Sanki Bir Masal Hikayesi: Türkiye ve Avrupa’da ki En İyi 9 Kayak Merkezi


0
1 Paylaşım

Her mevsim güzeldir. Her mevsimin kendine özgü güzelliği tüm insanları etkisi altına alır. Kış, her ne kadar üşümek olarak algılansa da en güzel hikayeler ve anılar biriktirilebilen özel mevsimler arasındadır. Kışın keyfi en çok karla örtülü bölgelerde çıkar dersek herhâlde yanlış olmaz. O zaman şimdi kış mevsimini masallardaki gibi geçirebileceğiniz bazı tatil merkezlerinden bahsedelim. İşte Türkiye ve Avrupa’nın en ünlü kayak merkezleri:

Bursa – Uludağ

En ünlü 9 kayak merkezi listemize ilk olarak ülkemizin bir doğal harikası ile başlayalım. 2,543 metre yüksekliğine sahip Uludağ, Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. 40 km uzunluğa sahip bu harika kayak merkezi, kış aylarında yerli ve yabancı milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.

Bolu – Kartalkaya

1850 ve 2200 metre yükseklikte bulunan Kartalkaya, ülkemizin bir diğer kayak ve snowboard merkezidir. Aralık ayı başından Mart ayını sonuna kadar kayak yapılabilen bu merkezde 3 metreye kadar kar yüksekliği görülür. Kartalkaya’nın kar sevenler için tam anlamıyla rüya gibi bir kış tatili vaat ettiğini söyleyebiliriz.

Kastamonu – Ilgaz

1875 metrelik bir yükseklikte bulunan Ilgaz, Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasındadır. 50 km’lik oval bir alanda yer alan bu merkez, dillere pelesenk olmuş bir şarkı/türküye de sahiptir. “Ilgaz Anadolu’nun Sen Yüce Bir Dağısın” şeklinde başlayan Ilgaz şarkısı, bu doğa harikası yerin güzelliğini anlatmaya yetmez.

Kayseri – Erciyes

3916 metre yüksekliğindeki Erciyes dağına kurulu olan Erciyes kayak merkezinin tesisleri 2150 metre ve 3400 metre yüksekliğe konuşlanmıştır. Erciyes kayak merkezi doğal güzelliği, pist eğimleri ve otel imkanları ile rüya gibi tatil yapabileceğiniz özel kayak ve snowboard merkezlerimizden bir diğeridir.

Kayseri – Erciyes ile ilgili görsel sonucu

Kitzbuhel – Avusturya

Ülkemizdeki kayak merkezlerinden sonra biraz da Avrupa’daki merkezlerden bahsedelim. Dünya kayak merkezleri deyince akla gelen ilk yerlerden biri Kitzbuhel’dir. Alplerin eteklerine kurulan 1995 metre ve 2250 metre yüksekliğindeki kayak tesisleri yaklaşık 170 km’lik bir piste sahiptir.

Riksgransen – İsveç

1345 feet yüksekliğe sahip Riksgransen kayak merkezi, profesyonel sporcuların her kış uğradığı bir bölgedir. Kuzey Kutup Çemberi’nin ilerisinde yer alan bu enfes kayak merkezi, yaklaşık olarak 24 km uzunluğundadır. Bu kayak merkezinden Norveç’e de kolay bir şekilde ulaşarak Norveç fiyortlarında kayak deneyimi yaşamanın tadını da çıkarabilirsiniz.

Avusturya – Saalbach Hinterglemm

Yaklaşık 12 km’lik uzunlukta ve 1800 metre yüksekliğinde olan bu yer, Avrupa ve Dünya’nın en iyi kayak merkezlerinden bir diğeridir. Birçok dağın yan yana olduğu bu merkezde, birçok dağı kayarak geçebilir ve aynı zamanda apres ski isimli sosyal aktivitelere katılabilirsiniz.

Fransa – Megeve

Dünyanın en eski kayak merkezlerinden biri olan Megeve’nin 1699 yılında kurulduğu tahmin ediliyor. Bölgenin kayak merkezi olarak kullanılmaya başlandığı tarih ise 1920’li yıllar. Fransız Alplerinde bulunan Megeve kayak pistleri, yaklaşık olarak 1350 metre ve 2350 metre yükseklikte bulunuyor. Tesislere ortalama 508 cm kar düşse de kayak pistlerindeki kar kalınlığı yaklaşık 180 cm. Merkezdeki kayak pistlerinin uzunluğu ise yaklaşık 400 km

Courchevel – Fransa

Yaklaşık 600 km’lik bir piste sahip olan Courchevel kayak merkezi, dünyanın en geniş kayak alanlarından bir diğeri. 2738 metre yüksekliğindeki pistleriyle harika deneyimler yaşatan Courchevel, aynı zamanda dünya sosyetesinin en çok tercih ettiği kayak merkezleri arasında. Courchevel kayak merkezinde kartpostal gibi bir deneyim yaşarken şık tasarımlı butik mağazaları, gurme restoranları ve eğlence kulüplerini ziyaret edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend