Rize Çay Çarşısı Kuruluyor


0

Rize’de Bir Çay Çarşısı Kurulacak. Çarşıdaki “Dev İnce Belli Bardak” Heykeli İse Sosyal Medyanın Gündemine Oturdu. Rize Çay Çarşısı Kuruluyor…

Türkiye’nin çayı ile ünlü ili Rize’de içinde dev bir bardak heykelinin olacağı çay konseptli çarşı kurulması için gereli çalışmalara başlandı. 9 bin 520 metrekarelik bir alanda Rize Ticaret Borsası’nca kurulacak olan bu çay çarşıda; satış ve tadım reyonları, restoranlar, sinema salonları, çay evleri ve Çay Müzesi yer alacak.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Rize Ticaret Borsasında tarafından 9 bin 520 metrekarelik alanda yer alacak “Çay Çarşısı” projesi hazırlandı.

Rize Çay Çarşısı Kuruluyor

Rize Çay Çarşısı Kuruluyor

10 milyon TL’lik Bir Proje Olacak

Bu çarşıda 4 bin 100 metrekarelik bir kapalı alan olacak. Çarşı Karadeniz’in yöresel mimarisindeki yapılardan oluşacak. İçinde Çay Müzesi, çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları ve restoranlardan oluşacak.
İçinde dev bardak heykel olacağı “Çay Çarşısı” için yapılan çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun düzenlemeler olacak. 1,5 yılda tamamlanacak proje 10 milyon TL’ye malolacak.
Bu proje kesinlikle Rize’nin yüz akı olacak.

Rize Ticaret Odası Başkanı Mehmet Erdoğan bu Çay Çarşısı projesinin Rize’nin yüz akı olacağını dile getirerek, bu proje sayesinde kent turizm açısından önemli bir destinasyona sahip olacak dedi. Erdoğan proje çerçevesinde kullanılacak olan çay bardağı, 26 adet markanın çaylarının satıldığı çarşısı, 3D sinemesi, restoranları, müzesi, değişik tekniklerle demlenmiş çayların sunumlarının yapıldığı alanları ile Rize’ye turizm anlamında önemli bir katkı sağlayacak güzel bir projeye imza attıklarını söyledi.

Birkaç ay sonra başlayacak projenin tahminen 1,5 senede tamamlanayacağını söyleyen Erdoğan gelen turistlerin o çay bardağını gördüklerinde “İşte çayın vatanına geldim.” Diyecekerini ve gelen yerli- yabancı turistlerin memleketlerine veya ülkelerine geri döndüklerinde çevrelerine Rize’ye gittiklerinde mutlaka Çay Çarşı’sına gitmelerini söyleceklerinden emin oldukları belirtti.

Proje büyük çay bardağı heykeli ile sosyal medyada gündem olan konularından biri oldu. Kullanıcıları bazılar heykeli ti’ye alan yorumlarda bulundu, bazıları böyle bir projenin artık vakti geldiğini söyleyen twitler attı, bazıları ise bu projenin son derece gereksiz olduğunu Rize’nin turizm açısından yapabileceği çok farklı ataklar olduğunu yazdı.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan