Şeref Bey (1894 – 1933) Kimdir?


0

Beşiktaş Valide Çeşmesi Dibek sokağında, 14 numaralı evde doğan Şeref Bey, 1894 yılında dünyaya gelmiştir. Ahmet Şerafettin bey (Şeref bey) , Erzincanlı Hacı Yusuf zadelerden Mehmet beyin oğludur. Erzincanlı Hacı Yusufzade eski gümrük memurlarındandır. Başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir. 9 yaşında Bediai İrfan Mektebini, 12 yaşında Beşiktaş Mülkiye Rüştiyesi’ni, 15 yaşında da Mercan idadisini bitirmiştir. Yaşamında yavaş yavaş vazgeçemeyeceği bir tutkuya dönüşen futbol, Fransız mektebine kaydolan Şeref Bey’in yeni mektebinde de düşündüğü tek konuydu. Futboldaki eksiklikler onun da kafasını daha o yaşlardda bile fazlasıyla kurcalamaktadır. Yaz gelince aklına gelen fikri uygulamaya koyulur. Mahallesinde bulunan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne giderek kurduğu futbol takımının himayelerinde olmasını ister. Devrin en ünlülerinin antrenman yaptığı kulüp sahasında bu izni alması mümkün olacak mıydı? Üstelik sadece 17 yaşındayken… Şeref Bey(1894 – 1933) Kimdir?

Şeref Bey

Şeref Bey (1894 – 1933) Kimdir?

İlk Futbol Takımı

Beşiktaş’ın ilk futbol takımı, kaleci Resül, Behzat, orta saha oyuncuları muallim Sırrı, savunma oyuncuları Rıdvan, Halil, forvet oyuncuları İzzet gibi isimleri bir araya getirmiştir. İpekçi İhsan adlı bir hayır sever de futbol takımının siyah beyaz ilk formalarını ve ayakkabılarını temin etmiştir. İlk futbol takımı lig maçlarına katılmazken, Tatavla Rum takımını ve Ermenilerin birinci takımını mağlup etmeyi başarır. Futbolun yanında eğitimini de eksik bırakmayan Şeref Bey 17 yaşında yüksek öğrenime başlar. Eğitiminin ardından da Beşiktaş futbol şubesinin idarecisi olmasının yanı sıra genç bir muallim olarak hizmet vermiştir.

Şeref Bey Ve Beşiktaş

Şeref Bey doğma büyüme Beşiktaş çocuğudur. Semtte herkes tarafından sevilen bir kişiliktir. Etkili hitabet şekli, diksiyonu ve kabiliyetiyle kendisinden büyüklere bile sözünü dinletebilmektedir. Bu yeteneği Beşiktaş Jimnastik Klübü kapısını çaldığında da çok işine yaramıştır. Fuat (Balkan) Bey, Mahzar (Kazancı) Bey ve Ahmet Fetgeri (Aşeni) beylerin oluru ile başlayan Beşiktaş Futbol serüveni günümüze kadar gelmektedir. Şeref bey sayesinde ilk kez bir takım sporunun dahil olduğu Beşiktaj Jimnastik klübü için başka bir dönem başlamıştır. Şeref bey Beşiktaş klübüne futbolcuları getirdiğinde henüz 17 yaşındadır. Taraftar gücü de onun sayesinde oluşmuştur. 39 yıllık kısacık ömrünü Beşiktaş’a adayan Şeref Beyi saygı ve rahmetle anıyoruz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan