ ile hazırlanmış zeytinyağlılar tercih edilmesi gerektiğini söylerken mide rahatsızlarının oluşmasını engelleyebilmek için özellikle yağlı besinlerden, kafein içeren kahve ve kakao tüketiminden kaçınılmalı ve yemeğin hemen üzerine uykuya yatılmaması gerektiğini belirtiyor.

3. Diyetisyen Dilara Koçak Ramazan ayında dikkatli olması gereken kişileri uyarıyor.

– Kronik hastalığı olup sürekli ilaç kullanması gerekenler mutlaka ilaç saatleri ve dozuyla uzun süreli açlığı hekimlerine danışmalı.
– Emziren anneler ve hamileler için uzun süreli açlık önerilmiyor.
– Şeker hastaları, özellikle insüline bağımlı olanların mutlaka hekime danışması ve ardından bir beslenme uzmanı tarafından günlük beslenme planını alması gereklidir.
– Çocuklar günlük enerji kullanımı ve gelişmekte olan vücut yapıları sebebiyle bu yılki sıcak havalar da göz önünde tutulduğunda oruç tutmak konusunda riskli gruptadır. Özellikle dokuz yaşın altındaki çocuklar oruç tutmamalı.
– Seyahatte olanlar, akli dengesi ve  psikolojik durumu bozuk olanlar da oruç tutmayabiliyor.
– 65 yaş üzerindekiler, böbrek hastaları ve diyalize bağımlı olanlarla, kan şekerinde ani düşme (hipoglisemi) sorunu olanlar oruç tutma konusunda risk altındadır.
– Mide ve bağırsak gibi sindirim  sistemi rahatsızlığı olanlar, uzun süreli açlık ve ardından boş mideye yenilen  yemekler sindirim   güçlüğü yaratabilir.

4. Diyetisyen Dilara Koçak oruç tutup kilo almamak için bize bazı ipuçları veriyor.

-Sakın gece yatarken niyet edip uyumayın, mutlaka sahura kalkın.
-İftarda midenizi çok doldurup tüm gün yemeniz gerekenleri tek bir öğüne sığdırmayın.
-Bol su içmeyi unutmayın.
-Tatlı tercihlerinizi sütlü tatlı olarak yapın.
-Meyve ve sebze tüketiminizi artırın.
-Haftada iki kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı olarak kullanın.
-İftardan 1- 2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışın.
-İftariyelikler genelde yüksek yağ içerir, bu sebeple her gün tek bir seçim yapın. Örneğin bir gün tereyağı – bal diğer gün 2-3 dilim sucuk sonraki gün peynir-zeytin gibi.
-Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz.
-Yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin.
-Sıvı ihtiyacını karşılamak için az şekerli komposto veya şeker yerine  bal ilave edilmiş soğuk içecekler  tercih edin.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0