WordPress database error: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SELECT MAX(attackLogTime) FROM wp_wfHits


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/deni81/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3403
Rio Karnavalı Hakkında Herşey - Rio Karnavalı'na Gitmek

WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`

Rio Karnavalı Hakkında Herşey


0

Rio Karnavalı, dünyanın en büyük karnavalıdır. Sambacıların yeteneklerini sergilediği Paskalya öncesi düzenlenen karnavala milyonlarca kişi katılıyor.

Dünya’nın en büyük festivali olarak bilinen Karnaval, her yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenleniyor.

Dünden Bugüne Rio Karnavalı

Rio Karnavalı’nın tarihi oldukça zengin; çünkü birçok festivalden alıntılarla günümüzdeki halini almıştır. Bir Portekiz festivali olan “Entrudo”nun, Karnavalın temelini oluşturduğu belirtiliyor. 19. yüzyıl ortalarında Portekiz’de “davul çalma” temelinde yapılan festival olan “Ze Pereira”nın da, Karnavalın ortaya çıkmasında önemli bir katkısı bulunduğu kaydediliyor. Karnavala katkı sunan bir diğer aktivite de, “Grandes Sociedades” ya da “Great Societies” adıyla bilinen iyi organize edilmiş bir geçit törenidir.

Rio Karnavalı Hakkında Herşey

Rio Karnavalı ve Perhiz

Rio Karnavalı’nın bugünkü boyutu, kilisenin hayal ettiği gibi değildir. Ancak dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişinin katıldığı en büyük festival olduğu bir gerçektir. Karnaval tarihi, kilisenin takvimine göre her yıl değişir. Paskalya’nın tarihi, ay ile belirlenir ve genellikle 22 Mart-25 Nisan arasında kutlanır. Tarih, M.S. 325’te İznik Konseyi tarafından tasarlanan bir formül ile belirlenmektedir. Karnavalın amacı; Hz. İsa’nın Tanrı katına çıktığı gün olan Paskalya ile sona eren 40 günlük perhizin son 1 haftasının kutlanmasıdır. Karnaval, Paskalya öncesi perhizin son haftasında cuma gününden salı gününe kadar 5 gün boyunca kutlanır.

Rio Karnavalı’nın Kalbi “Sambodromo”

Rio Karnavalı, 1984 yılına kadar Rio’nun en eski caddelerinden biri olan Marquês de Sapucaí Avenue’da düzenlendi. Sambodromo’da, her yıl binlerce dansçı, şarkıcı ve müzisyen özgün kostümleri ve samba şarkıları geçit yapıyor. Sambodromo, 80 bin kişilik kapasiteye sahip.

Rio Karnavalı Hakkında Herşey

Karnaval Hakkında Kısa Bilgiler

Karnavalın en büyük gösterileri Recife ve Olinda, Salvador de Bahia, Sao Paulo ve Florianopolis kentlerinde düzenleniyor.

Sambadrome; 80 bin kişiyi ağırlayabilen ve 5 binden fazla göstericinin podyumda yeteneklerini sergilediği bir alandır.

Karnavalda düzenlenen en pahalı balolardan biri olan Copacabana Palace’daki prestijli “Büyülü Balo”ya zengin ve seçkin insanlar katılabiliyor.

Karnavala katılmak isteyenler aynı zamanda bedenlerine göre kostüm siparişi verebiliyor.

Rio’nun popüler mahallelerinden biri olan Flamengo’da düzenlenen “Estica do Flamengo” adındaki sokak partisinde ise, bir tanktan su püskürtülerek kalabalık ıslatılıyor.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0